لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۳۱

شورای حقوق‌بشر درباره کشتار حوله در سوریه تشکیل جلسه می‌دهد


خاکسپاری قربانیان حوله
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز جمعه در جلسه‌ای ویژه، کشتار روستای الحوله را که طی آن بیش از ۱۰۰ نفر از جمله ۵۵ کودک کشته شدند، بررسی می‌کند.

این چهارمین جلسه‌ای است که شورای حقوق بشر در خصوص بحران سوریه برگزار می‌کند.

پیش از این، شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای غیر الزام آور، دولت سوریه را به دلیل کشتار الحوله محکوم کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شورای حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرده است که «وضعیت بحرانی حقوق بشر در جهوری عربی سوریه و قتل عام‌هایی که اخیرا در این کشور رخ داده است» را بررسی خواهد کرد.

آمریکا، قطر، ترکیه، اتحادیه اروپا، کویت و دانمارک، خوستار برگزاری جلسه شورای حقوق بشر درباره سوریه شدند. این درخواست مورد تایید ۲۱ کشور عضو شورا و ۳۰ کشور ناظر قرار گرفت.
برگزاری چنین جلسه‌ای نیازمند تایید حداقل ۱۶ کشور عضو شورای حقوق بشر است.

چین و روسیه که پیشتر دو قطعنامه شورای امنیت در مpکومیت خشونت‌های دولت سوریه را وتو کرده بودند، با برگزاری جلسه شورای حقوق بشر، موافق نیستند.

سخنگوی هیات نمایندگی آمریکا در شورای حقوق بشر، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در این جلسه قتل عام افراد بی‌گناه بررسی خواهد شد.»

او در این بیانیه یادآور شده است: «قتل عام الحوله را به شدت محکوم می‌کنیم و به همراه جامعه جهانی برای افزایش فشار بر نظام بشار اسد و مشخص کردن عاملان قتل عام وحشیانه و مجازات آن‌ها، تلاش خواهیم کرد.»

احتمال دارد اتحادیه اروپا از شورای حقوق بشر بخواهد پرونده قتل عام الحوله را به دادگاه بین‌المللی جنایت‌های جنگی احاله کند.

قتل عام الحوله، بسیاری از کشورهای غربی و ترکیه را بر آن داشت تا دیپلمات‌های سوریه را از خاک خود اخراج کنند. روسیه با مخالفت با این اقدام اعلام کرد که «نتیجه عکس» خواهد داد.

در همین زمینه، دمتری بیسکوف سخنگوی ولادیمر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که این کشور موضع خود را در خصوص سوریه تغییر نخواهد داد و هرگونه تلاش برای فشار بر مسکو برای تغییر موضع خود، مناسب نخواهد بود.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که قرار است پوتین روز جمعه به آلمان و فرانسه برود و با سران این کشور‌ها دیدار و گفت‌و‌گو کند.

بیسکوف با تاکید بر اینکه «روسیه دارای سیاست خارجی ثابتی است» گفت: «هیچ کس نیست که اطلاعات کاملی درباره قتل عام الحوله داشته باشد. روسیه معتقد است که در این لحظه مهم، نباید تسلیم احساسات شد.»

در همین حال، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه قتل عام الحوله را محکوم کرد و گفت عاملان آن باید مجازات شوند.

احمدی‌نژاد که با شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ گفت‌و‌گو می‌کرد، اظهار داشت: «هر کس که عامل این جنایت باشد گناهکار است و امیدوارم که عاملان مجازات شوند.»

او در عین حال گفت که نمی‌توان به غرب و برخی از کشورهای عربی برای حل و فصل بحران سوریه اعتماد کرد «زیرا آنها می‌خواهند نظام بشار اسد را سرنگون کنند.»

احمدی‌نژاد عنوان کرد که باید تیمی بین‌المللی برای شناسایی عاملان قتل عام الحوله و مجازات آنها تشکیل شود.

محمود احمدی‌نژاد به تازگی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را برای شرکت در نشست عدم تعهد در تهران دعوت کرده است.

از سوی دیگر، ماری جوینو معاون کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه، به شورای امنیت گفته است اعتراض‌های سوریه که از ۱۴ ماه پیش آغاز شده، بدون مذاکرات سیاسی میان دولت و اپوزیسیون، متوقف نخواهد شد.

یک دیپلمات در سازمان ملل متحد که خواسته نامش فاش نشود، در این باره به رویترز گفته است: «اعتراض‌های سوریه نشانه‌های انقلاب را دارد. مردم از ترس‌‌رها شده‌اند و حرکت خود را متوقف نمی‌کنند.»

او در عین حال خاطر نشان کرده است که تماس مستقیم میان دولت و اپوزیسیون سوریه در حال حاضر «محال» است.
XS
SM
MD
LG