لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۰۲

«فرود اضطراری هواپیمای رئیس جمهور پاکستان هنگام سفر به ایران»


رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که روز شنبه هواپیمای حامل آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان که عازم ایران بود، دچار نقص فنی شده و مجبور به فرود اضطراری شد.

آنگونه که شبکه‌های تلویزیونی پاکستانی گزارش کرده‌اند، هواپیمای نظامی سی ۱۳۰ که حامل آصف علی زرداری و هیات همراه وی بود، روز شنبه از پایگاه هوایی چاکالا در نزدیکی اسلام‌آباد به پرواز درمی‌آید اما پس از ۱۲ دقیقه پرواز به دلیل نقص فنی مجبور به فرود اضطراری می‌شود.

برپایه این گزارش‌ها رئیس جمهور این کشور و هیات همراش از «فاجعه» احتمالی جان به در بردند چراکه مخزن سوخت این هواپیما نشت داشته است.

شبکه‌های محلی پاکستان همچنین گزارش داده‌اند که دولت دستور داده درباره این حادثه تحقیق و تفحص انجام گیرد.

این گزارش‌ها می‌افزایند پس از این حادثه آصف علی زرداری با هواپیمای دیگری به ایران پرواز کرد.

رحمان مالک وزیر کشور، سید نوید قمر وزیر آب و نیرو، عاصم حسین وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان از جمله مقام‌هایی هستند که آصف علی زرداری را در این سفر همراهی می‌کنند.

آصف علی زرداری که برای دومین بار است در تیرماه امسال به ایران سفر می‌کند، روز شنبه، با همتای خود محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در دیدار رئیس جمهور پاکستان با آیت‌الله خامنه‌ای، محمود احمدی‌نژاد نیز حضور داشت.

رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز در دیدار با رئیس جمهوری پاکستان «دشمن واقعی» این کشور را «غربی‌ها و در راس آن آمریکا» عنوان کرد و گفت: «خداوند متعال هرچه زودتر شر دشمنان ملت پاکستان را از این کشور کوتاه کند.»

زرداری روز شنبه گفت که «پاکستان اهمیت زیادی برای مناسبات با ایران قائل است و ایران را دوست و بازیگری مهم در منطقه می‌داند.»

سفر آصف علی زرداری به ایران، هنگامی است که مناسبات اسلام‌آباد و واشینگتن دوران دشواری را طی می‌کند.

آمریکا دو ماه پس از آنکه اسامه بن‌لادن را در یک منطقه نظامی‌نشین در نزدیک اسلام‌آباد، پیدا کرد، ۸۰۰ میلیون دلار از کمک دو میلیارد و هفتصدمیلیون دلاری به این کشور را به حال تعلیق درآورد.

زرداری که در اوایل تیرماه امسال نیز برای شرکت در کنفرانس مبارزه با تروریسم به تهران آمده بود، توافقنامه‌ای با همتایان ایرانی و افغان خود در زمینه مبارزه با شبه‌نظامیان به امضا رساند.

با این حال رابطه ایران و پاکستان، خالی از تنش نبوده است؛ ایران پیش از این پاکستان را متهم کرده بود که گروه‌های مسلح و از جمله گروه جندالله را در خاک خود پناه داده و آنها از انجا علیه ایران اقدام می‌کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG