لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۱۵

جنجال بر سر هویت کشتی‌گیر تیم ملی ایران؛ ایرانی یا افغان؟


سامان کبیری (نفر وسط)
کمیته‌ انضباطی فدراسیون کشتی ایران، سامان کبیری را به خاطر «تغییر نام و استفاده جعلی از هویت ایرانی» دو سال از حضور در مسابقات محروم کرد. او از سنین کودکی با همین اسم در مسابقات مختلف کشتی می‌‌گرفت.

قاسم امانی فیلابی سرمربی تیم و مسلم نادری خادم مربی تیم خراسان که هر دو از کشتی‌گیران مطرح سابق ایران هستند نیز به خاطر «اطلاع از جعلی بودن هویت کشتی‌گیر»، مانند خود او به دو سال محرومیت از فعالیت در عرصه کشتی محکوم شده‌اند.

پیروزی این کشتی‌گیر بر حریفانش در لیگ دسته اول هم باطل اعلام شده است.
سامان کبیری (مجید احمدی) که حالا ۱۸ ساله است، در فریدونکنار به دنیا آمده است. زبان فارسی را با لهجه مازنی صحبت می‌کند. پدرش افغان است. او از کودکی و در غیاب پدر، تحت سرپرستی مادر ایرانی‌اش قرار داشته اما به خاطر قوانین جمهوری اسلامی از دریافت شناسنامه ایرانی محروم بوده است. دوستانش می‌گویند اجازه ازدواج مجدد به مادرش داده شده اما داشتن پدرخوانده ایرانی هم برای اخذ شناسنامه کافی نیست!

ذبیح‌الله محمدی مربی سازنده استان مازندران سال‌ها برایش زحمت کشیده و او را پرورش داده است. اما مجید چون هویت قانونی نداشته، نمی‌توانسته در مسابقات کشتی بگیرد.

مدتی بعد، مربیان محلی برایش شناسنامه‌ای به اسم سامان کبیری گرفتند تا بتواند در مسابقات شرکت کند. او با همین شناسنامه به تیم ملی نوجوانان و جوانان رسید.

مدیر باشگاه «کفایتی خراسان» به ایسنا می‌گوید کشتی‌گیر تیمش ایرانی است و برای تیم ملی کشتی گرفته است. او در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان از طرف ایران در تورنمنت‌های بین‌المللی هندوستان، قزاقستان و ترکیه حضور یافته است.

طاهر ب و بهزاد میم، دو هم باشگاهی این کشتی‌گیر می‌گویند همه ما در فریدونکنار، به شدت از این ماجرا ناراحتیم و بغض داریم. زیرا او از کودکی کار کرده، سختی کشیده و نان‌آور خانه بوده است. مادرش به هر دری زد نتوانست برایش شناسنامه بگیرد. او از هر لحاظ ایرانی است، اما به حکم قانون، وطن ندارد و حالا هم محرومش کرده‌اند.

سامان کبیری یا‌‌ همان مجید، در رده نوجوانان به همراه تیم ملی ایران به مسابقات آسیایی قرقیزستان اعزام شده اشت. در وزن ۵۰ کیلوگرم به تیم ملی جوانان ایران دعوت شده و حتی در برخی تمرینات تیم ملی بزرگسالان نیز حاضر بوده، اما حالا به جرم اینکه افغان است، محروم شده و آینده او در سرزمین خودش، جایی که به دنیا آمده نامشخص است.

سامان کبیری (مجید) دارای شناسنامه و گذرنامه ایرانی است. مشخص نیست شناسنامه ایرانی او چگونه صادر شده که توانسته در رویدادهای برون‌مرزی نیز حضور یابد. افشای ماجرای شناسنامه زمانی اتفاق افتاد که مسئولان تیم فریدونکنار به او گفتند حالا که به تیم خراسان پیوسته‌ای، مقابل تیم‌ شهر خودت کشتی نگیر و در ازای آن ۵۰۰ هزار تومان به تو خواهیم داد.

مجید این پیشنهاد را نپذیرفت، در دور رفت کشتی گرفت ولی به خاطر تهدیدی که صورت گرفت در دور برگشت خودش را به مصدومیت زد. اما چون امتیاز تیم فریدونکنار کمتر از تیم خراسانی بود، برای اینکه صعود کنند شکایت کردند. با لو رفتن قضیه مجید، تیم فریدونکنار راهی فینال دسته اول شد.

مسئولین باشگاه کفایتی خراسان می‌گویند اگر تخلفی رخ داده این فدراسیون کشتی است که پیش از باشگاه باید با محرومیت مواجه شود. جالب اینکه رضایتنامه او را هیات کشتی فریدونکنار صادر کرده. یعنی‌‌ همان شهرستانی که حالا در مقام شاکی، باعث محرومیت این کشتی‌گیر شده!

خراسانی‌ها قصد دارند در صورت عدم تغییر رای فدراسیون، به مراجع قضایی شکایت کنند. آنها از اینکه کشتی‌گیری چندین سال در مازندران و تیم ملی کشتی گرفته اما حالا به عنوان «کشتی‌گیر قاچاقی» در خبرگزاری‌ها معرفی می‌شود، ابراز تاسف کرده‌اند.

در این بین، باید دید وزارت ورزش در دولت جدید، چگونه با این پرونده مواجه خواهد شد. آیا این وزارتخانه نیز مانند فدراسیون کشتی، جوان ۱۸ ساله‌ای که در ایران به دنیا آمده، مادرش ایرانی است و برای تیم ملی ایران هم کشتی گرفته را یک متخلف و مستحق محرومیت می‌داند؟ یا اینکه از مجرای قانون و در اقدامی بشردوستانه، تابعیت ایران به او اعطا خواهد شد.

در حالی که این جوان ملی‌پوش با دو سال محرومیت مواجه شده، همزمان بازیکنی با نام دانیال داوری در اردوی تیم ملی فوتبال ایران حضور دارد. قبل از او هم امید نظری و فریدون زندی وضعیت مشابهی داشتند. تفاوت فقط در این است که پدران دانیال، فریدون و امید ایرانی‌اند و مادرشان خارجی، اما سامان کبیری (مجید)، مادرش ایرانی است و پدرش خارجی.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG