لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۱

مخالفان در سوریه نیروهای دولتی را به کشتار در روستای بیضا متهم می‌کنند


حلب ۱۰ آوریل ۲۰۱۳
مخالفان در سوریه، جمعه ۱۳ اردیبهشت، نیروهای دولتی این کشور را به انجام یک «قتل عام» در روستایی سنی‌نشین در نزدیکی شهر ساحلی بانیاس، متهم کرده‌اند.

اکثر ساکنان شهر بانیاس که در استان طرطوس در شمال غرب سوریه قرار دارد، علوی مذهب هستند.

برای نخستین بار درگیری‌های داخلی سوریه به شهر ساحلی بانیاس کشیده شده است. استان طرطوس با استان لاذقیه هم جوار است. این دو استان قلب منطقه علوی مذهب را تشکیل می‌دهند. بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، علوی مذهب است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که شامگاه پنجشنبه دستکم پنجاه نفر از اهالی روستای بیضا در نزدیکی شهر بانیاس به دست نیروهای دولتی سوریه و افراد مسلح هوادار دولت کشته شده‌اند. بنا بر این گزارش، اکثر کشته‌شدگان غیر نظامی هستند.

رامی عبدالرحمان مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که اکثر کشته‌شدگان در بمباران و اعدام‌های میدانی جان خود را از دست داده است. او مدعی شده است بسیاری از قربانیان «با گلوله، اسلحه سرد یا سوزاندن با آتش» کشته شده‌اند.

رامی عبدالرحمان افزوده است که همچنان خبری از سرنوشت ده‌ها تن از ساکنان بیضا در دست نیست و مشخص نیست که «آیا دستگیر شده‌اند، کشته شده‌اند یا فرار کرده‌اند.»

«ائتلاف نیروهای انقلاب و اپوزیسیون سوریه»، تشکلی که طیف‌های وسیعی از مخالفان نظام اسد در آن حضور دارند، در بیانیه‌ای، حوادث بیضا را محکوم کرده است.

این بیانیه، آنچه که در بیضا روی داده را در حد «نسل‌کشی» دانسته و نیروهای نظام اسد را مسئول مستقیم آن دانسته است.

این بیانیه افزوده است: «این جنایت دخالتی فوری از شورای امنیت سازمان ملل متحد را می‌طلبد.»

ائتلاف اپوزیسیون سوریه همچنین از «اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد» خواسته است «برای نجات جان غیر نظامیان در بانیاس و دیگر مناطق سوریه تحرکی فوری از خود نشان دهند.»

خبرگزاری دولتی سوریه، اشاره‌ای به حوادث بیضا نکرده است. تلویزیون دولتی سوریه اما از «پیروزهای» نیروهای دولتی علیه «مجموعه‌های تروریستی» سخن گفته است.
XS
SM
MD
LG