لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۱۱

بریتانیا، مظنونین رها شده از گوانتانامو را آزاد کرد


آقای البناء هنگام خروج از دادگاه به خبرنگاران گفت: «من خسته ام، می خواهم بروم خانه و بچه هايم را ببينم.»

سه زندانی آزاد شده از گوانتانامو که پس از بازگشت به بريتانيا توسط پلیس این کشور بازداشت شده بودند، دوباره آزاد شدند.


اين سه مهاجر عرب که ساکن بريتانيا هستند، پس از آزادی از زندان گوانتانامو در کوبا که متعلق به آمريکا است و در آن مظنونين به عضویت در گروههای تروريستی نگهداری می شوند، روزچهارشنبه در فرودگاه لوتون در شمال لندن، به اتهام «تحريک برای انجام فعاليت های تروريستی» از سوی پليس بازداشت شده بودند.


دو تن از آنها با نام های «جميل البناء»، ۴۵ ساله اهل اردن و عمر دقايس، ۳۸ ساله که اسپانيا آنها را به خاطر فعاليت های تروريستی مطالبه کرده بود، روز پنج شنبه در دادگاه حاضر شدند، اما عبدالنور سامور،۳۴ ساله اهل الجزاير بدون برگزاری دادگاه آزاد شد.


«جمیل البناء» با ريش سفيد بلند در دادگاه گفت که به شکل داوطلبانه به اسپانيا نخواهد رفت. قاضی درخواست اسپانيا برای بازداشت وی را رد کرد و او با قيد وثيقه آزاد شد تا در روز نهم ژانويه دوباره در دادگاه حاضر شود.


اين افراد به مدت بيش از چهار سال در زندان گوانتانامو بدون محاکمه يا جرم اثبات شده زندانی بودند و به تازگی پس از درخواست گوردون براون، نخست وزير بريتانيا از سوی دولت آمريکا آزاد شده بودند.

آقای البناء هنگام خروج از دادگاه به خبرنگاران گفت: «من خسته ام، می خواهم بروم خانه و بچه هايم را ببينم.»


وی سپس همراه همسرش منتظر تاکسی ماند. تلويزيون بريتانيا صحنه ورود او به خانه اش و ديدار فرزندانش پس از پنج سال را به نمايش گذاشت.


او یکی از فرزندانش را برای اولین بار می دید، چرا که بعد از دستگیری او به دنیا آمده بود.


«جميل البناء»، ۴۵ ساله اهل اردن و ساکن بريتانيا است که در نوامبر سال ۲۰۰۲ درکشور آفریقایی گامبيا دستگير و به زندان گوانتانامو منتقل شده بود.


«زاخاری کاتزنلسون»، وکيل اين متهم گفته است: «آقای البناء مظنون به فعاليت های تروريستی است اما اين قضيه ربطی به انفجارهای سال ۲۰۰۴ در مادريد ندارد.»


«عمر دقايس» هم به قيد وثيقه آزاد شد، در حالی که مادر، خواهر و برادرش در دادگاه نظاره گر او بودند.يک قاضی اسپانيايی در سپتامبر سال ۲۰۰۳ با اعلام جرم عليه اين دو نفر آنها را متهم به همکاری با رهبر گروه القاعده در اين کشور کرده بود.

رهبر گروه القاعده اسپانيا در سال ۲۰۰۵ به اتهام دست داشتن در حمله تروريستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ محاکمه شد، اما به دليل جرم های کوچکتر به ۱۲ سال زندان در اسپانيا محکوم شد.


وزارت کشور بريتانيا اعلام کرد که اجازه اقامت اين افراد در بريتانيا دوباره بررسی خواهد شد و بازگشت آنها به معنی ادامه اقامتشان در بريتانيا نخواهد بود.


اين افراد به مدت بيش از چهار سال در زندان گوانتانامو بدون محاکمه يا جرم اثبات شده زندانی بودند و به تازگی پس از درخواست گوردون براون، نخست وزير بريتانيا از سوی دولت آمريکا آزاد شده بودند.


ديويد ميليبند، وزير امورخارجه بريتانيا هفته پيش گفت که آمريکا با آزادی دو فرد ديگر ساکن بريتانيا به نام های «شاکر عمر»، متولد عربستان و «بينيام محمد»، اهل اتيوپی که در گوانتانامو به سر می برند، مخالفت کرده است.


پنج شهروند بريتانيا در مارس سال ۲۰۰۴ و چهار نفر در ژانويه ۲۰۰۵ از گوانتانامو آزاد شده بودند.


آوريل امسال هم يک عراقی ساکن بريتانيا از اين زندان آمريکا آزاد شد و پرونده او به دليل همکاری اش با سازمان اطلاعات داخلی بريتانيا بسته شد.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG