لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۱۵

سفیر دانمارک به وزارت خارجه ایران احضار شد


کرت وسترگارد، کاریکاتوریست جنجالی دانمارک که گفته می شود نقشه قتل او توسط سه نفر کشیده شده بود.(عکس: AFP)

جمهوری اسلامی، روز پنج شنبه سفير دانمارک در تهران را به خاطر چاپ مجدد کاريکاتورهای پیامبر اسلام در روزنامه های دانمارکی، احضار کرد.


به گزارش تلويزيون دولتی ايران، مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با احضار سفير دانمارک در تهران شديدا به چاپ مجدد کاريکاتورهای پیامبر اسلام در روزنامه های روز چهارشنبه دانمارک اعتراض کرده و خواستار «اقدام جدی» دولت این کشور شد.


چاپ ۱۲ کاريکاتور از پیامبر اسلام در اوايل سال ۲۰۰۶، اعتراض های گسترده مسلمانان در کشورهای مختلف را بدنبال داشت که باعث مرگ چند تن از معترضين در افغانستان و ليبی شد.


در همان زمان، تظاهر کنندگان در تهران با حمله به سفارت دانمارک خسارتی به آن وارد کرده و پرچم اين کشور را به آتش کشیدند.


بدنبال این اعتراضات، محصولات دانمارکی در چند کشور اسلامی تحريم شد و در ايران نام يک نوع شيرينی که به شيرينی دانمارکی معروف بود، به «شيرينی محمدی» تغيير يافت.


پليس مخفی دانمارک روز سه شنبه اعلام کرد که دو نفر تونسی و يک دانمارکی را که اصليتش مراکشی است، به جرم طراحی نقشه قتل کرت وسترگارد، کاريکاتوريست، دستگير کرده است.

روز چهارشنبه، بیش از ده روزنامه دانمارکی به بهانه بازداشت «طراح قتل» خالق اين کاريکاتورها اقدام به چاپ مجدد آنها کردند.


پليس مخفی دانمارک روز سه شنبه اعلام کرد که دو نفر تونسی و يک دانمارکی را که اصليتش مراکشی است، به جرم طراحی نقشه قتل کرت وسترگارد، کاريکاتوريست، دستگير کرده است.


مظنون دانمارکی روز سه شنبه پس از بازجويی آزاد شده است و وکيل وی می گويد که شواهد قوی در اين مورد وجود ندارد.


ياکوب شارف، رييس سرويس مخفی پليس گفته است که اين دانمارکی هنوز می تواند به جرم دست داشتن در طراحی قتل، محکوم شود و دو تونسی به جرم تهديد امنيت ملی، قابل اخراج از اين کشور هستند.


بحث آزادی بيان از سویی و احترام به عقايد ديگران از سوی ديگر، با به چاپ رسيدن اين کاريکاتورها به اوج خود رسيد و جامعه شناسان و سياستمداران از ديدگاه های گوناگون به اين ماجرا نگريستند.


روزنامه های دانمارک انگيزه خود را برای چاپ مجدد اين کاريکاتورها، دفاع از آزادی بيان عنوان کرده اند.


حداقل سه روزنامه اروپايی ديگر در سوئد، هلند و اسپانيا در دفاع از آزادی بيان اين کاريکاتورها را تجديد چاپ کرده اند.


مسلمانان دانمارک گفته اند که تلاش خواهند کرد خشونت های دو سال قبل دوباره تکرار نشود، اما با توجه به فيلمی که یک سياستمدار هلندی در جهت نمايش «چهره فاشيستی از اسلام» ساخته است، احتمال وقوع برخی اعتراضات مذهبی وجود دارد.


وزارت امور خارجه دانمارک اعلام کرده است که مراقب هر نوع نارضايتی مربوط به چاپ کاريکاتورها باشند، اما روز چهارشنبه عکس العمل مهمی را گزارش نکرده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG