لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۰۷

مذاکرات هسته‌ای و «خداحافظی با ولی فقيه»


سعید قاسمی

سعيد قاسمی، از فرماندهان جنگ ايران و عراق، دوشنبه ۲۳ تيرماه ۱۳۹۳ در همايشی با عنوان «خط قرمز» گفته است که اگر سخنان رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر خوش بين نبودن به مذاکرات هسته‌ای درست از آب در نيايد٬ بايد با ولی فقيه خداحافظی کرد.

براساس فيلم و متنی که سايتهايی نظير «رجا نيوز»، «خبرکشون» و «يک بيست» از اين سخنان منتشر کرده‌اند، آقای قاسمی گفته است: «اگر حرف آقا در اين قصه درست درنيايد که به اين مذاکرات خوشبين نيستم، بايستی با ولی خداحافظی کرد.»

سعيد قاسمی در ادامه سخنان خود «بازی برد-برد» را « اصطلاحات لجنی» خواند و افزود: «در اين بازی قطعاً يک طرف برنده است و يک طرف ديگر که هميشه تنها بوده است و مددی نداشته الا خدا، بازنده اين قصه خواهد بود.»

آيت‌الله خامنه‌ای ، رهبر جمهوری اسلامی ،پيش از اين بارها گفته بود که به مذاکرات هسته‌ای ايران و قدرت‌های جهانی خوشبين نيست و پيش‌بينی کرده بود که اين مذاکرات به جايی نخواهد رسيد.

«بايد فاتحه اسد را خواند»

اين فرمانده جنگ ايران و عراق بدون اشاره به تاريخ مشخصی می‌گويد که سيد حسن نصرالله خطاب به آيت‌الله خامنه‌ای گفته است که «قصه‌ سوريه تمام شده است و بايد فاتحه اسد را خواند.»

به گفته آقای قاسمی رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ گفته است که «برويد و سفت و محکم پای اين قصه بايستيد، اين قضيه که اسد برود، اتفاق نخواهد افتاد.»

سعيد قاسمی در سخنان خود با اشاره به سال پايانی جنگ ايران و عراق شديدا به حسن روحانی، اکبر هاشمی رفسنجانی، ميرحسين موسوی و محسن رضايی حمله و از هاشمی رفسنجانی با تعابيری نظير«حاج آقا خاطره» ياد کرد.

وی از کانديداهای انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۹۲ نيز به دليل تشکيل جلسه مشترک با حسن روحانی، رئيس جمهوری ايران، انتقاد کرد.

همايش «خط قرمز» دوشنبه ۲۳ تيرماه در دانشگاه تهران برگزار شد. پيش از اين نيز سيزدهم ارديبهشت ماه همايش مشابهی با عنوان «دلواپسيم» در انتقاد به سياست‌های هسته‌ای دولت روحانی برگزار شده بود.

برگزاری اين همايش بازتاب‌های زيادی داشت و برخی از رسانه‌های ايران از برگزارکنندگان اين همايش به عنوان «کاسبان تحريم» نام بردند.

علی يونسی، مشاور ارشد حسن روحانی رئيس جمهوری ايران در امور اقوام و مذاهب ۲۵ خرداد گفته است که مذاکرات هسته‌ای زير نظر رهبر جمهوری اسلامی انجام می‌شود و افرادی که اظهار دلواپسی می‌کنند، بيشتر دلواپس شکست‌های بعدی خود هستند.

سعيد قاسمی در همايش «خط قرمز» با بيان اينکه کسانی که برای «جک استراو»ها فرش قرمز پهن می‌کنند بايد امروز دومرتبه جک استراو را دعوت کنند افزود: «ديدار جک استراو با خانواده‌ شهدای هسته‌ای يکی از مسخره‌ترين چيزهايی است که امسال شنيديم و ديديم. همه‌ مفاهيم به لجن کشيده شده است.»

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: «تمام حيثيت و عزت ما با هر خنده‌ای که پشت اين ميزها نشان می‌دهيد، می‌‌رود.»

«نظاميون بريدند و فرمانده‌شان استعفا داد»

اين فرمانده جنگ ايران و عراق با اشاره به پذيرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی ايران در سال پايانی جنگ ايران و عراق گفت: «دولت وقت به رياست همين آقای فتنه‌گر استعفا داد و امکانات را پای جنگ نياورد.»

وی اضافه کرد: «نظاميون بريدند و فرمانده‌شان استعفا داد و بعد از استعفا که امام نپذيرفت، برگشت و امروز است که می‌گويد من رکب خوردم و نامه را برای هاشمی نوشته بودم نه امام.»

سعيد قاسمی با اشاره به اينکه تلاش دولتمردان جمهوری اسلامی در راستای پذيرش قطعنامه ۵۹۸ بوده است افزود: «در مقطعی که قطعنامه پذيرفته شد همه‌ اين بزرگان بودند. از حضرت امام خامنه‌ای تا آقايان ريز و درشت بودند. بودند و ۵۹۸ که جام زهر بود نه احلی من العسل، اتفاق افتاد.»

اين فرمانده جنگ ايران و عراق با اشاره حمله نيروهای عراقی پس از پذيرش قطعنامه ۵۹۸ و عقب‌نشينی نيروهای ايران گفت: «دشمن وقت نمی‌کرد غنيمتی‌ها را جمع کند. به يک اعتبار دوازده‌ هزار و برخی روايات بيست و چند هزار نفر، ظرف دو سه روز اسير داديم.»

«آقای حاج آقا خاطره»

وی با اشاره به اينکه نيروهای نظامی ايران در آن شرايط استراتژی نداشته‌اند افزود: «نه مثل آقای حاج آقا خاطره که گفته بود ما يک طرح استراتژيک در چارزبر داشتيم که اينجا گلوگاه دشمن را بگيريم. از آن خاطراتی که هر شب نقل می‌کنند که امام راجع به اين مسی هم گوشزد کرده بود که بگيريدش.»

سعيد قاسمی ، پيش از اين نيز بارها به هاشمی رفسنجانی حمله کرده بود. وی ۲۲ اسفند سال ۱۳۹۰ وعده داده بود اگر فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، نصف روز به زندان رفت، ريشش را می‌تراشد. بعد از دستگيری فائزه هاشمی رفسنجانی، سعيد قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره عمل به اين وعده خود گفت: «سلام برسانيد، خدانگهدار.»

قاسمی در بخش ديگری از سخنان خود گفت: «من بيش از سر بريدن‌های داعشی‌ها از اين ناراحت شدم که به دعوت رئييس جمهور همه کانديداهای رياست جمهوری -از کندترين‌شان تا تندترين‌شان- آمده بودند و با هم عکس گرفتند.»

وی اضافه کرد: «عکسی که بالايش نوشته بود ما همه با هم هستيم و احتمالاً زيرش هم نوشته بود، نترسيد، نترسيد.»

سعيد قاسمی در ادامه سخنان خود گفت: « وقتی خواص به حرف ولی گوش ندهند. و عوام هم گيج و کلافه باشند می‌شود که يکدفعه فتنه ۸۸ ای رخ بدهد که ۸ ماه کف زمين باشيم و خواصِ گيج و کلافه نتوانند ما را هدايت کنند.»

درهمايش « خط قرمز » تعدادی از مديران دولت احمدی‌نژاد و تعدادی از نمايندگان مجلس که منصوب به جبهه پايداری هستند نيز سخنرانی کردند.

به گزارش سايت مشرق نيوز محمدعلی رامين، معاون مطبوعاتی وزير ارشاد دولت احمدی‌نژاد، در سخنانی گفت:‌ «ما اتاق جنگ نداريم و من به‌ عنوان يک مسلمان آماده‌ام با کمک شما جوانان از همين امشب اتاق جنگی عليه مثلث ابليس، يعنی آمريکا، انگليس و صهيونيسم راه‌اندازی کنم.»

به گزارش خبرگزاری ايلنا محمود نبويان،نماينده مردم تهران در مجلس، نيز با بيان اينکه دومين اصل در مذاکرات بدبينی و تنفر از دنيای کفر است افزود: «مذاکره‌کنندگان بايد بدبين باشند و اصل را بر دشمنی و فريبکاری آنها بگذارند.»

عضو جبهه پايداری با بيان اينکه عده‌ای می‌گويند رهبری واو تا واو مذاکرات را در جريان است اما اين طور نيست، تصريح کرد: «رهبری صريحا گفتند که من در جزئيات مذاکرات مداخله نمی‌کنم.»

دیدن نظرات (۲۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG