لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۰۳

برای دهمین بار، انتخاب رییس جمهوری لبنان به تعویق افتاد


میشل سلیمان که برای این پست پیشنهاد شده، در حال حاضر فرمانده ارتش لبنان است.

قرار بود روز شنبه، مخالفان و موافقان در پارلمان لبنان برای انتخاب رييس جمهوری اين کشور به نتيجه نهايی برسند، اما اين کار برای دهمين بار به تعويق افتاد و به روز شنبه هفته آینده موکول شد.


دو جناح که يکی از سوی غرب و ديگری از سوی ايران و سوريه پشتيبانی می شوند، بر سر رياست جمهوری ژنرال ميشل سليمان به توافق رسيده اند، اما اختلاف نظر بر سر چگونگی تقسيم قدرت پس از رياست جمهوری وی، کماکان ادامه دارد.


رای گيری برای انتخاب رئييس جمهوری با به حد نصاب رسيدن دو سوم آرا ميسر می شود که اين امر بدون توافق بين دو جناح مخالف سوريه و موافق آن امکان ندارد.


اقليت طرفدار سوريه و ايران (حزب الله لبنان و متحدانش) برای داشتن حق وتو در کابينه تضمين می خواهند و سعد حريری، رهبر اکثريت در پارلمان با اين خواسته مخالفت کرده است.


جرج بوش روز پنج شنبه گفت که در صورت ادامه اين بن بست، رای گيری يک جانبه با حضور اکثريت مجلس بايد صورت گيرد.


حزب الله که از سوی دولت ايران حمايت می شود و از سوی آمريکا گروهی تروريستی محسوب می شود، انتخابات يکسويه توسط اکثريت پارلمان را برابر با کودتا دانسته است.


اقليت طرفدار سوريه برای داشتن حق وتو در کابينه تضمين می خواهند و سعد حريری، رهبر اکثريت در پارلمان با اين خواسته مخالفت کرده است.


آمريکا، سوريه را به مداخله در اوضاع داخلی لبنان متهم می کند و در اين باره به سوريه هشدار داده است.


روز جمعه نيکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، طی تماسی تلفنی با بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، به او گفته بود که انتخابات پيش بينی شده برای روز شنبه، بايد طبق برنامه پيش رود.


پيش از انتخاباتی که قرار بود روز شنبه برگزار شود، حريری گفته بود که سوريه اخطار داده است که اين انتخابات«اتفاق نخواهد افتاد.»


بحران انتخاب رييس جمهوری


رييس جمهوری لبنان توسط پارلمان اين کشور از ميان مسيحيان مارونی و برای دوره ای شش ساله به اين سمت انتخاب می شود.


لبنان از ۲۳ نوامبر، زمانی که دوره رياست جمهوری اميل لحود به پايان رسيد، بدون رييس جمهوری مانده است و پارلمان اين کشور، به دليل فقدان توافق ميان جناح های سياسی در مورد يک نامزد مشخص، نتوانسته جايگزين او را انتخاب کند.


اما طی هفته های گذشته توافقی نسبی بر سر نامزدی ژنرال ميشل سليمان، فرمانده ارتش، صورت گرفته است.


رياست جمهوری ژنرال سليمان نيازمند اصلاح يک ماده از قانون اساسی است: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی لبنان، يک مقام ارشد شاغل برای نامزدی چنين مقامی بايد دو سال قبل از سمت خود استعفا کرده باشد.


جناح اکثريت پارلمان لبنان را سعد حريری، پسر نخست وزير فقيد رفيق حريری، رهبری می کند که طرفدار فواد سنيوره، نخست وزير هوادار غرب اين کشور، است.


حزب الله لبنان نيز، که از سوی سوريه و ايران پشتيبانی می شود، رهبری اقليت (ائتلاف اپوزيسيون) اين پارلمان را بر عهده دارد.


بحران سياسی لبنان بر سر انتخاب رييس جمهوری، عميق ترين مشکل سياسی در عرصه سياست داخلی اين کشور از زمان پايان ۱۵ سال جنگ داخلی در سال ۱۹۹۰ ميلادی تا امروز توصيف شده است.


هم اکنون در پارلمان ۱۲۸ نفری لبنان، ائتلاف هواداران غرب با ۶۸ کرسی اکثريت بسيار شکننده ای را تشکيل می دهند.


در مقابل، ائتلاف هواداران ايران – سوريه که نتيجه اتحاد گروه حزب الله لبنان با گروهی ديگر از مسيحيان لبنان است، ۶۰ کرسی باقی مانده را در اختيار دارند.


XS
SM
MD
LG