لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۵۶

«کمبود بودجه» دلیل کاهش نیروهای آمریکایی در رزمایش مشترک با اسرائیل


سامانه دفاع موشکی ایجس آمریکا
یکی از مقام‌های نظامی آمریکا که نخواسته نامش فاش شود تایید کرده که در رزمایش مشترک با اسرائیل شمار کمتری از سربازان آمریکایی شرکت خواهند کرد و آن را ناشی از کمبود بودجه عنوان کرده است.

این مقام آمریکایی روز یکشنبه به خبرگزاری آلمان گفت که دلیل کاهش شمار نیروهای آمریکایی در این رزمایش مشترک مشکلات بودجه است، ولی او در عین حال تاکید کرد که این رزمایش؛ بزرگترین رزمایش مشترک بین دو کشور خواهد بود.

به گفته این مقام ارتش آمریکا بیش از ۱۰۰۰ نفر از نیروهای آن کشور در داخل اسرائیل در این رزمایش مشترک شرکت خواهند کرد ولی شمار بیشتری از سربازان آمریکایی در نقاط مختلف جهان از راه دور در این رزمایش ایفای نقش می‌کنند.

به نوشته مجله تایم آمریکا در ابتدا قرار بود حدود ۵۰۰۰ نفر از نیروهای آمریکایی در این رزمایش شرکت کنند.

تایم به نقل از یک مقام اسرائیلی که نامی از آن نبرده بود، این اقدام آمریکا را ناشی از نبود اعتماد میان آمریکا و اسرائیل دانسته بود.

پیشتر سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در واکنش به گزارش تایم ضمن تایید کاهش شمار نیرو‌های آمریکایی در این رزمایش گفته بود که تنها دلیل این کاهش، جدول زمانی داخلی پنتاگون است که امکان مشارکت نیروهای بیشتر را در حال حاضر در تمرین نظامی مشترک با اسرائیل از بین برده است.

پنتاگون همچنین اختلاف شدید میان کاخ سفید و دولت بنیامین نتانیاهو بر سر ایران را رد کرده است.

رسانه‌های اسرائیل در اوایل سال جاری از به تاخیر افتادن این رزمایش مشترک خبر داده بودند.

در آن زمان به نوشته شماری از روزنامه‌های اسرائیلی نگرانی آمریکا از اینکه رزمایش مشترک ممکن است از طرف ایران به عنوان اقدامی تحریک‌آمیز تلقی شود،‌ به تاخیر افتاده بود.

به گزارش خبرگزاری آلمان در این رزمایش چگونگی مقابله با موشک‌هایی که از طرف ایران،‌ سوریه یا دیگر کشورها، اسرائیل را هدف قرار می دهند،‌ تمرین خواهد شد.

برای اجرای این رزمایش آمریکا سامانه‌های رهگیر موشکی خود را در اختیار اسرائیل قرا ر خواهد داد.

به نوشته نشریه تایم هنوز قرار است سامانه دفاع موشکی پاتریوت آمریکا به اسرائیل منتقل شود اما کنترل‌کنندگان آمریکایی آن به اسرائیل نخواهند رفت.

بنا بر گزارش مجله تایم به جای دو رزمناو حامل سامانه دفاع موشکی ایجس، در این رزمایش احتمالا یک رزمناو شرکت کند یا حتی ممکن است این سامانه موشکی به کار گرفته نشود.

با اینکه رسانه‌های بین‌المللی گزارش‌های مفصلی درباره این رزمایش مشترک منتشر کرده‌اند ولی در بیانیه رسمی ارتش اسرائیل تاکید شده که این رزمایش از پیش برنامه‌ریزی شده بود و پاسخ به هیچ رویداد واقعی نیست.

از سوی دیگر همزمان با انتشار گزارش‌هایی درباره این رزمایش مقام‌های ایرانی هم از رزمایش جدیدی خبر داده‌اند.

فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا اعلام کرده است که در مهرماه امسال یک رزمایش گسترده با شرکت نیروی هوایی سپاه برگزار خواهد شد. هدف از این رزمایش مدیریت بحران در شرایط اضطراری اعلام شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG