لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۸

سوریه محور مهم سخنرانی‌های رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل


سخنرانی روز دوشنبه بان گی مون در سازمان ملل
شماری از سخنرانان نخستین روز از مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بخش‌هایی از سخنان خود را به بحران سوریه اختصاص دادند.

بان گی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، تنش در سوریه میان نیروهای دولتی و مخالفان در این کشور را «فاجعه‌ای منطقه‌ای» توصیف کرد که «دارای پیامدهای جهانی است.»

به گزارش خبرگزاری‌ها،‌ بان گی مون که روز سه شنبه جهارم مهرماه در افتتاحیه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کرد، گفت که وضعیت در سوریه هر روز خطرناک‌تر می‌شود. او از جامعه جهانی خواست که اوضاع سوریه را نادیده نگیرند «به ویژه اینکه خشونت در این کشور در حال خارج شدن از کنترل است.»

او افزود که نقض حقوق بشر در سوریه «به ویژه از سوی نیروهای دولتی» ادامه دارد.

رهبران جهان در سازمان ملل
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00


بان گی مون از جامعه جهانی به ویژه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد و کشورهای منطقه خواست از تلاش‌های اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه «به شکلی قاطع و ملموس» حمایت کنند.

او گفت: «باید خشونت‌ها در سوریه و رسیدن سلاح به دو طرف بحران را متوقف کنیم. باید تلاش کنیم که هرچه سریع‌تر انتقالی سیاسی در این کشور صورت گیرد که خود سوری‌ها دست اندرکار آن باشند.»

اخضر ابراهیمی شامگاه دوشنبه با ارائه گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل متحد با تاکید بر بحرانی‌تر شدن اوضاع در سوریه گفته بود که تا کنون هیچ طرح روشنی برای حل و فصل بحران این کشور ندارد.

اوباما: رژیم اسد باید کنار برود

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ایران را به کمک به بقای «دیکتاتور» در قدرت در سوریه متهم کرد و گفت وقت آن رسیده آنهایی که دشمنی با ایالات متحده، اسرائیل یا غرب را پایه اصلی سیاست خود قرار داده‌اند، برکنار شوند.

اوباما که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کرد، با اشاره به بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفت: حکومت ایران همانطور که حقوق مردم خود را پایمال می‌کند، از دیکتاتور دمشق هم حمایت می‌کند و از سازمان‌های تروریستی در خارج پشتیبانی می‌کند.

او افزود: «بار دیگر اعلام کنیم که نظام بشار اسد باید از میان برداشته شود. رنج‌های مردم سوریه هم باید پایان یابد و صبحی جدید آغاز شود.»

امیر قطر: کشورهای عربی باید در سوریه مداخله کنند

شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر هم در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت به دلیل ناکامی شورای امنیت سازمان ملل متحد در متوقف کردن جنگ داخلی در سوریه، کشورهای عربی باید در این کشور مداخله کنند.

امیر قطر در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ادامه گفت که معتقد است در سایه شکست‌های شورای امنیت، کشورهای عربی باید با انگیزه انسان دوستانه در سوریه دخالت کنند.

او تاکید کرد که این دخالت وظیفه سیاسی و نظامی کشورهای عربی است که باید برای متوقف کردن خونریزی در سوریه هر اقدام لازم را به کار گیرند.

عربستان سعودی و قطر تا کنون بار‌ها بر ضرورت مسلح سازی معترضان در سوریه تاکید کرده‌اند. هفته گذشته بشار اسد رئیس جمهور سوریه این دو کشور را به مسلح کردن مخالفانش متهم کرد.

اولاند: سازمان ملل از مناطق تحت کنترل مخالفان حمایت کند

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه از سازمان ملل متحد خواست برای حمایت از مناطق تحت کنترل مخالفان در سوریه اقدام کند.

او در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر پایبندی در «به رسمیت شناختن» دولت موقتی که «سوریه جدید و آزاد» را نمایندگی کند، تاکید کرد.

رئیس جمهور فرانسه افزود: «خواهان آن هستم که سازمان ملل متحد فورا حمایتی که مردم سوریه خواهان آن هستند را ارائه دهد. از سازمان ملل می‌خواهم از مناطق تحت کنترل مخالفان حمایت کند و به آوارگان سوری کمک‌های انسان دوستانه برساند.»

او تاکید کرد: «نظام بشار اسد آینده‌ای میان ما ندارد.»

او سپس این سوال را مطرح کرد: «چه مقدار باید منتظر بود تا سازمان ملل از خود حرکتی نشان دهد؟ باید منتظر چه مقدار کشته باشیم؟ چگونه می‌تواند فلج بودن سازمان ملل متحد را برای مدت زمان طولانی‌تر پذیرفت؟»

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون در تصویب قطعنامه‌ای برای تشدید فشار‌ها بر حکومت سوریه ناکام مانده است. دلیل این ناکامی وتوی قطع نامه‌ها توسط روسیه و چین بوده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG