لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۲۸

بی‌خبری از سرنوشت حدود ۳۰۰ مسافر کشتی غرق‌شده کره‌ای


کشتی غرق‌شده کره‌ای
مقام‌های کره جنوبی می‌گویند ساعت‌ها پس از غرق شدن یک کشتی با ۴۵۹ سرنشین، هنوز از سرنوشت نزدیک به ۳۰۰ مسافر این شناور خبری نیست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این کشتی روز چهارشنبه ۲۷ فروردین در ‌آب‌های سرد سواحل جنوبی این کشور غرق شده است. بیشتر مسافران این کشتی دانش‌آموزان دبیرستانی بودند.

برپایه گزارش‌های منتشر شده مرگ دست کم دو نفر و زخمی شدن ۷ تن از سرنشینان این کشتی به تایید رسیده است و بیم آن می‌رود که رقم تلفات به شدت افزایش یابد.

مقامات کره‌ای هنوز در مورد علت غرق شدن این کشتی خبری نداده‌اند؛ بنا بر گزارش‌ها هوای منطقه به هنگام وقوع این حادثه صاف و دید کشتی واضح بوده‌است.

برای نجات مسافران این کشتی، ده‌ها قایق و هلی‌کوپتر و شماری زیادی غواص به آب‌های منطقه گسیل شده‌اند. این کشتی گردشگران را به جزیره‌ای به نام «جـِجو» در آب‌‌های جنوبی کره انتقال می‌داد.

یکی از نجات‌یافتگان گفته است به گمان او بسیاری از مسافران در کشتی به دام افتاده‌ و فرصت فرار نداشته‌‌اند.

بنا بر اعلام مقام‌های کره‌ای این کشتی در ساعت ۹ بامداد به وقت محلی پیام اضطراری ارسال کرد و پس از آن کشتی تعادل خود را از دست داده و با منحرف شدن به پهلو، غرق شد. به گفته مقام‌های مسئول در حال حاضر نزدیک به ۹۵ درصد از این شناور به زیر آب رفته است.

یکی از افسران گارد ساحلی کره گفته است دست کم دو نفر کشته شده‌اند و از سرنوشت ۲۹۳ نفر دیگر اطلاعی در دست نیست.

یکی از دانش‌آموزانی که در این کشتی بود به یک شبکه تلویزیونی کره گفت که وی و دوستانش با جلیقه نجات به آب پریدند و خود را به یکی از قایق‌هایی که به محل اعزام شده بود رساندند.

یک مسئول امور اضطراری کره‌ به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است به خاطر دمای پایین آب‌های این ناحیه (در حدود ۱۲ درجه سانتی‌گراد) احتمالا در عرض یک ساعت و نیم تا دو ساعت علایم سرمازدگی در افرادی که هنوز احتمالاً در آب‌ها زنده‌اند بروز می‌کند.

یکی دیگر از نجات‌یافتگان گفته است مطمئن است که بسیاری در داخل کشتی گرفتار شده‌اند چراکه به گفته او با ورود حجم عظیمی از آب و تکان‌های شدید خیلی‌ها نتوانستند خود را به خروجی برسانند.

وی همچنین گفت پس از صرف صبحانه احساس کرد که کشتی تکان می‌خورد و پس از آن صدای برخود با چیزی را شنید. به گفته این نجات‌یافته، از مسافران خواسته شد از جای خود تکان نخورند و چیزی هم درباره خروج از کشتی اعلام نشد.

وزارت دریانوردی کره جنوبی گفته است که پیش از این دو حادثه مرگبار دریایی در این کشور رخ داده بود که نخستین آن در سال ۱۹۷۰ بود و در جریان آن، ۳۲۳ نفر کشته شدند و دومی در سال ۱۹۹۳ که ۲۹۲ کشته بر جای گذاشت.
XS
SM
MD
LG