لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۲۰:۲۱

مراسم تشییع عزت‌الله سحابی چهارشنبه صبح در لواسان برگزار می‌شود


مراسم تشییع پیکر عزت الله سحابی صبح روز چهارشنبه از منزل وی واقع در لواسانات برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری میزان نیوز، نزدیک به فعالان ملی-مذهبی، مراسم تشییع جنازه ساعت ۸ صبح از بلوار امام در لواسان، خیابان صحرای ناران برگزار می‌شود.

این در حالی است که یک فعال سیاسی به رادیو فردا گفته است این مراسم در ساعت هفت صبح روز چهارشنبه آغاز خواهد شد.

عزت الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی مذهبی بامداد روز سه شنبه در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

در پی درگذشت عزت‌الله سحابی شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی، با صدور بیانیه‌‌هایی مرگ این فعال کهنه‌کار سیاسی را تسلیت گفته‌اند.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله یوسف صانعی، شورای هماهنگی راه سبز امید، دفتر تحکیم وحدت، شورای فعالان ملی مذهبی، سازمان ادوار تحکیم، شیرین عبادی، احمد منتظری، محمد نوری‌زاد، خانواده آیت‌الله طالقانی و آیت‌الله اسدالله بیات از جمله اشخاص و گروه‌هایی هستند که درگذشت عزت‌الله سحابی را تسلیت گفته‌اند.

عزت الله سحابی اردیبهشت ماه امسال به علت شکستگی استخوان ران به بیمارستان منتقل شد و مورد عمل جراحی قرار گرفت اما پس از آن دچار خونریزی مغزی شد و در بیمارستان پارسیان به حال اغما بود.

وی نزدیک به یک هفته پیش به بیمارستان مدرس منتقل شده بود.

هاله سحابی، دختر عزت الله سحابی، که در روز تحلیف محمود احمدی‌نژاد در تهران بازداشت شده بود، چند ماه پیش دوباره به زندان بازگردانده شد و با وجود درخواست برای ملاقات با پدر بیمارش مقام‌های قضایی به وی چنین فرصتی ندادند.

عزت الله سحابی، متولد سال ۱۳۰۹ است و فعاليت‌های سياسی و تشکيلاتی خود را پس از ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ آغاز کرد.

سحابی به هنگام تاسيس نهضت آزادی در سال ۱۳۴۰ به اين حزب پيوست. وی به همراه آيت الله محمود طالقانی، مهدی بازرگان و يدالله سحابی به عنوان شورای مرکزی نهضت آزادی فعاليت می‌کرد.

عزت الله سحابی از آغاز فعاليت‌های سياسی خود نزديک به ۱۵ سال را در زندان‌های دوران شاه و جمهوری اسلامی گذارند.
XS
SM
MD
LG