لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۷

بلاروس فروش موشک اس ۳۰۰ به ايران را تکذيب کرد


سامانه موشکی اس ۳۰۰ یکی از پیشرفته ترین سیستم های دفاعی جهان اعلام شده است.

دبيرخانه شورای امنيت بلاروس اخبار منتشره درباره مذاکرات خود برای فروش موشک های پیشرفته دفاعی اس ۳۰۰ به ايران را تکذيب کرد.سخنگوی اين شورا به خبرگزاری اينترفاکس روسیه گفت:« ما از انتشار اين اخبار و شايعات کذب متعجب شديم، اخباری که هيچ پايه و اساسی ندارند.»

وی اضافه کرد:«تاکنون کسی نتوانسته بلاروس را وارد معاملات مشکوک بکند. حرف زدن درباره چنين شايعاتی مضحک است.»


وزارت دفاع بلاروس اعلام کرده که تمام موشک های اس ۳۰۰ مايملک سه تيپ دفاع هوايی اين کشور است.


سامانه موشکی اس ۳۰۰ می تواند هواپيماها، موشک های کروز و موشک های بالستيک را در فاصله ۹۰ مايلی و در ارتفاع ۹۰ هزار پايی مورد اصابت قرار دهد.

سازمان همکاری های نظامی سرويس فدرال روسيه، نیز سه هفته پيش با انتشار بيانيه ای خبر فروش سامانه موشکی اس ـ ۳۰۰ را به جمهوری اسلامی تکذيب کرد.


مسکو ضمن تکذيب خبر فروش موشک های ضدهوايی اس ۳۰۰ به جمهوری اسلامی، اعلام کرد که اين موضوع نه در دستور کار بوده و نه در باره آن مذاکره ای صورت گرفته است.


پيشتر، مصطفی محمد نجار، وزير دفاع جمهوری اسلامی ايران خبر داده بود: «روسيه سيستم دفاع موشکی بسيار پيشرفته اس ۳۰۰ را در اختيار ايران قرار خواهد داد.»


وزير دفاع ايران گفته بود: «اين سيستم دفاع موشکی، مطابق قراردادی که قبلا ميان دو کشور امضا شده، به ايران تحويل داده می شود.»


آقای نجار درباره تعداد و زمان تحويل موشک های «اس ۳۰۰» توضيحی نداده بود.


ايران، در صورت دريافت موشک های «اس ۳۰۰» ، نخستين کشور در حاشيه خليج فارس خواهد بود که چنين موشک هايی را در اختيار خواهد داشت.


مقام های نظامی روسيه مدعی هستند که سيستم دفاع موشکی «اس ۳۰۰» پيشرفته تر از سيستم موشکی پاتريوت ساخت آمريکا است.


آمريکا، اسراييل و اتحاديه اروپا از آغاز همکاری های نظامی روسيه و بلاروس با ايران، از اين قراردادها انتقاد کرده اند.


واشينگتن از جامعه بين المللی، به ويژه روسيه، خواسته بود که به منظور اجرای قطعنامه های شورای امنيت و وارد آوردن فشار بر ايران، فروش سلاح به تهران را متوقف کند.


سامانه موشکی اس ۳۰۰ می تواند هواپيماها، موشک های کروز و موشک های بالستيک را در فاصله ۹۰ مايلی و در ارتفاع ۹۰ هزار پايی مورد اصابت قرار دهد.


XS
SM
MD
LG