لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۰۴

جنگنده‌های ترکیه کاروان «القاعده» در شمال سوریه را بمباران کردند


یک فروند اف-۱۶ ترکیه
یک فروند اف-۱۶ ترکیه
رسانه‌های ترکیه گزارش می‌کنند جنگنده‌های ارتش ترکیه یک کاروان وابسته به گروه «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به «داعش» را در شمال سوریه، هدف قرار دادند.

داعش، شاخه نظامی القاعده به شمار می‌آید که در عراق و سوریه فعال است.
به گزارش خبرگزاری یو بی‌ ای ترکیه، ارتش این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که جنگنده‌های «اف-۱۶» این کشور، یک کاروان شامل چند خودروی زرهی وابسته به داعش را هدف قرار دادند.

بنا بر این بیانیه، این حمله که در منطقه‌ای در مرز سوریه با ترکیه صورت گرفته، به منهدم شدن یک خودروی پیک آپ و یک اتوبوس انجامید.

این برای نخستین بار است که ارتش ترکیه به طور مستقیم با نیروهای مسلح وابسته به القاعده در سوریه درگیر می‌شود.

از ماه گذشته درگیری‌ها میان گروه‌های مسلح مخالف حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با گروه داعش در چند محور آغاز شده است.

شدت گرفتن این درگیری‌ها در مناطق مرزی با ترکیه باعث شد که این کشور روز اول بهمن ماه جاری، گذرگاه‌های مرزی خود را با سوریه تا اطلاع ثانوی ببندد؛ به ویژه آنکه کنترل گذرگاه مهم باب‌الهوا به دست نیروهای داعش افتاد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که از آن هنگام، کاروان‌های حامل کمک‌های انسانی در ترکیه متوقف شده است چرا که به هیچ کس اجازه عبور و مرور از گذرگاه‌ها داده نمی‌شود.

ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه، داعش را، گروهی تروریستی اعلام کرده و از جنگ گروه‌های مسلح مخالف اسد با آن، حمایت می‌کند.

گروه‌های مسلح محالف اسد، گروه داعش را به همکاری با نظام بشار اسد و همچنین ارتکاب اعمال ناقض حقوق بشر از جمله آدم ربایی و اجرای اعدام‌های دستجمعی، متهم می‌کنند.

گروه داعش در پی برپایی امارت اسلامی در غرب عراق و مناطقی از سوریه است. این گروه در استان الانبار عراق نیز با نیروهای دولتی و نیروهای مسلح عشایر سنی مذهب درگیر است.
XS
SM
MD
LG