لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۱۱

کشته شدن یکی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه توسط القاعده


شماری از شورشیان سوری
اعضایی از تشکیلاتی با نام «دولت اسلامی عراق و شام» که وابسته به سازمان القاعده است، محمد کمال حمامی یکی از اعضای شورای عالی نظامی ارتش آزاد سوریه، را کشتند.

حمامی که «ابو بصیر اللاذقانی» هم نامیده می‌شود، یکی از ۳۰ فرمانده برجسته ارتش آزاد سوریه به شمار می‌آمد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش آزاد سوریه، اعلام کرده که ترور یکی از فرماندهان برجسته‌اش توسط افراد مسلح وابسته به سازمان القاعده، به مثابه اعلام جنگ است.

این مساله جبهه جنگ جدیدی برای مخالفان حکومت اسد باز می‌کند که از سوی غرب پشتیبانی می‌شوند.

یکی از فرماندهان بلندپایه ارتش آزاد سوریه که خواسته نامش فاش نشود، به رویترز گفته است: «بدون مجازات ر‌هایشان نمی‌کنیم، زیرا آنها می‌خواهند ما را هدف قرار دهند.»

او افزوده است که افراد مسلح وابسته به القاعده به ارتش آزاد پیام رسانده‌اند که جایی در استان لاذقیه ندارد.

منابعی دیگر گفته‌اند کشته شدن حمامی پس از تنش میان او با تشکیلات دولت اسلامی بر سر کنترل یک ایست بازرسی استراتژیک در لاذقیه صورت گرفته است.

ارتش آزاد سوریه و تشکیلات وابسته به القاعده، در مقاطعی از زمان به همراه یکدیگر با نیروهای دولتی سوریه جنگیدند. اما ارتش آزاد اخیرا سعی می‌کند خود را از تشکیلات وابسته به القاعده دور نشان دهد تا از نگرانی‌های آمریکا از مسلح سازی خود بکاهد.

لوی المقداد دبیر سیاسی فرماندهی عالی ارتش آزاد سوریه گفته است که «ابو ایمن البغدادی» فرمانده منطقه ساحلی ارتش آزاد، خود حمامی و برادرش را در یکی از ایست‌های بازرسی کشت.

به گفته او یکی از افراد همراه آنها زنده نگاه داشته شد تا پیام تشکیلات دولت اسلامی وابسته به القاعده را برساند.

ارتش آزاد سوریه در تلاش است شبکه‌ای ایجاد کند تا وجود خود را در مناطق مختلف این کشور تثبیت کند. این در حالی است که برخی قانونگذاران آمریکایی طرح ارسال اسلحه برای مخالفان حکومت سوریه به خاطر نگرانی از رسیدن این اسلحه به دست اسلامگرایان تندور، مخالفند.

XS
SM
MD
LG