لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۱۳

حزب اردوغان پیروز انتخابات پارلمانی ترکیه شد


حزب «عدالت و توسعه» ترکیه که از سال ۲۰۰۲ حزب حاکم این کشور است، با اختلاف زیادی از احزاب رقیب و جذب ۴۹.۹ درصد از کل آرای مردم برنده انتخابات پارلمانی این کشور شد.

بر اساس نتایج شمارش صندوق‌ها، حزب «عدالت و توسعه» به رهبری رجب طیب اردوغان پیروز این انتخابات بود و «جمهوریت ملی»، بزرگ‌ترین حزب مخالف با ۲۵.۹ درصد و حزب «حرکت ملی» با ۱۳ درصد جایگاه‌های دوم و سوم را از آن خود کرده‌اند.

حزب «عدالت و توسعه» ترکیه در انتخابات پارلمانی ۲۰۰۲ حدود ۳۴ درصد آرا را جذب کرد و در انتخابات ۲۰۰۷ با ۴۷ درصد جذب آرا، و اخذ ۳۳۱ کرسی، دولت تک حزبی تشکیل داد.

اینبار حزب «عدالت و توسعه» موفق شد ۳۲۵ کرسی پارلمان را به خود اختصاص دهد.

حزب عدالت و توسعه در ترکیه پیروز انتخابات مجلس شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:40 0:00


اگرچه حزب عدالت و توسعه نیمی از آرا را بدست آورده و همچنان یک دولت تک حزبی باقی می‌ماند، این بار، حزب حرکت ملی نیز با گذشتن از حد نصاب ۱۰ درصدی وارد مجلس شده و کرسی‌های حزب جمهوریت در مجلس نیز افزایش یافته است.

علیرغم پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی، ای حزب حد نصاب کرسی‌های لازم یعنی ۳۶۵ کرسی را برای تغییر قانون اساسی به دست نیاورده و حتی موفق به کسب حداقلی ۳۳۰ کرسی نیز نشده تا بتواند برای به رفراندوم گذاشتن تظرات خود در مورد ایجاد تغییر در قانون اساسی واجد شرایط باشد.

در انتخابات امسال حدود ۱۵ حزب با ۷۵۰۰ نامزد حضور یافتند و ۲۰۳ کاندیدای مستقل نیز در انتخابات پارلمانی وارد رقابت شدند.

طبق قوانین انتخاباتی ترکیه، اگر حزبی در ترکیه حداقل ۱۰ درصد حدنصاب آرا را کسب کند، نماینده‌ای در پارلمان ۵۵۰ نفری ترکیه (مجلس بزرگ) خواهد داشت.

بر همین اساس نامزدهای مستقل موفق شده‌اند ۳۴ کرسی پارلمان را از آن خود کنند.

اردوغان: احزاب دیگر را در آغوش می‌کشیم

رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه بعد از اعلام نتایج انتخابات، در میان هواداران خود ظاهر شد و گفت که اگرچه حزب وی، برنده بلامنازغ انتخابات بوده، اما آغوش وی به تمامی احزاب، با هر دیدگاهی و سلیقه‌ای باز است، چرا که، به گفته وی، گذر به دموکراسی با مشارکت همه احزاب حاضر در پارلمان و نمایندگان حاضر در پارلمان باید انجام شود.

به گفته وی، حزب عدالت و توسعه همه مردم ترکیه را برادر می‌داند، کسی را دشمن نمی‌پندارد و از هیچ حزبی روی بر نمی‌گرداند.

کمال کلیجدار اوغلو، رهبر حزب «جمهوریت مردمی» نیز با حضور در جمع طرفداران خود در ستاد مرکزی این حزب، حزب عدالت و توسعه را بخاطر غلبه در انتخابات تبریک گفت و اذعان داشت که حزب جمهوریت نسبت به دوره انتخابات قبلی، ۳. ۵ میلیون رای بیشتری جذب کرده است و برای گذر ترکیه به دموکراسی، تمامی قوای خود را به کار خواهد بست.

وی به طرفداران خود گفت که «کسی از پیروزی حزب اردوغان نباید ناراحت و ناامید شود. صبح فردا (سه شنبه) ما نیز به همراه حزب عدالت و توسعه نتایج انتخابات را جشن خواهیم گرفت، با این هدف که در انتخابات آتی ترکیه حزب حاکم باشیم».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG