لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۰۲

رضا خدری قهرمان کشتی فرنگی جوانان جهان شد


رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی جوانان جهان در برزیل آغاز شد و در روز نخست مسابقات، رضا خدری از ایران در ۵۰ کیلوگرم به عنوان قهرمانی رسید.

خدری پس از استراحت در دور نخست، مقابل مورات هاکان از ترکیه ۸-۰ پیروز شد. آلکسی ماسیک از اوکراین را با ۹ امتیار از پبش رو برداشت و در مرحله نیمه‌نهایی توانست بک بولاتف از قزاقستان را هم ۹-۰ شکست دهد تا بدون از دست دادن امتیاز به فینال برسد.

حریف فینالیست خدری، نوذر شورتسمایا از گرجستان بود که او نیز در برابر نماینده ایران مغلوب شد.

ارگان‌های جهانی ورزشی در سال قبل از المپیک، برگزاری برخی مسابقات در رشته‌هایی که میزبان المپیک در آن کم‌تجربه است را به این کشور می‌سپارند تا تجربه‌اندوزی کند.

حالا برزیلی‌ها که ۱۱ ماه بعد برگزار کننده المپیک خواهند بود، با میزبانی مسابقات پسران و دختران جهان در کشتی مهیای برگزاری المپیک می‌شوند. این در حالی است که پدرو گاما از همین کشور، عضو هیات رئیسه اتحادیه جهانی کشتی است.

در کشتی فرنگی جوانان جهان و در ۹۶ کیلو امیرحسین حسینی به ترتیب مقابل کوین بائومن از استونی، سسلان فانزیف از جمهوری آذربایجان ومورات لوکائف از روسیه به برتری رسید تا گام به رقابت نهایی بگذارد. او در این مسابقه با یک امتیاز به نیکولوز کاخلاشویلی از گرجستان باخت تا روی سکوی دوم بایستد.

در ۷۴ کیلو مهدی ابراهیمی ابتدا یاروسلاو فیلچاکف اوکراینی را برد اما در برابر گلا بولکوادزه از گرجستان با نتیجه ۴ بر ۴ شکست خورد. همین فرنگی‌کار گرجستانی در پایان مسابقات روی سکوی قهرمانی قرار گرفت. ابراهیمی در جدول بازنده‌ها مقابل زولتان لیوایی از مجارستان نیز مغلوب شد تا در رده دهم قرار بگیرد.

در ۶۰ کیلو عرفان سعادتی‌فر فقط یک بار به روی تشک رفت. او مقابل کاوجارادزه از گرجستان مغلوب شد و با توجه به ناکامی حریفش در راهیابی به فینال، سعادتی‌فر هم از دور رقابت‌ها کنار رفت.

پایگاه خبری اتحادیه جهانی کشتی در گزارشی به قلم تیم فولی، با اشاره به قهرمانی رضا خدری نوشت: «او با پیروزی مقابل حریف گرجستانی مانع از کسب سومین مدال طلای گرجستانی‌ها شد.»

در پایان روز نخست، گرجستان با دو مدال طلا و یک نقره در صدر ایستاد. آذربایجان، روسیه و ایران در رده‌های بعدی هستند.

در رده‌بندی انفرادی چهار وزن نخست، این فرنگی‌کاران توانستند سهمی از مدال‌های جهانی ببرند.


۵۰ کیلو: ۱- رضا خدری (ایران) ۲- شورتمسایا (گرجستان) ۳- بک بولاتف (قزاقستان) و جواهر میراحمدوف (ازبکستان)


۶۰ کیلو: ۱- سرگئی امیلین (روسیه) ۲- کریم جلازوف (آذربایجان) ۳- رادو میهوت (رومانی) و ماسوتو کاوانا (ژاپن)


۷۴ کیلو: ۱- گلا بولکوادزه (گرجستان) ۲- بورهان آکبوداک (ترکیه) ۳- هانس واگنر (آلمان) و زولتان لیوای (مجارستان)


۹۶ کیلو: ۱- کاخلاشویلی (گرجستان) ۲- امیرحسین حسینی (ایران) ۳- مورات لوکائف (روسیه) و کوین کاستیلو (هندوراس)


در ادامه مسابقات، میثم دلخانی، علی ارسلان، مهدی فلاح و حمیدرضا کریمی برای تیم ملی کشتی فرنگی جوانان ایران به روی تشک خواهند رفت.

رضا خدری درباره کسب نشان قهرمانی گفت: همانطور هم که از قبل قول داده بودم با کسب خوشرنگ‌ترین مدال، مزد زحماتم را گرفتم. این مدال روحیه و انگیزه مضاعفی را برای حضور در رده بزرگسالان به من می‌دهد.

حسینی نایب قهرمان ۹۶ کیلوگرم هم به خبرنگاران گفت: در فینال تصورش را نمی‌کردم که شرایط اینگونه شود. می‌توانستم بهتر عمل کنم، هر چند مدام حمله می‌کردم، اما داور اخطاری به حریف نداد. باید با شرایطی بهتر به فکر المپیک ٢٠٢٠ باشم.

XS
SM
MD
LG