لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۲۱

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان: جنگ به سوریه محدود نمی‌ماند


ترکی الفیصل
ترکی الفیصل، رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی، ضمن تاکید بر ضرورت مسلح‌سازی مخالفان سوری، می‌گوید که در صورت ادامه وضعیت کنونی، جنگ به سوریه محدود نمی‌ماند بلکه به کشورهای همسایه نیز کشیده خواهد شد.

ترکی الفیصل در مصاحبه با روزنامه آمریکایی واشینگتن پست، راه حل بحران سوریه را، جلوگیری از ادامه کشتار در این کشور دانسته و تاکید کرده است که برای این مهم باید «زمین بازی، هم‌تراز» شود.

او در توضیح این نظر گفت: « باید برتری نظام بشار اسد با دادن سلاح‌هایی به مخالفان برای دفاع از خودشان هم‌سطح شود؛ صحبت از فرستادن سرباز به سوریه نیست.»

به گفته رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی، این اقدام می‌تواند برتری نظام اسد را مهار کرده و او را مجبور به نشستن پای میز مذاکره کند.

او ادامه داده است که اروپا و آمریکا، همچنان از دادن «سلاح‌هایی به مخالفان برای دفاع از خود در مقابل سلاح‌های مرگبار بشار اسد امتناع می‌کنند و روس‌ها و ایرانی‌ها همچنان به بشار اسد هر چه که می‌خواهد می‌دهند.»

این شاهزاده سعودی با بیان اینکه، عربستان تلاش می‌کند در این زمینه نه فقط به آمریکا بلکه به اروپایی‌ها فشار آورد، افزوده است: «هر روز بیش از ۵۰ تا ۱۰۰ نفر در سوریه کشته می‌شوند و جهان نشسته و تنها تماشا می‌کند.»

ترکی الفیصل، جامعه جهانی را در این وضعیت «مقصر» دانسته و اظهار داشت: «روس‌ها مقصرند زیرا از بشار اسد حمایت می‌کنند و به او اجازه می‌دهند دست به کشتار بزند. چینی‌ها مقصرند زیرا هرگونه اقدامی در سازمان ملل برای جلوگیری از کشتارهای بشار اسد را وتو کردند. اروپایی‌ها مقصرند زیرا به مخالفان سلاح نداند. ‌آمریکا مقصر است زیرا دائما از دادن تجهیزات مورد نیاز به مخالفان اجتناب می‌کند. این یک جرم جهانی است. یک رویکرد مجرمانه مبتنی بر اغماض‌گری در قبال مردم سوریه.»

او ادامه وضعیت کنونی سوریه را، مساوی با ادامه کشتار‌ها دانسته است.
سفیر پیشین عربستان سعودی در آمریکا به قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل برای نابودی جنگ افزارهای شیمیایی سوریه اشاره کرد و گفت، با تصویب این قطعنامه، اسد همچنان تحت حفاظت شورای امنیت خواهد بود.

الفیصل از اینکه جنگ داخلی سوریه به کشورهای همسایه از جمله لبنان، اردن، ترکیه و عراق سرایت کند، ابراز گرانی کرده است. او تاکید کرد که با ادامه این جنگ، اسرائیل هم در خطر خواهد بود.

او در بیان وضعیتی که می‌تواند به گسترده شدن جنگ سوریه بینجامد گفته است: «حزب الله هم‌اکنون در سوریه می‌جنگد. شما در سوریه با القاعده و واحدهای آن رو به رو هستید. از سراسر جهان داوطلبانی در سوریه وجود دارند. بنابراین این درگیری اگر جنگ ادامه یابد به سوریه محدود نخواهد ماند.»

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی، این اتهام را که کشورش حامی گروه‌های افراطی در سوریه است «کاملا بی‌پایه و اساس» خواند. او در این باره اظهار داشت که عربستان با آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای اقدامات خود را هماهنگ می‌کند تا از گروه‌هایی که حامی یک سوریه فراگیر هستند حمایت کند.

وی همچنین از وجود زمینه‌هایی برای چند پاره شدن سوریه ابراز نگرانی کرد و تنها راه جلوگیری از این مساله را، جلوگیری از جنگ دانست.

رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی همچنین از مواضع آمریکا در قبال سوریه انتقاد کرد.

به تازگی خبری به نقل از دیپلمات‌های غربی منتشر شد که از انتقاد شدید بندر بن سلطان رئیس سازمان اطلاعات کنونی سعودی از آمریکا حکایت داشت. برپایه این گزارش بندر بن سلطان گفته بود که این کشور روابط خود با آمریکا را کاهش خواهد داد.

در همین حال جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در سفر اخیرش به عربستان سعودی، از مناسبات واشینگتن- ریاض تمجید کرد و آن را مستحکم خواند.

شاهزاده ترکی در گفت‌وگو با واشینگتن پست از مواضع جان کری درباره سوریه نیز انتقاد کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG