لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۳۲

داووداغلو: ادعای لو دادن جاسوسان اسرائیل به ایران تبلیغات سیاه است


احمد داوود اغلو
ترکیه روز پنجشنبه ۲۵ مهرماه ادعای روزنامه واشینگتن پست درباره لو دادن حلقه جاسوسان اسرائیل به ایران را تکذیب کرد و آن را «تبلیغات سیاه» خواند.

روزنامه واشینگتن‌ پست در همین روز به قلم دیوید ایگناتیوس نوشته بود دولت رجب اردوغان هویت نزدیک به ۱۰ نفر از ایرانی‌ها را که با ماموران موساد در خاک ترکیه دیدار داشته‌اند، برای وزارت اطلاعات ایران افشا کرده است.

پس از انتشار این گزارش، احمد داووداغلو، وزیر خارجه ترکیه، این گزارش را تکذیب کرد و گفت با این گزارش‌ها می‌خواهند «رسالت» دولت ترکیه را بی‌اعتبار کنند.

واشینگتن پست در بخشی دیگر از مطلب خود نوشته است آمریکایی‌ها هرگز مطمئن نشدند که آیا ترکیه این کار را به تلافی حمله اسرائیل به کشتی کمک‌رسانی به غزه انجام داده بود یا اینکه این اقدام تنها بخشی از روند به تیره شدن روابط اسرائیل و ترکیه است.

به نوشته این روزنامه از قرار معلوم اسرائیل بخشی از فعالیت‌های اطلاعاتی خود علیه ایران را در خاک ترکیه انجام می‌داده و سازمان امنیت ترکیه به این موضوع پی برده است.

واشینگتن پست می‌افزاید آمریکایی‌ها بیشتر این رویداد را در چارچوب «اعتماد بیش از اندازه» اسرائیل به ترک‌ها تعریف می‌کردند تا یک عملیات مخفیانه ناشیانه اسرائیلی‌ها.

روزنامه واشینگتن پست به نقل از یک منبع خود نوشته است دلیل آمریکایی‌هایی این بود که موساد پس از ۵۰ سال همکاری با ترکیه، حتی تصور نمی‌کرد که ترکیه عوامل اسرائیل را به یک قدرت متخاصم بفروشد.

این روزنامه به نقش هاکان فیدان، رئیس سازمان امنیت ترکیه در این قضیه اشاره کرده و مدعی شده است وی تا پیش از بهار عربی با تهران روابط نزدیکی داشت.

در واکنش به مقاله واشینگتن پست و مقاله دیگری که هفته گذشته وال‌استریت جورنال به نقش فیدان در سوریه پرداخته بود، احمد داوود اغلو، اظهار داشت که زمان انتشار این دو مقاله «اهمیت» دارد.

به گزارش روزنامه حریت وزیر امورخارجه ترکیه گفت: «این ادعاها درباره هاکان فیدان نه‌تنها بی‌پایه است بلکه نمونه‌ای از تبلیغات و پروپاگاندای سیاه است.»

مصطفی وارناک، یکی از مشاوران وزیر خارجه ترکیه، نیز مقاله واشینگتن پست را «غیرمنسجم» خواند و گفته است که مقاله ایگناتیوس با واقعیت سازمان‌های اطلاعاتی ناهمخوان است.

این مشاور وزیر خارجه ترکیه گفته است که برخی قدرت‌ها در آستانه انتخابات ترکیه علیه دولت و سازمان امنیت آن جنگ روانی به راه انداخته‌اند.
XS
SM
MD
LG