لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۰۵

دعوت ایران از برزیل برای عضویت در اوپک


سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، دارای ۱۳ عضو است و تولید کنندگان عمده آن در کناره خلیج فارس قرار دارند.(عکس: AFP)

وزير انرژی برزيل اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران از این کشور برای پیوستن به اوپک دعوت کرده است ولی برزیل برنامه ای برای عضویت در این سازمان ندارد.


ادسون لوبائو، وزير انرژی برزيل، روز چهارشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «من پذيرای سفير ايران بودم و او از برزيل دعوت کرد که به اوپک بپيوندد. اين نه يک پيشنهاد بلکه يک دعوت رسمی بود.»

ادسون لوبائو با اين حال گفت: دو هفته پیش به محسن شاطر زاده، سفير ايران گفته است که برزيل هم اکنون «به اين مسئله فکر نمی کند.»


برزيل در نوامبر سال ۲۰۰۷ اعلام کرد که ميدان نفتی تازه ای به بزرگی ۲۵۰ کيلومتر مربع کشف کرده است که برآورد می شود تا هشت ميليارد بشکه ذخيره نفتی داشته باشد.


امسال نيز برزيل از کشف ميدان نفتی ديگری خبر داد که برآورد می شود تا ۴۰ ميليارد بشکه نفت ذخیره در جا داشته باشد.


هم اکنون ذخاير نفتی قطعی برزيل حدود ۱۴ ميليارد بشکه است. اگر بررسی هايی که در حال حاضر در اين میدان های نفتی انجام می شود، گمانه زنی ها را تاييد کند، ذخاير نفتی برزيل به اندازه نيجريه يا حتی ونزوئلا که عضو اوپک هستند، خواهد رسيد.


سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، دارای ۱۳ عضو است و تولید کنندگان عمده آن در کناره خلیج فارس قرار دارند.


از آنجا که برزيل خود يک مصرف کننده عمده نفت است، سال ها طول می کشد که اين کشور بتواند به کشورهای صادر کننده نفت بپيوندد.

عربستان سعودی، ايران و سایر کشورهای حاشيه خليج فارس هر کدام دارای بيش از ۱۰۰ ميليارد بشکه ذخيره ثابت شده نفت هستند.


از آنجا که برزيل خود يک مصرف کننده عمده نفت است، سال ها طول می کشد که اين کشور بتواند به کشورهای صادر کننده نفت بپيوندد.


با اين حال استخراج از ميدان های نفتی برزيل با مشکلات فنی روبرو است و هزينه زيادی دارد. ميدان های نفتی برزيل که به تازگی کشف شده اند در هفت کيلومتری زير دريا و زير لايه نمک قرار دارد که پيش می بينی می شود زودتر از سال ۲۰۱۲ به بهره برداری نرسد.


ادسون لوبائو در ادامه کنفرانس خبری خود با بيان اين که وی پيشنهاد ایران را با ديگر وزرای کابينه در ميان نگذاشته است، گفت: «هيچ بحثی (درباره پيوستن به اوپک) در جريان نيست.»


وزير انرژی برزيل همچنين گفت که ماه مه گذشته به دعوت عربستان سعودی در نشست اضطراری اوپک شرکت کرد و دورنمای صنعت نفت برزيل را در آن نشست ترسيم کرده است.


در حالی که وزير انرژی برزيل از عدم تمايل اين کشور برای پيوستن به اوپک خبر می دهد، لوييز ايناسيو دسيلوا، رييس جمهوری اين کشور در ماه فوريه سال ۲۰۰۸ گفته بود به محض اين که توليد نفت برزيل به حد مطلوب برسد، دولت پيوستن به اوپک را مد نظر قرار می دهد.


در همين حال روزنامه «فايننشيال تايمز» در تحليلی می نويسد: از آنجا که اعضای اوپک ملزم به رعايت سهميه توليد هستند، برزيل احتمالا مایل نیست مانند روسيه خود را مقيد به اين کارتل نفتی بکند. چرا که در صورت افزايش توليد، برزيل برای توسعه، نياز بیشتری به دلارهای نفتی دارد.


کشورهای عضو اوپک با کنترل تولید نفت و وضع سهمیه از کاهش بهای نفت جلوگیری می کنند. با این حال با بالا رفتن بهای نفت، استخراج از دیگر منابع نفتی بیشتر مقرون به صرفه شده، و تولید کنندگان تازه ای وارد بازار شده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG