لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۱۴

ترکیه: هنوز برنامه‌ای برای سفارش شمار بیشتری از سامانه‌های اس-۴۰۰ نداریم


ساما‌نه‌های اس-۴۰۰ روسیه

سفیر ترکیه در روسیه می‌گوید آنکارا در حال حاضر برنامه‌ای برای خرید شمار بیشتری از سامانه‌های اس-۴۰۰ ندارد.

حسین دیریوز، سفیر ترکیه در روسیه، در پاسخ به این پرسش که آیا ترکیه به دنبال سفارش شمار بیشتری از سامانه‌های اس-۴۰۰ است، به خبرگزاری اینترفکس گفت: «ترکیه در انتظار تحویل سامانه‌های اس-۴۰۰ است. آنکارا در حال حاضر هیچ برنامه دیگری در مورد این سامانه‌ ندارد.»

سفیر ترکیه افزود: «ترکیه تنها منتظر تحویل سامانه‌هایی است که پیشتر سفارش داده است.» او همچنین بر ادامه همکاری‌ نظامی-فنی با روسیه تاکید کرد.

دی ماه امسال مقام‌های وزرات دفاع ترکیه اعلام کردند که آنکارا و مسکو توافق تحویل سامانه‌های پدافندی اس-۴۰۰ به ترکیه را نهایی کرده‌اند.

دبیرخانه صنایع دفاعی ترکیه هشتم دی‌ماه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور دستکم یک سامانه اس -۴۰۰ خریداری خواهد کرد و موعد تحویل آن چهار ماهه نخست سال ۲۰۲۰ است.

اما همان روز رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که آنکارا چهار سامانه اس-۴۰۰ به ارزش دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از روسیه خریداری خواهد کرد.

سرگئی چمزوف، رئیس شرکت روستک، هم به روزنامه کومرسانت گفته بود که ترکیه چهار سامانه اس-۴۰۰ خریداری می‌کند که نخستین سامانه در ماه مارس ۲۰۲۰ تحویل خواهد شد.

با این حال هنوز به طور رسمی تعداد سفارش‌های ترکیه اعلام نشده است.

در صورت تحویل این سامانه به ترکیه، این کشور نخستین عضو پیمان ناتو خواهد بود که پیشرفته‌ترین سامانه پدافندی روسیه را در اختیار می‌گیرد.

اس-۴۰۰ تا شعاع ۴۰۰ کیلومتری خود را پوشش می‌دهد و همزمان قادر است چندین هدف را رهگیری و منهدم کند.

واکنش اردوغان به نگرانی‌های آمریکا

این قرارداد با این حال از سوی آمریکا با حساسیت دنبال شده است. واشینگتن از ترکیه خواسته که از خریداری این سامانه خودداری کند.

جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، پیشتر خرید سامانه اس-۴۰۰ از سوی ترکیه را نگران‌کننده توصیف کرده بود.

آنچنانکه «خبر ترک تی‌وی» گزارش داده، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه ۱۵ اسفند، از فشارهایی که آمریکا برای صرف‌نظر کردن از خرید اس-۴۰۰ به ترکیه وارد آورده، انتقاد کرد.

او گفت: «شما به یونان (در مورد خرید سامانه‌های اس-۳۰۰ هیچ چیز نگفتید، اما می‌گویید که به ترکیه اجازه دستیابی به اس-۴۰۰ را نمی‌دهید. مدعی شدید که تماس با روسیه اشتباه بود. همچنین گفتید چه بسا تحریم هم وضع کنید. ما به شما حساب پس نخواهیم داد. ما مطابق مسیر درست بدون هیچ سازشی برای نیل به اهدافمان عمل خواهیم کرد.»

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، ۱۱ مرداد سال ۱۳۹۶ قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن شرکت‌های آمریکایی و غیرآمریکایی در صورت همکاری و عقد قرارداد با بخش دفاعی و اطلاعاتی روسیه، ممکن است با تحریم روبرو شوند.

تلاش فرماندهی نیروهای آمریکایی در اروپا برای منصرف کردن ترکیه

از سوی دیگر ژنرال کورتیس اسکاپاروتی، فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا و فرمانده نیروهای پیمان ناتو در اروپا روز پنجشنبه ۱۷ اسفند به کمیته نیروهای مسلح سنا گفت روسیه از اختلاف موجود میان ناتو و ترکیه سود می‌برد.

ژنرال اسکاپاروتی، ترکیه را «متحد استراتژیک» آمریکا و ناتو دانست و گفت فرماندهی نیروهای آمریکای در اروپا خود را به اعتمادسازی با ترکیه متعهد می‌داند.

فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا همچنین از اینکه در این برهه حساس آمریکا فاقد سفیر در ترکیه است، ابراز ناخرسندی کرد.

آنچنانکه «مجله نیروی هوایی» گزارش کرده، ژنرال اسکاپاروتی گفته هنوز زمان برای منصرف کردن ترکیه از این خرید اس‌-۴۰۰ وجود دارد و آمریکا در تلاش است ترکیه را قانع کند.

با استفاده از گزارش‌های اینترفکس، آسوشیتدپرس، «خبرترک تی‌وی»، تاس، دیلی صباح، نشنال اینترست و «مجله نیروی هوایی» آمریکا؛ ح.ر./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG