لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۱۷

آمریکا معافیت ۱۱ کشور برای خرید نفت ایران را تمدید کرد


جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند اعلام کرد واشینگتن برای یک دوره ۱۸۰ روزه دیگر برای ژاپن و ۱۰ کشور اروپایی در مورد خرید نفت ایران معافیت قائل شده است.

به گزارش رویترز، جان کری با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «تصمیم امروز نمونه دیگری از تعهد جامعه بین‌الملل برای قانع کردن ایران است تا به وظایفش عمل کند.»

این برای سومین بار است که ایالات متحده برای شماری از کشورها برای خرید نفت ایران معافیت قائل می‌شود.

ایالات متحده برپایه قانون داخلی خود، تحریم‌های بانکی علیه ایران وضع کرده که به موجب آن خریداران نفت ایران نمی‌توانند پول خرید نفت را به تهران پرداخت کنند. آمریکا با این حال شرط کرده اگر کشورهای خریدار نفت ایران، به طور تدریجی از خرید نفت ایران بکاهند، این کشورها مشمول معافیت‌ خواهند شد.

ژاپن که سومین مصرف‌کننده نفت در جهان است در سال گذشته ۴۰ درصد از واردات نفت خود از ایران را کاهش داد و به نزدیک ۱۹۰ هزار بشکه در روز رساند.

آمریکا در حالی ۱۰ کشور اتحادیه اروپا را شامل معافیت کرده که این اتحادیه خود خرید نفت و فرآورده‌های نفتی از ایران را به طور کل ممنوع کرده است.

بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا و بریتانیا ۱۰ کشوری هستند که مشمول معافیت آمریکا شده‌اند.

تحریم‌های غرب علیه ایران، باعث شد که در سال ۲۰۱۲ صادرات نفت ایران به نصف برسد.

جان کری در بخش دیگری از بیانیه خود می‌گوید: «پیام جامعه بین‌الملل برای رژیم ایران روشن است؛ اقداماتی مشخص انجام دهید تا نگرانی‌های جامعه جهانی برطرف شود یا این اینکه با فشار و انزوای بیشتر مواجه می‌شوید.»

طبق قانونی که در سال ۲۰۱۱ به امضای باراک اوباما رسید وزارت خارجه آمریکا هر شش ماه یک بار معافیت‌های تحریمی را بررسی می‌کند. همه ۲۰ خریدار عمده نفت ایران سال ۲۰۱۲ مشمول معافیت‌های آمریکا شدند.

وزارت خارجه آمریکا در روز هفتم دسامبر سال ۲۰۱۲ برای چین و هند و شماری دیگر از کشورها معافیت قائل شد.

دور تازه تحریم‌های آمریکا که از روز ششم فوریه امسال به اجرا درآمد به خریداران نفت ایران اجازه نمی‌دهد که پول خرید نفت را به تهران بدهند. ایران مجبور است از این کشورها معادل نفت صادراتی کالا بخرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG