لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۱۱

مهمترین رویدادهای ورزشی جهان در سال ۲۰۱۳


رادیوفردا در گزارشی جداگانه به مرور مهم‌ترین وقایع فوتبالی جهان در سال ۲۰۱۳ پرداخت. در این گزارش نیز مروری شده است بر خبرساز‌ترین رخدادهای غیر فوتبالی جهان در رشته‌های مختلف ورزشی.

تنیس

سال ۲۰۱۳ با صدرنشینی نادال به پایان رسید. فصل مسابقات معظم، با تنیس آزاد استرالیا به عنوان اولین گرنداسم سال آغاز شد، نوواک جوکوویچ که در فینال آخرین گرنداسلم ۲۰۱۲ در نیویورک به اندی ماری باخته بود، این بار به برتری رسید تا ششمین گرنداسلم خود را در ۲۵ سالگی تصاحب کند. ویکتوریا آزارنکا هم از عنوان قهرمانی سال گذشته خود دفاع کرد.

رافائل نادال
رافائل نادال
در تنیس آزاد فرانسه، رافائل نادال با برتری مقابل هموطن خود دیوید فرر موفق شد برای هشتین بار عنوان قهرمانی رولان گاروس را نصیب خود کند. نادال که پس از ماه‌ها مصدومیت، بازگشت پرشکوهی داشت موفق شد رکورد «تعداد قهرمانی در یک تورنمنت گرنداسلم» را فرو بریزد. او پیش‌ از این به اتفاق شش نفر دیگر از جمله پیت سامپراس و راجر فدرر دارای ۷ قهرمانی در یک تورنمنت بود. در مسابقات زنان، سرینا ویلیامز پس از ۱۱ سال موفق شد به قهرمانی برسد و برای رسیدن به این موفقیت از سد ماریا شاراپووا گذشت.

در ویمبلدون که پرحادثه‌ترین تورنمنت سال بود، اندی ماری با غلبه بر نوواک جوکوویچ قهرمان شد تا به ۷۷ سال ناکامی بریتانیا در حفظ جام قهرمانی پایان دهد. فرد پرى در سال ١٩٣۶ آخرین کسی بود که مانع خروج جام ویمبلدون از بریتانیا شده بود. در مسابقات زنان، ماریون بارتولی با غلبه بر سابینه لیسیکی از آلمان به قهرمانی رسید. بارتولی اما خیلی زود به خاطر مصدومیت، با دنیای تنیس وداع کرد.

در یواس اوپن، نادال با برتری بر نوواک جوکوویچ قهرمان شد تا برای سیزدهمین بار به یک جام گرنداسلم دست یابد. نادال ۲۷ ساله حالا در اندیشه رسیدن به رکورد پیت سمپراس و سپس رکورد ۱۷ قهرمانی راجر فدرر است. در رده بانوان هم سرینا ویلیامز با برتری مقابل ویکتوریا آزارنکا قهرمان شد. این مسابقه و نتیجه‌اش، تکرار فینال پارسال بود. او حالا در ۳۲ سالگی فقط یک جام دیگر تا رکورد ۱۸ گرنداسلم انفرادی مارتینا ناوراتیلووا از چکسلواکی و کریس اورت آمریکایی فاصله دارد.

اتومبیلرانی

سباستین فتل راننده ۲۶ ساله آلمانی تیم ردبول برای چهارمین بار متوالی عنوان قهرمانی فرمول یک را به خود اختصاص داد. تیم او نیز موفق به کسب چهارمین قهرمانی متوالی تیمی شد. فتل سال ۲۰۱۰ در سالگی عنوان جوان‌ترین قهرمان فرمول یک را نصیب خود کرد.
سباستین فتل
سباستین فتل

او نخستین راننده‌ای نیست که موفق به کسب چهار قهرمانی شده است. پیش از او میشائیل شوماخر هفت بار، خوان مانوئل فانجو از آرژانتین پنج بار و آلن پروست هم چهار مرتبه به این موفقیت دست یافته بودند.

در رده‌بندی سال ۲۰۱۳ پس از فتل، فرناندو آلونسو دوم شد و مارک وبر استرالیایی به مقام سوم رسید. لوئیس همیلتون به عنوان چهارمی بسنده کرد. کیمی رایکونن فنلاندی و نیکو روزبرگ آلمانی هم پنجم و ششم شدند.

والیبال

بیست ‌و چهارمین دوره لیگ جهانی والیبال با قهرمانی روسیه به پایان رسید. این تیم با سرمربیگری ولادیمیر آلنکو با نتیجه ۳-۰ مقابل برزیل پیروز شد تا برای سومین بار در رده نخست قرار بگیرد. ایتالیا هم با برتری مقابل بلغارستان روی سکوی سوم ایستاد.

شگفتی‌سازان ایران با سرمربیگری خولیو ولاسکو با دو بار برتری مقابل کوبا در زمین حریف و رقم زدن یک پیروزی در برابر صربستان، ایتالیا و آلمان، بین ۱۸ تیم در رده نهم قرار گرفتند.

بازی ایران و ایتالیا در ژاپن
بازی ایران و ایتالیا در ژاپن
محمد موسوی عراقی از ایران به عنوان بهترین مدافع روی تور جهان تا قبل از مرحله نهایی معرفی شد. الکساندر آتاناسیه‌ویچ از صربستان بهترین زننده سرویس بود و بهترین دریافت‌کننده هم اروین انگاپت از فرانسه. هان سون سو از کره جنوبی بهترین پاسور شد و ویتشه کویسترا از هلند هم بهترین مهاجم. اریک شوجی از آمریکا بهترین لیبرو و ایوان زایتسف از ایتالیا هم آور‌ترین بازیکن بود. اما در فهرست بهترین‌های مرحله فینال، عنوان امتیازآور‌ترین بازیکن به نیکولای پاولوف از روسیه تعلق گرفت.

جام بین قاره‌ای ۲۰۱۳ را هم برزیل فتح کرد تا پس از سه سال سرانجام یک جام را در سطح جهانی کسب کند. برزیل با وجود ناکامی در کسب مدال طلای جام جهانی ۲۰۱۱، المپیک ۲۰۱۲ و سه دوره اخیر لیگ جهانی، همچنان رده نخست رتبه‌بندی فدراسیون جهانی والیبال را در اختیار دارد. شاگردان برونو رزنده در این مسابقات بر ایران، آمریکا، ژاپن و ایتالیا غلبه کردند و فقط از روسیه شکست خوردند.

بسکتبال

رقابت تنگاتنگ میامی هیت و سن آنتونیو اسپرز برای تصاحب جام قهرمانی «ان بی ای» در بازی هفتم بیست هزار تماشاگر داشت. این بازی با نتیجه ۹۵ بر ۸۸ به سود میامی پایان یافت تا ضمن دفاع از عنوان قهرمانی، سومین جام را به خود اختصاص دهد. لبرون جیمز با ۳۷ امتیاز و ۱۲ ریباند بر‌ترین بازیکن میدان بود و با درخشش خود تلاش‌های «تیم دانکن» در تیم سن آنتونیو را خنثی کرد.

میامی هیت
میامی هیت
جیمز برای دومین دوره متوالی هم قهرمان شد و هم عنوان با ارزش‌ترین بازیکن فینال را نصیب خود کرد تا از این حیث، همردیف اسطوره‌هایی مانند بیل راسل، کریم عبدالجبار و مایکل جوردن شود.

تکلیف جام قهرمانی اگرچه در بازی هفتم مشخص شد اما زیبا‌ترین و نفسگیر‌ترین دیدار، مصاف ششم بود. جایی که میامی در پنج مسابقه، ۳-۲ عقب افتاده و اگر این بازی خانگی را واگذار می‌کرد جام به حریفش می‌رسید.

تا بیست و هشت ثانیه به پایان، سن آنتونیو دو امتیاز جلو بود و دو پنالتی هم گرفت که یکی وارد سبد شد، یعنی سه امتیاز برتری. اما ری آلن ۳۸ ساله در فاصله کمتر از سه ثانیه به قهرمانی سن آنتونیو، شوت سه امتیازی را به ثمر نشاند تا بازی به وقت اضافه برود و به برتری شاگردان اریک اسپولسترا بیانجامد.

دو و میدانی

یوسین بولت دونده ۲۶ ساله جامائیکایی با کسب سومین مدال طلای مسابقات جهانی که در مسکو برگزار ‌شد، هشت طلایی شد. تیم چهار در صد متر امدادی جامائیکا بالا‌تر از آمریکا قرار گرفت.

آلیسون فلیکس، مایکل جانسون و کارل لوئیس سه دونده زن و مرد آمریکایی هستند که قبل از بولت هشت طلایی شده بودند. بولت پیش از فتح ماده چهار در صد متر امدادی، در ۲۰۰ متر و ۱۰۰ متر انفرادی هم حرف اول را زد. فینال صد متر تحت تاثیر دوپینگ و محرومیت آسافا پاول و تایسون گای بود و هیجان همیشگی را نداشت. بولت با ۷۷/ ۹ ثانیه زود‌تر از جاستین گاتلین از خط پایان گذشت.

یلنا ایزین‌بایه‌وا
یلنا ایزین‌بایه‌وا
در پرش با نیزه زنان یلنا ایزینبایه‌وا از روسیه مقابل هموطنانش برای سومین بار قهرمان جهان شد. در پرش با نیزه مردان هم رافائل هولزدپ آلمانی با ۵ متر و ۸۹ سانتی‌متر قهرمان شد تا رکورد ۶ متر و ۱۴ سانتی‌متر سرگئی بوبکا که سال ۱۹۹۴ به جا گذاشته وارد بیستمین سال حیات خود شود.

والری آدامز پرتابگر نیوزیلندی اولین زنی لقب گرفت که چهار دوره متوالی موفق به کسب مدال طلای جهانی شده است. طلای ۱۰۰ متر زنان به شلی آن فریزر رسید که طلای المپیک‌های پکن و لندن را کسب کرده. او سال ۲۰۰۹ در برلین هم قهرمان جهان شده بود.

در غیاب احسان حدادی، مدال طلای پرتاب دیسک نصیب روبرت هارتینگ از آلمان شد تا نیرومند‌ترین پرتابگر جهان پس از قهرمانی در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ برلین، ۲۰۱۱ دایگو و المپیک لندن، باز هم حرف اول را بزند.

کشتی

ورزش کشتی هم در سال ۲۰۱۳ خبرساز شد. این رشته باستانی که از نخستین المپیک در سال ۱۸۹۶ به میزبانی آتن در جدول بازی‌ها قرار دارد، ابتدا از برنامه مسابقات کنار گذاشته شد اما با فشار دور از انتظار خانواده کشتی جهان، ضمن قرار گرفتن در جمع رشته‌های متقاضی برای ورود به المپیک، ابتدا به فهرست سه ورزش نهایی رسید و سرانجام نیز در برنامه المپیک ۲۰۲۰ توکیو گنجانده شد.

بیس بال و اسکواش به رغم حامیان مالی قدرتمند و چهره‌های سر‌شناسی که خواهان حضور این دو رشته در المپیک بودند، نتوانستند جواز حضور در بازی‌ها را کسب کنند. هر سه رشته، در اجلاس سن پترزبورگ در رقابت با پنج رشته دیگر یعنی کاراته، ووشو، اسکیت، صخره نوردی و موج سواری موفق ظاهر شدند و توانستند به کنگره سرنوشت ساز آرژانتین راه یابند.

آرژانتین
آرژانتین
IOC اعلام کرد یک وزن از کشتی آزاد و یک وزن از کشتی فرنگی مردان در المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو خواهد کاست و به جای آن، دو وزن به کشتی بانوان اضافه می‌شود. تصمیمی که پیش زمینه حفظ کشتی در المپیک بود. نناد لالوویچ رئیس جدید فیلا، دانیل ایگالی قهرمان المپیک سیدنی از کانادا، «جیم شر» از سران سابق کمیته المپیک آمریکا که خود سه مدال جهانی دارد، خانم کارول هاین قهرمان المپیک پکن، خانم لیز لگراند نایب رییس فدراسیون فرانسه و برنده مدال برنز المپیک آتن، نمایندگان کشتی جهان در بوئنوس آیرس بودند.

دوچرخه سواری

کریستوفر فروم بریتانیایی قهرمان صدمین دوره تور دو فرانس شد که خبرساز‌ترین مسابقه دوچرخه سواری در جهان است. در آخرین مرحله که از ورسای تا پاریس برگزار شد مارسل کیتل آلمانی بر سکوی نخست ایستاد تا به چهار قهرمانی متوالی مارک کاوندیش در واپسین مرحله پایان دهد. کیتل مرحله اول را هم فتح کرده بود.

کرسیتوفر فروم در تور دو فرانس ۲۰۱۳
کرسیتوفر فروم در تور دو فرانس ۲۰۱۳
فروم پس از کسب قهرمانی در پایان ۲۱ مرحله گفت این عنوان را به روح مادرش تقدیم می‌کند. پس از او کینتانا روخاس رکابزن کلمبیایی و متخصص بی‌رقیب در کوهستان در رده دوم قرار گرفت و خواکیم رودریگز اسپانیایی سوم شد. آلبرتو کونتادور ستاره دوچرخه سواری جهان به رده چهارمی قناعت کرد و رومن کروی‌زیگر از جمهوری چک در رده پنجم ایستاد.
در دوران نزول دوچرخه سواری ایتالیا، فقط افتخار فتح یک مرحله نصیب رکابزنان این کشور شد و ماتئو ترنتین توانست دور چهاردهم را به خود اختصاص دهد.
XS
SM
MD
LG