لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۳۱

چینی‌ها با دستکاری ژنتیک سوپرسگ خلق کردند


وندی به طور طبیعی و بدون دستکاری ژنتیک دچار تغییر عضلانی شده و دو برابر هم‌نوع‌های خود ماهیچه دارد.

با استفاده از مهندسی ژنتيک، دانشمندان چينی موفق به پرورش سگی با ماهيچه و قدرتی دو برابر سگ‌های معمولی شده‌اند. به گزارش مجله دانشگاه فنآوری ماساچوست، اين دانشمندان با از بين بردن پروتئین مخصوصی در بدن يک نوع سگ، ميزان ماهيچه‌های او را دو برابر کردند.

اين سگ‌های جهش‌يافته «ماهيچه‌های بيشتری دارند و انتظار می‌رود که قدرت دوندگی بيشتری داشته باشند که آنها را تبديل به شکارچی‌ها و همينطور سگ‌های پليس بهتری می‌کند.»

به گفته لينگژو لای، يکی از محققان اين پروژه، قدم بعدی ايجاد تغييراتی در ژن سگ‌هاست که آنها را قادر به ابتلا به بيماری‌های انسانی مربوط به ماهيچه‌ها مثل پارکينسون کند. ايجاد سگ‌هايی با بيماری‌های انسانی به این دانشمندان اجازه می‌دهد که به درک بهتری از دلايل ايجاد اين بيماری‌ها و همچين درمان آنها برسند.

به گزارش اينديپندنت، برای مهندسی کردن اين سگ‌ها، محققان پروتئین مربوط به رشد (ميوستاتين) را از بدن آنها حذف کردند. با مهار اين ژن، به حجم ماهيچه‌های حيوانات به اندازه قابل توجهی افزوده می‌شود و آنها از حالت معمول قوی‌تر می‌شوند.

دستآوردها و پيشرفت‌های تازه علم ژنتيک به دانشمندان اجازه می‌دهد که به سادگی ژن‌های جانداران مختلف را دستکاری کنند. اين گروه از دانشمندان می‌گويند که اين سگ‌های ماهيچه‌ای در واقع سندی بر امکان ايجاد اين تغييرات هستند و آنها اميدوارند که در آينده نزديک تغييرات ژنتيکی بيشتری در اين حيوانات به‌وجود آورند.

از بين ۶۵ جنينی که دانشمندان روی آنها دستکاری ژنتيکی انجام دادند، ۲۷ توله سگ به‌ دنيا آمدند که دوتا از آنها فاقد پروتئین ميوستاتين هستند. اين دو سگ را هرکول و تيانگو نام نهاده‌اند.

ژن رشد در سال ۱۹۹۷ توسط دانشمندان کشف شد و دستکاری آن در موش‌ها باعث ايجاد موش‌هایی به نام «موش‌های توانا» شده بود.

با آن که از نظر تئوری امکان این تغییر بدون دستکاری ژنتیک در انسان‌ها هم وجود دارد، اما امکان آن بسيار کم است. به عنوان مثال، بیش از ده سال پيش پزشکان خبر از تولد نوزادی داده بودند که فاقد اين پروتئین بوده و بسيار ماهيچه‌ای و قوی بود.

دیدن نظرات (۳۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG