لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۵۸

دیدار سفیر سعودی با معاون وزیر خارجه ایران؛ پیام امیر قطر به احمدی‌نژاد


در حالی که ایالات متحده، ایران را متهم به طرح‌ریزی ترور سفیر عربستان در واشینگتن کرده، روز پنجشنبه سفیر سعودی در تهران با معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

در همین حال، و در بحبوحه افزایش تنش‌ها میان ایران، آمریکا و عربستان، وزیر مشاور در امور همکاری‌ بین‌الملل قطر با محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور ایران دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران در دیدار با اسامه بن احمد السنوسی، سفیر عربستان، اتهام وارد شده به ایران را یک توطئه «طراحی شده» و سناریویی «نخ‌نما شده» دانست و آن را به شدت تکذیب کرد.

معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران گفت: «رد پای عوامل آمریكایی ـ صهیونیستی در اقدامات تروریستی در سراسر جهان مشاهده می‌شود و نمونه آشكار آن ترور گروهی از دانشمندان هسته‌ای ایران در دو سال اخیر بوده است.»

این مقام وزارت خارجه ایران همچنین از واکنش سفارت عربستان در واشینگتن به نسبت به اتهام مطرح شده علیه ایران انتقاد کرده و آن را «شتاب‌زده» و «غیرمستند» خواند.

ایالات متحده، ایران را متهم کرده که دو شهروندش به نام‌های منصور ارباب سیار و غلام شکوری قصد داشته‌اند از طریق به خدمت گرفتن قاچاقچیان مکزیکی، عادل الجبير سفیر عربستان در واشینگتن را ترور کنند.

در کیفرخواستی که علیه این دو ایرانی صادر شده آمده است که غلام شکوری عضو سپاه قدس و در ایران است و از طریق ارتباط با منصور ارباب سیار که تابعیت آمریکایی دارد، قصد داشته این عملیات ترور را انجام دهد.

در این کیفرخواست، همچنین ذکر شده که در حدود ۱۰۰ هزار دلار به عنوان پیش‌پرداخت در بانک‌های آمریکایی نقل و انتقال داده شده تا به قاچاقچیان مکزیکی برای انجام این عملیات برسد.

در حالی که مقام‌های ایرانی و از جمله، وزیر خارجه و نماینده ایران در سازمان ملل این اتهام را ساختگی دانسته‌اند اما، مقام‌های آمریکایی می‌گویند باید پاسخ سختی به ایران داده شود.

سعودالفیصل، وزیر خارجه عربستان، روز پنجشنبه تصریح کرده که کشورش «پاسخی حساب‌شده‌» به ایران خواهد داد.

وزیر خارجه عربستان گفت: «مسئولیت اقداماتی که علیه ما انجام می‌دهند با آنهاست.»

سعودالفیصل تصریح کرد: «هر اقدامی که علیه ما انجام بدهند، عربستان سعودی به آن پاسخی حساب‌شده خواهد داد.»

یک روز پیش از آن باراک اوبما، رئیس جمهور آمریکا، با عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی، تلفنی صحبت کرد.

به گفته کاخ سفید پادشاه عربستان و رئیس جمهور آمریکا این توطئه منتسب به ایران را «نقض آشکار معیارهای بنیادین بین‌المللی، اخلاق و قانون» دانستند.

پیام امیر قطر به احمدی نژاد

روز پنجشنبه خالد العطیه، وزیر مشاور در امور همکاری بین‌الملل قطر نیز حامل پیام امیر قطر به محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران بود.

‌سایت ریاست جمهوری، با این حال جزئیاتی از پیام امیر قطر منتشر نکرده است.

اتهامات اخیر علیه ایران در حالی است که شماری از کارشناسان و تحلیلگران هشدار داده‌اند که افزایش تنش‌ها می‌تواند ابعاد خطرناکی پیدا کند.

برخی از کارشناسان و رسانه‌های آمریکایی نیز درباره اتهام مطرح شده علیه ایران پرسش‌هایی را مطرح کرده و گفته‌اند چرا ایران باید دست به چنین ریسک بزرگی بزند و ترور سفیر عربستان چه منفعتی می‌تواند برای جمهوری اسلامی داشته باشد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG