لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۳۴

هشدار کارشناسان سازمان ملل در مورد مصائب بشری طی شش ماه آینده


پناهجویان در صربستان؛ ۱۹ اکتبر ۲۰۱۵

گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد که وظیفه آنها پیش‌بینی فجایع و مصائب بشری است، هشدار می‌دهند که طی شش ماه آینده وضعیت نقاط بحرانی جهان از لیبی و افغانستان گرفته تا مناطق آسيب ديده از پدیده ال نینیو احتمالا وخیم‌تر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کارشناسان در این با لحن کم‌سابقه‌ای هشدار می‌دهند که در کشور بروندی ممکن است یک کودتای دیگر روی دهد، اسلام‌گرایان در افغانستان و مالی پیشروی کنند و اتیوپی مواد غذایی لازم برای مقابله با خشکسالی شدید را نخواهد داشت.

سازمان ملل متحد در لیبی تلاش می‌کند تا میان دو حکومت رقیب در این کشور توافق نهایی را برقرار کند. در این گزارش کارشناسی هشدار داده شده که در صورت عدم موفقیت این اقدامات به احتمال زیاد بین حکومت لیبی که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده و ارتش شکاف عمیقی به وجود خواهد آمد و شرایط برای تسخیر قدرت توسط با توسل به زور فراهم خواهد شد.

در بخشی از پیش‌بینی کارشناسان سازمان ملل متحد گفته می شود: «در غیاب یک حکومت مشروع به احتمال زیاد در لیبی یک جنگ داخلی راه افتاده و به سرعت تشدید خواهد شد. چنین اتفاقی احتمال دستیابی به یک مصالحه سیاسی را برای مدت زیادی از بین خواهد برد.»

طبق این پیش‌بینی نیجریه و کشورهای همسایه آن در آفریقا نخواهند توانست از قتل‌عام‌های گروه بوکوحرام جلوگیری کنند و در عین حال ارتش این کشورها به سرکوب، آزار و نقض حقوق مردم ادامه خواهد داد.

در بخشی از این گزارش آمده است: «گذشته از گروه بوکوحرام، ارتش کشورهای منطقه به همان شکل نقض حقوق بشر از جمله اعدام‌های خودسرانه، ربودن افراد، شکنجه و تجاوز را ادامه خواهند داد.»

در این گزارش همچنین اشاره می‌شود که در کشور مالی نیز نیروی حافظ صلح کافی برای دفاع از مناطق تحت کنترل حکومت وجود ندارد و اسلام‌گرا ممکن است، پیشروی کنند. اوضاع در جمهوری آفریقای مرکزی هم به همین منوال است.

بودجه کافی برای کمک های بشردوستانه در سراسر جهان وجود ندارد و در مواردی نهادهای امدادرسان و سازمان‌های بشردوستانه مورد حمله قرار می‌گیرند. یک نمونه آن حمله هوایی آمریکا به بیمارستان پزشکان بدون مرز در شهر قندوز افغانستان بود.

کارشناسان سازمان ملل متحد در این مورد می‌نویسند: «همانطور که حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز به خوبی نشان داد رساندن کمک‌های بشردوستانه به این قبیل نهادهای امدادرسان دشوارتر می‌شود.»

در یکی از معدود مواردی که از وخامت اوضاع کاسته خواهد شد این کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که بحران اوکراین کاهش یافته و یا در همین حد فعلی باقی خواهد ماند. یکی از دلایل این موضوع دخالت نظامی روسیه در سوریه است که احتمالا باعث خواهد شد مسکو ترجیح دهد وضعیت در اوکراین آرام باقی بماند.

تشدید تنش و خطرهای سیاسی که کارشناسان سازمان ملل متحد به آنها پرداخته‌اند شمار افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه را حدود ۱.۹ میلیون نفر افزایش خواهد داد. اما براساس این گزارش شمار افرادی که به خاطر وقوع سوانح طبیعی به خصوص پدیده جوی ال نینیو محتاج کمک خواهد بود بسیار بیشتر از این رقم است.

پیش‌بینی می‌شود که تحت تاثیر این پدیده جوی حدود نیم میلیون نفر در شاخ آفریقا به کمک غذایی جامعه بین‌الملل محتاج شوند. در عین حال جمعیتی حدود ۴ میلیون نفر در جزایر جنوبی اقیانوس آرام و چندین میلیون نفر دیگر نیز در نقاط دیگر آفریقا در خطر کمبود مواد غذایی قرار خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG