لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۵۱

یک یهودی ارتدوکس در اسرائیل به اتهام همکاری با ایران به زندان محکوم شد


دادگاهی در اسرائیل یک یهودی مذهبی اولترا ارتودکس را به اتهام آمادگی برای جاسوسی به سود جمهوری اسلامی ایران به چهار سال و نیم حبس محکوم کرد.

حکمی که دادگاه اسرائیل روز سه‌شنبه هشتم بهمن صادر کرد، می‌گوید اسحاق برگال در تماس داوطلبانه با ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد خود را برای جاسوسی علیه اسرائیل ارائه کرد.

بر اساس حکم قاضی، اسحاق برگال ژانویه ۲۰۱۱ با سفر به آلمان به سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در برلین رفت و خواهان گفت‌و‌گو با ماموران این سفارتخانه شد.

او در دادگاه گفت روز شانزدهم ژانویه ۲۰۱۱ به برلین پرواز کرد و فردای آن روز به مقابل سفارت ایران رفت اما چون سفارت ایران بسته بود، روز هجدهم ژانویه دوباره به محل مراجعه کرد.

حکم می‌گوید که در روند دادگاه «ثابت» شد که اسحاق برگال در مراجعه دوم خود، از سوی سه مامور سفارت ایران به صحبت پذیرفته شد و پس از کمی گفت‌و‌گو با آنها، رهنمودهایی را که از این مخاطبان خود گرفته بود، در زمینه تماس‌های بعدی پذیرفت.

قاضی دادگاه در حکم نوشت این یهودی با «مامور بیگانه در تماس بوده و به نبرد یک عامل دشمن علیه اسرائیل» کمک کرده است.

این حکم می‌گوید دادستانی در جریان محاکمه نشان داد که برگال پس از بازگشت به اسرائیل، چند بار از طریق کامپیوتر یک کافی نت و یک هتل در بیت‌المقدس نشانی ایمیلی را که به او داده شده بود چک کرد و نیز دو بار از همین شهر برای تماس با سفارتخانه ایران در آلمان به باجه‌های تلفن عمومی رفت اما برای او از این ای میل پیامی نرسیده و کسی نیز با او تلفنی سخن نگفت.

در تماس تلفنی اول کسی گوشی را برنداشت و در تماس دوم با کارمندی سخن گفت و سراغ «حاجی بابا»، یکی از سه ماموری را گرفت که با او ملاقات کرده بود ولی همان کارمند گفت «حاجی بابا» اینجا نیست.

در همین حال، حکم قاضی تایید می‌کند که این یهودی به خاطر ایمان به باورهای مذهبی خود داوطلب همکاری با ایران شده بود.

اسحاق برگال ۴۶ ساله ساکن شهر بیت‌المقدس(اورشلیم)، از اعضای فرقه «ناتوره ی کارتا» است.

یاییر ناهورایی وکیل مدافع برگال به رسانه‌ها گفت «نظر به شرایط و کارهایی که موکل من کرده، حکمی که صادر شده، رضایتبخش است».

فرقه یهودی «ناتوره ی کارتا» بر این باور است که تا زمانی که «ماشیاح» (منجی موعود یهودیان) ظهور نکند، هیچ یهودی نباید بر سرزمین کنونی تسلط داشته و دولت تشکیل دهد.

معتقدان به به «ناتوره ی کارتا» تشکیل کشور اسرائیل و استقلال آن را در دوران پیش از ظهور «ماشیاح» یک گناه بزرگ می‌دانند و معتقدند که تنها خداوند باید با فرستادن «منجی» می‌تواند برای برپایی کشور یهودی بشارت دهد.

بسیاری از اعضای «ناتوره ی کارتا» حتی اگر در سرزمین کنونی اسرائیل زندگی کنند اما از گرفتن شناسنامه و گذرنامه اسرائیلی خودداری می‌کنند و حاضر به هیچ نوع تماس با نهادهای اسرائیلی نیستند.

برخی از آنها خواهان تابعیت «کشور فلسطین» بوده و یکی از چهره‌های مشهور این فرقه در طول سال‌ها از مشاوران نزدیک یاسر عرفات رهبر متوفای سازمان آزادیبخش فلسطین و رییس تشکیلات خودگردانی بود.

اکثر اعضای «ناتوره ی کارتا» در نیویورک زندگی می‌کنند اما چند صد نفر آنها در محله‌های به شدت مذهبی یهودی در اسرائیل ساکن هستند؛ آنها در نیویورک و اسرائیل تظاهراتی علیه «صهیونیسم» برگزار کرده‌اند.

شخصیت‌هایی از «ناتوره ی کارتا» در هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بارها با او در آمریکا دیدار کردند و در موارد متعددی نیز به ایران دعوت شدند.

سران این فرقه از جمله در کنفرانس جنجالی «جهان بدون صهیونیسم» که از سوی دولت احمدی‌نژاد در تهران برگزار شد، مهمان جمهوری اسلامی ایران بودند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG