لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۵۸

نه کشور جدید به پیمان شنگن پیوستند


به اين ترتيب پیمان شنگن ۲۴ کشور و ۴۰۰ ميليون جمعيت را شامل می شود.

در روز جمعه، کنترل مرزهای زمينی و دریایی ۹ کشور اروپایی که زمانی بخشی از بلوک کمونیستی شرق بودند، با جشن و سرور برچيده شد.


کنترل مرزهای کشورهايی که طی دوران جنگ سرد با تانک محافظت می شد، از روز جمعه برداشته شد و به اين ترتيب از نيمه شب جمعه، ۹ کشور عضو اتحاديه اروپا به جمع ۱۵ کشور عضو پیمان «شنگن» پيوستند و رفت و آمد در ۴۰۰۰ کيلومتر از خاک اروپا از استوني تا پرتغال بدون کنترل صورت می گيرد.


لهستان، اسلواکی، مجارستان، جمهوری چک، اسلواني، مالت، لاتويا، ليتوانی و استونی کشورهای جدیدی هستند که به پیمان شنگن پیوسته اند.


به اين ترتيب پیمان شنگن ۲۴ کشور و ۴۰۰ ميليون جمعيت را شامل می شود.


آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اين روز را روز تاريخی ای ناميد که در آن آخرين پرده آهنين فرو می ريزد.روز جمعه مرزهای زمينی در يک حرکت نمايشی برداشته شدند و مرزبانان چکمه های خود را درآوردند و مردم آزادانه با جشن و سرور و آتش بازی به حرکت در دو سوی مرز پرداختند.

روز جمعه مرزهای زمينی در يک حرکت نمايشی برداشته شدند و مرزبانان چکمه های خود را درآوردند و مردم آزادانه با جشن و سرور و آتش بازی به حرکت در دو سوی مرز پرداختند.


در مراسمی در زيتائو در مرز لهستان و آلمان، صدر اعظم آلمان از حضور در اين لحظه تاريخی ابراز خوشحالی کرد و نخست وزير لهستان این اتفاق را مايه دلگرمی دانست.


در مرز آلمان و لهستان حدود ۲۰۰۰ نفر به رقص و پايکوبی پرداختند و موسيقی بتهوون سرور آنها را همراهی کرد.


در مرز اسلواکی و اتريش مردم در پاسپورت هايشان آخرين مهرهای کنترل مرزی را به يادگار ثبت کردند.


بسياری اين اتفاق را در ارتقای تجارت و جهانگردی در اروپا بسيار مهم تلقی می کنند، اما نگرانی هايی درباره مهاجرت های غير قانونی و افزايش جرايم نیز وجود دارد.


اين نگرانی ها به خصوص در اتريش افزايش يافته است. در روستايی نزديک به مرز مجارستان، برای حفاظت از روستا، يک گروه گشت خصوصی استخدام شده است.برخی مردم کشورهای خارج از عضو اتحاديه اروپا نظير اوکراين، بلاروس و روسيه هم بر اين باورند که سفر به «قلعه اروپا» مشکل تر خواهد شد.

کنترل مرزهای زمينی و دريايی از روز جمعه برداشته شده، اما کنترل مرزهای هوايی تا ماه مارس ادامه خواهد داشت.


قبرس که از سال ۲۰۰۴ به عضويت اتحاديه اروپا درآمده، برای برداشتن مرزهايش يک سال تاخير خواهد داشت.


رومانی و بلغارستان از امسال به عضويت اتحاديه اروپا درآمده اند، اما کماکان مرزهای حفاظت شده خواهند داشت.


XS
SM
MD
LG