لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۰۲

دستگیری روحانی برجسته شیعه در عربستان


منابع خبری در شرق عربستان سعودی، از دستگیری نمر النمر، روحانی شیعه که به مواضع تندش علیه هیات حاکمه این کشور شهرت دارد، خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد النمر برادر روحانی دستگیر شده در این باره گفته است: «نیروهای پلیس بعد از ظهر یکشنبه با ایجاد کمینی در اتوبان عوامیه، ساعت چهار بعد از ظهر برادرم را که از مزرعه به منزل باز می‌گشت محاصره کرده و اقدام به شلیک تیر هوایی کردند.»

او افزود: «به محض اطلاع از ماجرا، به محل حادثه رفتم و خودروی او را آسیب دیده یافتم.»

از سویی فعالانی از مرکز عدالت و حقوق بشر، دستگیری نمر النمر را تایید کردند. آنها گفتند که از چندی پیش شایعه‌هایی در خصوص دستگیری این روحانی شیعه مخالف حکومت عربستان سعودی وجود داشت.

خبرگزاری فرانسه یادآور شده که نتوانسته از راه منابع رسمی، دستگیری النمر را تایید کند.
برخی از منابع نزدیک به این روحانی شیعه سعودی گفته‌اند که او هنگام بازداشت آسیب دید.
آنها می‌گویند که خودرویش در نتیجه تصادف عمدی نیروهای پلیس آسیب دیده و از برخی از طرف‌ها تیر به آن اصابت کرده است.

مقام‌های دولتی عربستان سعودی، النمر را یکی از محرکان اصلی تظاهرات معترضان شیعه در منطقه قطیف به شمار می‌آورند.

او حدود ۱۰ روز پیش در خطبه‌های نماز جمعه خود در مسجد العوامیه گفته بود: «من یقین دارم که دستگیری یا کشتن من انگیزه‌ای برای قیام خواهد بود و دستگاه‌های اطلاعاتی شایعه‌هایی در این باره را به منظور انحراف اذهان عمومی جامعه منتشر می‌کنند.»

چند سال پیش النمر به مدت چهار سال در بازداشت به سر برده بود.
او خواستار «جدایی قطیف و الاحساء از عربستان سعودی و بازگشت آنها به بحرین به منظور تشکیل اقلیمی واحد» شده بود.

در درگیری‌های ماه‌های گذشته میان معترضان شیعه قطیف و نیروهای امنیتی عربستان سعودی، شش تن از معترضان کشته شدند.

پیشتر یک مسئول در وزارت کشور عربستان سعودی گفته بود آنچه که در قطیف روی می‌دهد «تروریسم نو» است که نیروهای امنیتی با آن برخورد خواهند کرد «همانگونه که با دیگر فعالیت‌های تروریستی بدون قائل شدن تفاوت در مذهب و منطقه برخورد کردند.»

قطیف پبشتر شاهد تظاهرات اعتراض آمیزی در حمایت از اعتراض‌های بحرین بود. تظاهر کنندگان پس از مدتی خواستار آزادی زندانیان سیاسی و اصلاحات سیاسی در عربستان سعودی شدند.

سال گذشته اعتراض‌های شیعیان بحرین که اکثر ساکنان این کشور را تشکیل می‌دهند، آغاز شد. نیروهای نظامی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت به منظور مقابله با این اعتراض‌ها به در خواست مقام‌های بحرین، به این کشور اعزام شدند.

مناطق نفت خیز قطیف و الاحساء عربستان سعودی که در شرق این کشور قرار دارند، شیعه نشین هستند. شیعیان که ۱۰درصد از جمعیت ۱۹ میلیون نفری عربستان سعودی را تشکیل می‌دهند، می‌گویند که مورد تبعیض قرار می‌گیرند.

پس از آغاز انقلاب‌های اخیر در شماری از کشورهای عربی که تا کنون به سرنگونی ۴ نظام حاکم در این کشور‌ها انجامیده، مقام‌های عربستان سعودی اقدام به افزایش حقوق کارمندان دولتی کرده‌اند. ناظران می‌گویند که این اقدام به منظور ایجاد رضایت عمومی و جلوگیری از اعتراض‌های احتمالی صورت گرفته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG