لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۹:۰۴

آمریکا ادای احترام ظریف به قبر عماد مغنیه را محکوم کرد


 ظریف بر سر قبر عماد مغنیه
ظریف بر سر قبر عماد مغنیه
ایالات متحده آمریکا، اقدام محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در قرار دادن تاج گل بر قبر عماد مغنیه یکی از فرماندهان نظامی سابق حزب‌الله لبنان را محکوم کرد.

ظریف دوشنبه ۲۳ دی در جریان سفر به لبنان، بر سر مزار عماد مغنیه در حومه جنوبی بیروت حاضر شد و تاج گلی بر آن گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کیتلین هایدن سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، با محکوم کردن اقدام ظریف گفت: «مغنیه عامل برخی اقدامات تروریستی وحشتناک بود که به کشته شدن صد‌ها بی‌گناه از جمله شماری از شهروندان آمریکا انجامید.»

او افزود: «خشونت‌های انسانی که مغنیه دست به آن زد و حزب‌الله لبنان با پشتیبانی مالی و مادی، در حال ادامه آن است، دارای پیامدهای بی‌ثبات کننده و مرگباری برای لبنان و منطقه است.»

هایدن ادامه داد: «اقدام به بزرگداشت شخصی که در چنین اقدام‌های وحشیانه‌ای شرکت داشته و سازمانش همچنان به فعالیت‌های تروریستی خود در سراسر جهان با تمام توان ادامه می‌دهد، پیامی نادرست مخابره می‌کند و تنها به افزایش تنش در منطقه می‌انجامد.»

عماد فایز مغنیه معروف به حاج رضوان از فرماندهان نظامی حزب‌الله لبنان بود که در ۲۳ بهمن۱۳۸۶ در انفجاری در دمشق پایتخت سوریه ترور شد.

هیچ کشور یا گروهی مسئولیت ترور مغنیه را بر عهده نگرفته است. اما حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان وعده داده است که این حزب، انتقام خون او را از اسرائیل خواهد گرفت.

مغنیه با اتهام‌های «تروریستی» در فهرست افراد تحت تعقیب ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا قرار داشت. پلیس فدرال آمریکا پس از کشف اثر انگشت او در هواپیمای ربوده شده خطوط هوایی کویت در سال ۱۳۶۴ میلادی وی‌ را در لیست افراد مورد تعقیب٬ در رده بالا‌تر قرار داده و برای کشتن وی ۵ میلیون دلار مژدگانی تعیین کرده بود.

مغنیه یکی از رهبران نظامی حزب‌الله لبنان در جنگ۳۳ روزه اسرائیل و لبنان در تابستان ۱۳۸۵ بود.

او از سوی دولت‌های آمریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا به مشارکت در انفجارهای پادگان نظامی آمریکا و مقر طرفداران صلح فرانسه در بیروت در خرداد ۱۳۶۱ که به کشته شدن بیش از ۳۵۰ نفر انجامید، بمب‌گذاری سفارت آمریکا در کویت در آذر ماه ۱۳۶۲ و نیز در بمب‌گذاری سفارت اسرائیل درآرژانتین در آذر ماه ١٣٧٣ متهم شده است.
XS
SM
MD
LG