لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۱۷

اعتصاب و تظاهرات در مناطق مختلف سوریه


به دعوت گروه‌های هماهنگ کننده اعتراض‌ها در سوریه، اعتصاب سراسری پنجشنبه ۲۳ تیرماه، شماری از شهرهای سوریه را فرا گرفت. اعتراض‌ها در سوریه که خواستار سرنگونی نظام جاکم بر این کشور است به پایان ماه پنجم خود نزدیک می‌شود.

به گزارش رویتردر مناطق باباب السباع، دوما، حمص، دیر الزور و شماری دیگر از مناطق، مغازه‌ها تعطیل و خیابان‌ها از عابران خالی شدند.

در برخی محله‌های شهر حمص، نیروهای امنیتی تلاش کردند به زور به اعتصاب پایان دهند. با برخی از مغازه داران برای باز کردن محل کسب و کارشان تماس گرفته شد. در همین شهر نیروهای امنیتی با یورش به محله‌ها اقدام به بازداشت گسترده مردم کردند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در سرتاسر حمص ایست‌های بازرسی برپا شده است.

شهر دیر الزور نیز از بامداد پنجشنبه به طور کامل تعطیل بود. نیروهای امنیتی با یورش به بازار‌ها تلاش کردند تا مغازه داران را مجبور به شکستن اعتصاب کنند.

این تلاش اما با مقاومت و اعتراض مردم روبرو شد. در پی آن تظاهرات گسترده‌ای به راه افتاد. شلیک آتش به این تظاهرات از سوی نیروهای امنیتی دو نفر کشته بر جای گذاشت و هفت نفر دیگر را زخمی کرد.

شاهدان عینی در این باره گفته‌اند: «ابتدا مردم دست به اعتصاب عمومی زده بودند اما با مداخله نیروهای امنیتی و گشودن آتش به سوی مغازه‌ها، تظاهرات به طور خودجوش به راه افتاد.»

در منطقه جبل الزاویه واقع در استان شمالی ادلب، ادامه عملیات ارتش شماری کشته و زخمی بر جای گذاشت. مقام‌های سوری می‌گویند که ارتش در این منطقه در حال مبارزه با گروه‌های تروریستی مسلح است.

معترضان این روایت را رد می‌کنند و می‌گویند هدف از گسیل کردن ارتش سرکوب اعتراض‌ها است.

در شهر حمات شلیک آتش به سوی تظاهرکنندگان نیز به کشته شدن تعدادی از معترضان انجامید. در دمشق نیز شماری از نخبگان دانشگاهی و هنرمندان از مقابل مسجد الحسن واقع در محله المیدان تظاهرات کردند. نیروهای امنیتی ده‌ها تن از این تظاهر کنندگان را بازداشت کردند.

وزیر خارجه سوریه: حمله به سفارتخانه‌ها اشتباه بود

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه حمله هواداران بشار اسد رئیس جمهور این کشور به سفارتخانه‌های آمریکا و فرانسه در دمشق را رفتاری «اشتباه» توصیف کرد.

هواداران بشار اسد رئیس جمهور سوریه دوشنبه ۲۰ تیر ماه سفارتخانه‌های آمریکا و فرانسه در دمشق و منزل سفیر آمریکا را مورد حمله قرار دادند. این حمله در واکنش به سفر سفرای آمریکا و فرانسه به شهر حمات در روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته صورت گرفت.

به نوشته روزنامه الاشرق الاوسط چهارشنبه پس از دیدار با نبیل العربی دبیر کل جدید اتحادیه عرب در دمشق به شماری از خبرنگاران گفت: «نباید به سفارتخانه‌ها تجاوز می‌شد. هر کس این کار را کرد مرتکب خطا شده است. اعتراض‌ها به سفر دو سفیر به حمات باید مسالمت آمیز باقی می‌ماند.»

او تاکید کرد: «ما به عنوان دولت مسئول امنیت سفارتخانه‌ها و کادر‌هایشان هستیم. به همین دلیل مسئولیت کامل این حادثه را بر عهده می‌گیریم.»

وزیر امور خارجه سوریه افزود که حل و فصل تنش‌های دیپلماتیک اخیر کشورش با آمریکا و فرانسه بر طرق کنوانسیون وین صورت خواهد گرفت.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تلویزیون دولت سوریه را متهم به تشیوق هوادران اسد برای حمله به سفارتخانه‌ها کرده است. کاخ سفید و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز اعلام کردند بشار اسد از نظر ایالات متحده مشروعیت خود را از دست داده است.

از سویی نبیل العربی دبیر کل جدید اتحادیه عرب پس از دیدار با بشار اسد گفت که این اتحادیه مخالف هر گونه «دخالت خارجی» در سوریه است.

او همچنین در پاسخ به اظهارات هیلاری کلینتون اظهار داشت: «هیچ کس نمی‌تواند بگوید که رئیس یک دولت مشروعیت خود را از دست داده. این چیزی است که تنها مردم کشور درباره آن تصمیم می‌گیرند.»

العربی دیدار خود با اسد را مثبت خواند و گفت که سوریه وارد مرحله اصلاحات جدی شده است.

شرایط اپوزیسیون برای گفت‌و‌گو با نظام

هیثم المالح چهره برجسته اپوزیسیون سوریه که به تازگی از کشور خارج شده است، شرط‌های اپوزیسیون برای گفت‌و‌گو بر نظام حاکم را اعلام کرد.

او که در بروکسل پایتخت بلژیک برای گفت‌و‌گو با نمایندگان پارلمان اروپا به سر می‌برد، در کنفرانسی خبری گفت: «نظام اگر بخواهد با ما گفت‌و‌گو کند، ما شرط‌هایی داریم. شرط‌های ما، پایان برخورد خشونت آمیز با تظاهر کنندگان، آزادی تمام زندانیان سیاسی، بازگرداندن ارتش به پایگاه‌های خود، آزاد گذاشتن تظاهرات مسالمت آمیز و کنفرانس‌های اپوزیسیون برای گرفتن تصمیم‌های مناسب، شرط‌های ما هستند. متاسفانه این شرط‌ها برآورده نمی‌شوند، نظام در پی پایان دادن به بحران با خشونت است و ما با این شیوه مخالفیم.»

به گفته فعالان حقوق بشری برخورد نیروهای امنیتی با تظاهرات تا کنون دست کم ۱۳۰۰ کشته بر جای گذاشته است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد نزدیک به ۱۵ هزار نفر از معترضان در زندان‌ها به سر می‌برند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG