لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۲۷

پیشنهاد استفاده از تجهیزات آمریکایی در نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه


یکی از بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در سوریه در روز پنجشنبه ۱۰ اکتبر
وزارت دفاع آمریکا به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی پیشنهاد داده است که برای نابودی جنگ‌افزارهای شیمیایی سوریه، از یک سامانه سیار ساخت آمریکا ستفاده کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو مقام مسئول آمریکایی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، گفته‌اند که آمریکا اطلاعاتی درباره ساز و کار این سامانه به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه تحویل داده است تا درباره بکارگیری آن در نابودی جنگ افزارهای شیمیایی سوریه، تصمیم‌گیری کند.

قرار است سوریه و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درباره ساز و کار نابودی جنگ‌افزارهای شیمیایی سوریه تا روز ۲۳ مهر، به توافق برسند.

نحوه نابودی این سلاح‌ها به چگونگی انبار و نگهداری آنها در سوریه مرتبط است. گمان می‌رود که سوریه هزار تن گازهای سارین، خردل و فی. ایکس در اختیار داشته باشد.

د‌یتر روتباچر، کار‌شناس سلاح‌های شیمیایی که به بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی آموزش می‌داد در این باره گفته است: «عملیات نابودی جنگ‌افزارهای شیمیایی سوریه گسترده و آمیخته به سیاست است و چند دولت در راستای آن فعالیت می‌کنند... واحدهای این سازمان برای مدت زمانی طولانی در سوریه خواهند بود.»

یک منبع آگاه که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است با شماری از کشور‌ها تماس گرفته شده تا کار‌شناسان خود را برای آزمایش سامانه ساخت آمریکا اعزام کنند. این سامانه مراحل آزمایشی خود را دو ماه پیش پس از یک سال و نیم فعالیت برای ساخت آن، به پایان رساند.

هنوز جزییات هزینه‌های مالی که برای ساخت این سامانه شده، فاش نشده است.
یک مسئول در وزارت دفاع آمریکا گفته است که ساخت سامانه‌های نابودی جنگ‌افزارهای شیمیایی در یکی از مراکز وابسته به ارتش ایالات متحده صورت گرفته است. بر این پایه این سامانه را ۱۰روز پس از استقرار در محل می‌توان به راه انداخت.

مایکل لوهان سخنگوی سازمان بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیایی درباره این اخبار و گزارش‌ها، اظهار نظری رسمی نکرده است. او تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که طرح تکمیلی برای نابودی جنگ‌افزارهای شیمیایی سوریه، ۲۳ مهر اعلام خواهد شد.

برای فعالیت سامانه آمریکایی، کادری متشکل از ۱۵ نفر لازم است. این سامانه می‌تواند در صورت فعالیت مداوم، روزانه ۲۵ تن متر مواد شیمیایی را نابود کند.

نابودی جنگ‌افزارهای شیمیایی سوریه برپایه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می‌گیرد که دو هفته پیش تصویب شد. تصویب این قطعنامه با توافق آمریکا و روسیه برای قرار دادن جنگ‌افزارهای شیمیایی سوریه در اختیار جامعه بین‌الملل صورت گرفت.

این توافق سایه مداخله نظامی غرب را از سوریه پس از حمله شیمیایی ماه گذشته به حومه دمشق که بیش از ۱۴۰۰ کشته برجای گذاشت، دور کرد. غرب دولت سوریه را عامل این حمله شیمیایی معرفی می‌کند اما دولت سوریه و روسیه، مخالفان حکومت اسد را متهم به انجام این حمله می‌کنند.
XS
SM
MD
LG