لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۲۸

درگذشت مربی والیبال، پایانی بر جنجالی‌ترین لیگ ورزشی سال


رضا ابراهیمی بازیکن و مربی پیشین تیم ملی والیبال که هفته گذشته در جریان تمرینات باشگاهی دچار حمله قبلی شده بود، یکشنبه شب در بیمارستان آتیه درگذشت.

ابراهیمی که در دوران سرمربیگری خولیو ولاسکو، دستیاری او را در تیم ملی برعهده داشت، همراه با تیم پیکان به فینال لیگ بر‌تر رسیده و در دو بازی از سه فینال لیگ، کنار تیمش بود. در آن دو مسابقه، هر تیم یک بار به برتری رسید.

فینال سوم قرار بود روز دوشنبه برگزار شود اما باشگاه پیکان اعلام کرد قهرمانی برایش مهم‌تر از رضا ابراهیمی نیست و بازیکنانش شرایط حضور در فینال را ندارند.

سرپرست تیم پیکان گفت: سه بار ابراهیمی را برگرداندند و قلبش را احیا کردند اما بار چهارم احیا نشد. گفتیم بازی در این شرایط بی‌احترامی است، اجازه دهید بعد از مراسم خاکسپاری بازی کنیم اما فدراسیون نپذیرفت.

وقتی فدراسیون والیبال با این درخواست مخالفت کرد، مرتضی عهدی سرپرست تیم پیکان به خبرگزاری ایسنا گفت: «واقعاً انتظار داشتید با چه حس و شوری در زمین حاضر شویم. بازیکنان ما نمی‌توانند سرپا بایستند، چه رسد به اینکه بازی کنند.»

فدراسیون معتقد بود باید بازی انجام شود و در فینال با اهدای گل و یک دقیقه سکوت، به رضا ابراهیمی ادای احترام خواهد شد. اما بازیکنان پیکان که ساعاتی قبل مربیشان را از دست داده بودند، آمادگی برگزاری مسابقه را نداشتند.

سازمان لیگ بر‌تر والیبال،باشگاه بانک سرمایه را به عنوان قهرمان بیست و نهمین دوره لیگ بر‌تر والیبال معرفی کرد.

به این ترتیب از فینالی که قرار بود تا سقف ۵ مسابقه باشد، فقط دو بازی انجام شود. بازی اول به درگیری کشید. بازی دوم به دلیل «رفتار ناشایست، استفاده از الفاظ و شعارهای نامناسب و پرتاب اشیا به زمین» بدون حضور تماشاگر انجام شد اما باز هم جنجالی بود!

در حالی که ابراهیمی در بیمارستان تحت مراقبت‌های ویژه بود، درگیری لفظی مربیان دو تیم ادامه داشت و سرانجام نیز بازی سوم لغو شد تا جام قهرمانی به بانک سرمایه برسد.

دبیر فدراسیون والیبال در این باره گفت امکان برگزاری این مسابقه در زمان دیگری وجود ندارد. زیرا اردوی تیم ملی از هشتم فروردین آغاز می‌شود.

این در حالی است که پیشتر قرار بود ۳ پیروزی از ۵ مسابقه، تکلیف تیم قهرمان را مشخص کند و هفته گذشته به دو پیروزی از ۳ مسابقه کاهش یافت. پرسش اینجاست که اگر امکان چند روز تعویق مسابقه وجود ندارد، پس فدراسیون چگونه می‌خواست ۵ بازی را به انجام برساند؟

افشاردوست بر برگزاری اردوی تیم ملی پس از تعطیلات نوروزی برای کسب سهمیه المپیک تاکید کرده، موضوعی که به نظر می‌رسد منافاتی با دو روز تعویق رقابت فینال نداشت.

باشگاه بانک سرمایه که بدون برگزاری بازی نهایی به عنوان قهرمان معرفی شده، با صدور بیانیه، اعلام کرده: «قهرمان واقعی، مرد اخلاق مدار والیبال ایران مرحوم رضا ابراهیمی است.»

با این حال، این باشگاه جام قهرمانی را پذیرفت و حاضر نشد همصدا با تیم رقیب، خواستار تعویق رقابت نهایی شود.

به این ترتیب، پرونده جنجالی‌ترین لیگ ورزشی سال ۱۳۹۴ بسته شد. لیگی با درگیری‌های فیزیکی و لفظی بازیکنان و حاشیه‌های فراوان در تهران و شهرهای مختلف. اتفاقاتی که در تاریخ والیبال ایران کم‌سابقه بود.

XS
SM
MD
LG