لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۵۲

یک متهم به جاسوسی برای ایران در آلمان محاکمه شد


«سید مصطفی ـ ه» در دادگاه روز چهارشنبه

محاکمه یک تبعه پاکستانی که متهم به جاسوسی برای ایران است روز چهارشنبه ۱۸ اسفند در آلمان برگزار شد.

دادستان‌های فدرال آلمان علیه یک تبعه پاکستانی به نام «سید مصطفی ـ ه» ۳۱ ساله، کیفرخواست صادر کرده‌اند. این شخص متهم است که از سال ۲۰۱۱ با یک سازمان اطلاعاتی ایرانی در ارتباط بوده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از وکیل این متهم گزارش داده است، که وی در دادگاه روز چهارشنبه «به خاطر ترس» سکوت اختیار کرده است.

در کیفرخواست ارائه شده، این شخص متهم است «علیه آلمان و یک عضو دیگر ناتو» (فرانسه) برای نیروی قدس سپاه پاشداران جاسوسی می‌کرده است.

این شخص متهم است از راینهولد رب، رییس سابق انجمن آلمان-اسرائیل و یک استاد اقتصاد فرانسوی-اسرائیلی جاسوسی می‌کرده است.

دادگاه اعلام کرد این تبعه پاکستانی، اطلاعاتی از محل کار و خانه، مسیرهای رفت‌وآمد و صدها عکس و ویدئو درباره این دو نفر جمع‌آوری کرده است.

یک نماینده سازمان امنیت آلمان که این پرونده دنبال می‌کند، گفته است یک منبع «مطمئن» وی را در جریان فعالیت‌های مشکوک این تبعه پاکستان قرار داده است.

خبرگزاری گزارش داده که سازمان امنیت داخلی آلمان احتمال می‌دهد که نیروی قدس این اطلاعات را برای زمان درگیری احتمالی با آمریکا و اسرائیل جمع‌آوری می‌کند تا هنگام «جنگ نامتقارن» از آن استفاده کند.

شخص مظنون به جاسوسی برای ایران، اهل کراچی است و سال ۲۰۱۲ با ویزای دانشجویی به آلمان آمده است. وی در شهر برمن اقامت داشته است.

در دادگاه گفته شد که این مظنون از سال ۲۰۱۱ با شخصی به نام محمود که با نیروی قدس ارتباط داشته، در تماس بوده است.

گفته شده که این تبعه پاکستان در اکتبر ۲۰۱۵ و فوریه ۲۰۱۶ به ایران سفر کرده و برای فعالیت‌های جاسوسی‌اش دو هزار و ۵۲ یورو دریافت کرده است.

وی در ژوییه ۲۰۱۶ بازداشت شد و اگر محکوم شود تا سه‌ سال و نیم حکم زندان خواهد گرفت. این دادگاه تا اواخر ماه مارس میلادی ادامه خواهد داشت.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG