لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۰۱

صادق لاریجانی: اصحاب فتنه ۸۸ همچون افعی گرما خورده سر برآورده‌اند


صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران می‌گوید که معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ دوباره همچون «افعی که جانشان گرما خورده و به جنبش افتاده‌اند» سر بر آورده‌اند.

به نظر می‌رسد سخنان آملی لاریجانی در واکنش به فعالیت‌های اخیر اصلاح‌طلبان ایراد می‌شود که پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، شدت یافته است. وی در سخنان خود صریحا از دوران «اصلاحات» یاد کرده است.

حسن روحانی که با شعار «اعتدال» پا به عرصه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران گذاشت، از حمایت اصلاح‌طلبان برخوردار شد. برخی گمانه زنی‌ها هم از احتمال حضور برخی از چهره‌های اصلاح طلب در دولت روحانی حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آملی لاریجانی که چهارشنبه ۲ مرداد در جلسه مسئولان عالی قضایی سخن می‌گفت، اظهار داشته است: «در این مدت اخیر کسانی که اهل فتنه سال ۸۸ و در جریان اصلاحات قائل به سکولاریزه شدن کشور و سیاست بودند و راه امام را بر نمی‌تافتند دوباره سر برآورده‌اند و گویی افعی جانشان گرما خورده است و به جنبش افتاده‌اند اما اشتباه می‌کنند چرا که امت تفکرات این گروه را برنمی‌تابد و تعرّب بعد از هجرت در ایران اسلامی ما جایی ندارد.»

«فتنه» اصطلاحی است که آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و اصولگرایان، در توصیف اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ به کار می‌برند. بخش بزرگی از اصلاح‌طلبان که می‌گفتند در این انتخابات «تقلب گسترده و سازماندهی شده» روی داده است، دست به اعتراض زدند.

آملی لاریجانی در ادامه گفته است: «برخی گروه‌ها در سال‌های گذشته در عین زیرکی هم مدعی انقلاب بودند و هم تمام تلاششان را برای جدا کردن انقلاب از مسیر و جهت اصلی و دوری از ولایت فقیه به عنوان آموزه اصلی حضرت امام به کار بستند.»

او افزوده است که این گروه‌ها «دخالت قرآن و سنت را در همه شئون بشری نمی‌پذیرفتند.»

رئیس دستگاه قضایی ایران ادامه داده است: «تمام کسانی که به تفکر سکولار اعتقاد دارند و می‌خواهند دموکراسی غربی را جانشین فهم قرآنی قرار دهند باید بدانند که حضرت امام شاخص انقلاب است و به اندازه کافی بینات و محکمات ایشان و سخنانشان در دسترس است و اینگونه افراد و گروه‌ها راه به جایی نخواهند برد و وضع سیاسی کشور به گونه‌ای نیست که مجال فعالیت‌های مدیریتی برای آنها باشد.»

در روزهای اخیر، برخی شخصیت‌ها و رسانه‌های اصولگرا، پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را «پیروزی گفتمان اصولگرایی» توصیف کرده‌اند. روزنامه کیهان که آن را نماینده رهبر جمهوری اسلامی مدیریت می‌کند، از آن جمله رسانه‌ها است.

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران که از حامیان حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بود، اخیرا در سحنانی، خواستار رفع حصر خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد شد.

خاتمی در این باره گفته است: «در صورت بروز این اتفاق مبارک بسیاری از کدورت‌هایی که در گذشته بوده از بین برود و یا کمتر شود و دل‌ها به هم پیوند بیشتری بخورد به سوی آینده نگاه کنیم. البته هیچ وقت گذشته را نمی‌شود فراموش کرد ولی فاجعه این است که در گذشته بمانیم.»

موسوی و کروبی دو نامزد معترض به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، حدود ۳۰ ماه است که در حصر خانگی به سر می‌برند. زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی هم به همراه همسرش در حصر است.
XS
SM
MD
LG