لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۸

ابراز نگرانی آمریکا از بازداشت فعالان زن در ایران


مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
ایالات متحده روز جمعه از دستگیری فعالان زن ایرانی ابراز نگرانی کرد و از تهران خواست به حق آزادیِ بیان ایرانیان احترام بگذارد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در کنفرانس خبری خود گفت: «ما عمیقا از رشته دستگیری‌های فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و هنرمندان از سوی مقام‌های ایرانی نگرانیم و سرکوب دامنه‌‌دار مخالفت‌های مسالمت‌آمیز را محکوم می‌کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده تصریح کرد: «ما از دولت ایران می‌خواهیم به تعهداتش و از جمله به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند و به حقوق جهانشمول مردم ایران که شامل حق دادرسی منصفانه و آزادی بیان است، احترام بگذارد.»


مارک تونر همچنین نسبت به وضعیت مهناز محمدی فیملساز، مريم مجد عکاس، زهرا يزدانی روزنامه‌نگار و مريم بهرمن مدافع حقوق زنان ابراز نگرانی کرد.

مهناز محمدی، مستندساز و فعال حقوق زنان، روز يکشنبه ۵ تير ۱۳۹۰ در تهران بازداشت شد. وی در مردادماه سال ۱۳۸۸ نیز برای مدتی بازداشت شده بود.

برپایه گزارش‌های منتشر شده، مقام‌های امنیتی پیش از این گذرنامه مهناز محمدی را توقیف کرده و به وی اجازه شرکت در جشنواره کن را نداده بودند.

مهناز محمدی بازیگر نقش اول زن فیلم «ازدواج موقت» به کارگردانی رضا سرکانیان است که فیلمش در کن به نمایش درآمد.

مريم مجد، عکاس مطبوعاتی، هفته گذشته در آستانه سفر به آلمان برای عکاسی از مسابقات جام جهانی زنان بازداشت شد.

بنابر گزارش سايت‌های فعالان مدافع حقوق بشر در ايران، زهرا يزدانی هم سه‌شنبه هفته گذشته در تهران بازداشت شده است. مريم بهرمن نيز در اواخر ارديبهشت بازداشت شده بود.

روز پنجشنبه ويليام هيگ، وزير خارجه بريتانيا، نیز از بازداشت فعالان زن در ايران انتقاد کرده و گفت اين زنان برپايه اتهاماتی مبهم دستگير شده‌اند.

وزیر خارجه بریتانیا تصریح کرده بود این زنان به جای آنکه از دستاوردها و موفقيت‌هایشان تقدير شود، در پشت ميله‌های زندان هستند.

ويليام هيگ تاکید کرده بود که بازداشت اين زنان در تناقض با ادعای مقا‌م‌های ایرانی در حمايت از اصلاحات در ديگر کشورهای خاورميانه است.
XS
SM
MD
LG