لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۱۰

والیبال ایران در نیمه نهایی قهرمانی آسیا


در مرحله یک‌چهارم نهایی هفدهمین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا، تیم ملی والیبال ایران مقابل لبنان قرار گرفت و با نتیجه ۳ بر صفر به برتری رسید تا پنجمین پیروزی متوالی‌اش را ثبت کند. حدود ۸۰۰ تماشاگر که بیشترشان ایرانی بودند این مسابقه را از نزدیک تماشا کردند.

ایران که مدافع عنوان قهرمانی رقابت‌های قهرمانی آسیا است، پیش از این بر کویت، قزاقستان، عراق، و کره‌جنوبی هم غلبه کرده بود.

تیم ملی ایران در بازی با لبنان با ترکیب سعید معروف، محمد موسوی، عادل غلامی، فرهاد قائمی، حمزه زرینی، امیر غفور و فرهاد ظریف وارد میدان شد. مهدی مهدوی، علیرضا مباشری، رحمان داودی، شهرام محمودی و آرمین تشکری نیز بازیکنان ذخیره بودند.

لبنان در این مسابقات موفق شده بود امارات و ازبکستان را با نتیجه مشابه ۳-۰ از پیش رو بردارد اما در برابر ایران، شاگردان خولیو ولاسکو پس از برتری ۲۵-۱۹ در گیم اول، گیم دوم را راحت‌تر از گیم اول، و گیم سوم را راحت‌تر از گیم دوم به پایان رساندند. ایران در گیم دوم ۲۵-۱۸ و در گیم سوم ۲۵-۱۷ برنده شد.

پس از پیروزی در گیم اول، سرویس‌های بی‌نقص و عدم اشتباه در نواختن اسپک، برتری امتیازی را در آغاز ست دوم برای ایران به ارمغان آورد تا وقت استراحت فنی اول در امتیاز ۸ بر ۵ به سود ایران اعلام شود.

پس از ورود مجدد دو تیم به میدان، باز هم برتری با ایران بود اما اشتباهات فردی بازیکنان ایران و آبشارهای خوب لبنانی‌ها باعث شد دو تیم در امتیاز ۱۳ مساوی شوند. تا اینکه امتیاز سرویس از فرهاد قائمی گره‌گشا شد و وقت استراحت فنی دوم ۱۶ بر ۱۴ به سود ایران بود.

پس از این ورود بازیکنان به زمین، سرویس‌های خوب قائمی، دو امتیاز دیگر فراهم آورد تا سرمربی لبنان مجبور به درخواست وقت استراحت برای توقف روند امتیازگیری ایران شود. در امتیاز ۲۰ بر ۱۶ به سود ایران، مهدوی و محمودی همانند ست نخست به جای غفور و معروف وارد میدان شدند.

در امتیاز ۲۴ بر ۱۸ به سود ایران، آرمین تشکری به جای محمد موسوی عراقی وارد میدان شد و بلافاصله در خط سرویس قرار گرفت. همین سرویس نیز زمینه به دست آمدن امتیاز پیروزی بخش ایران را رقم زد.

در آغاز ست سوم سرویس‌های خوب سعید معروف باعث شد ایران ۴-۰ پیش بیافتد تا شریت مفید سرمربی لبنان درخواست وقت استراحت کند. در امتیاز ۱۰ بر ۴ به سود ایران، مهدوی و محمودی برای سومین بار به جای غفور و معروف وارد میدان شدند. ولاسکو در امتیاز ۱۱ بر ۵ سومین تعویض خود را در این ست انجام داد و رحمان داودی را به جای حمزه زرینی روانه میدان کرد.

درخشش بازیکنان ایران فاصله امتیازی را بیشتر می‌کرد. پس از امتیاز سرویس توسط فرهاد قائمی که ایران را ۱۴ بر ۷ پیش انداخت، سرمربی لبنان وقت استراحت دیگری درخواست کرد.

روند مسابقه با برتری محسوس ایران پیگیری می‌شد و وقت استراحت فنی دوم این ست نیز به سود ایران اعلام شد. سپس آرمین تشکری جای موسوی را گرفت. در امتیاز ۲۰ بر ۱۱ نیز علیرضا مباشری به جای فرهاد قائمی وارد بازی شد.

یک سرویس خطا از ایران و دو دفاع روی تور موفق از بازیکنان لبنان، سه امتیاز پیاپی برای این تیم به همراه آورد تا ولاسکو هم مجبور به درخواست وقت استراحت شود. در ‌‌نهایت این ست با برتری ۲۵ بر ۱۷ به پایان رسید و ایران در دیداری نه چندان دشوار، پا به مرحله نیمه نهایی گذاشت.

در دیگر دیدار این مرحله، ژاپن ۳ بر صفر تایلند را شکست داد. به این ترتیب تیم ملی ایران که برای کسب دومین جام قهرمانی تلاش می‌کند، در مرحله نیمه‌نهایی به مصاف ژاپن خواهد رفت. ژاپن در همین مسابقات، شکست ۳-۱ مقابل چین را متحمل شده. ژاپنی‌ها با هفت جام قهرمانی پر افتخار‌ترین تیم تاریخ والیبال آسیا هستند.

در سایر دیدار‌ها استرالیا با کره جنوبی بازی خواهد کرد و در صورت کسب پیروزی، برای راهیابی به فینال مقابل تیم پیروز در جدال هندوستان با چین قرار خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG