لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۴۰

استقبال نه ‌چندان گرم صرافی‌ها برای دریافت مجوز


بانک مرکزی اعلام کرده است که تاکنون برای ۶۰ صرافی از نزدیک به ۵۰۰ صرافی موجود در تهران مجوز صادر کرده است. به نوشته خبرگزاری ایسنا ظاهرا این اقدام بانک مرکزی با استقبال چندانی از سوی صرافان روبرو نشده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00
لینک مستقیم


خبرگزاری ایسنا گزارش داده که مدتی است دیگر خبری از هیاهوی دستورالعمل نحوه فعالیت صرافی‌ها نیست و ظاهرا‌ً آرامشی بین بانک مرکزی و اهالی صراف برقرار شده است.

درباره صدور مجوز برای صرافی‌ها یک صراف در تهران به رادیو فردا می‌گوید: «اول باید درخواست ارائه دهند. آنجا یک سری مدارک می‌خواهند مثل تحصیلات و سابقه کاری. اگر موافقت شد آن موقع ادامه باید بدهند. چهار میلیارد وثیقه نقدی و ضمانت بانکی و از این چیزها.»

درباره اهمیت دریافت مجوز این صراف تهرانی به رادیو فردا می‌گوید مسلما‌ً‌ داشتن مجوز به اعتماد بیشتر مشتریان به صرافان کمک می‌کند: «مسلما‌ً‌، مجوز یک اعتبار است. ولی الان دنگ و فنگش خیلی زیاد است. مجوز برای اعتبار است تا مردم راحت‌تر اعتماد کنند و کارهایشان را انجام دهند. بالاخص حواله که به هر صورت صحبت یک قران دو قران پول نیست. پول سنگین می‌آید وسط. ضمانتی است که مشتری اعتماد کند که مجوز از بانک گرفته شده و کارهایش را انجام دهد. بانک مرکزی می‌خواهد هر کس از هر کانالی بتواند حواله‌جات مردم را راه بیاندازد و از هر کانالی که می‌تواند کارها انجام شود و روی زمین نماند. چون به هر صورت ما تحریم هستیم. بانک مرکزی تحریم است و بانک‌ها نمی‌توانند حواله‌جات ارزی رد کنند. صرافی یک سری کانال دارد و از طریق کانال‌هایی می‌تواند حواله‌جات ارزی را رد کند و این کانال‌ها مسلما‌ً‌ هرچه بیشتر باشد کار مردم تسریع می‌شود.»

دستورالعمل تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها سال ۱۳۸۹ تنظیم و در سال ۹۲ مورد اصلاح و بازنگری قرار گرفت. به نوشته ایسنا صرافان مهلت داشتند که تا تیرماه سال گذشته فعالیت خود را با دستورالعمل بانک مرکزی وفق دهند.

اما در پی اعتراض و انتقادهای صرافان و کارشناسان،‌ بانک مرکزی با طرح موضوع در شورای پول و اعتبار، دستورالعمل مذکور را مورد بررسی و بازنگری قرار داد و در مرداد ماه سال ۹۳ مصوبه جدیدی را ابلاغ کرد.

برپایه این مصوبه صرافان موظف شدند تا بر پایه زمان‌بندی‌های انجام شده تا آذر و بهمن ماه سال گذشته برای گرفتن مجوز اقدام کنند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG