لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۰:۴۲

هوگو چاوز شکست در همه پرسی ونزوئلا را پذیرفت


این بزرگ ترین شکست برای چاوز از زمان به قدرت رسیدنش تاکنون است.
این بزرگ ترین شکست برای چاوز از زمان به قدرت رسیدنش تاکنون است.

هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا شکست در همه پرسی برای تغییر قانون اساسی را پذیرفت، اما گفت که این اصلاحات،«هم اکنون» شکست خورده اند ولی کماکان زنده اند.


مردم ونزوئلا با شرکت گسترده در همه پرسی روز يکشنبه به تغييرات پيشنهادی هوگو چاوز، رييس جمهوری اين کشور، رای منفی دادند.


آقای چاوز پس از اعلام خبر شکست به سرعت واکنش نشان داد و گفت که به « نبرد برای برپايی سوسياليسم» ادامه خواهد داد.


مقامات انتخاباتی ونزوئلا بامداد روز دوشنبه اعلام کردند که ۵۱ درصد از شرکت کنندگان در این همه به پرسی، پاسخ منفی و ۴۹ درصد از آنها به اين تغييرات رای مثبت داده اند.

رییس جمهوری ونزوئلا افزود: ممکن است بعدها دوباره برای تحقق این اصلاحات تلاش کند.


هوگو چاوز در صورت کسب رای مثبت، می توانست سال های بيشتری در راس قدرت باشد و اختيارات قابل توجهی به دست آورد.


مقامات انتخاباتی ونزوئلا بامداد روز دوشنبه اعلام کردند که ۵۱ درصد از شرکت کنندگان در این همه به پرسی، پاسخ منفی و ۴۹ درصد از آنها به اين تغييرات رای مثبت داده اند.


مخالفان طرح به سرعت به جشن و پايکوبی در کاراکاس پرداختند و پرچم های کشورشان را به نشانه پیروزی از داخل پنجره اتوموبيل بيرون آوردند.


با آن که کماکان آقای چاوز در راس قدرت است؛ اما از زمان به قدرت رسیدنش در سال ۱۹۹۹، اين بزرگ ترين شکست برای او محسوب می شود.


دانشجويان، گروه های حقوق بشر، احزاب مخالف، کليسای کاتوليک رومی، متحدان قبلی چاوز و حتی همسر سابق او مخالف اين اصلاحات بودند و آقای چاوز را به تلاش برای برقراری يک ديکتاتوری متهم می کردند.


اين پيروزی می تواند رهبران مخالف را ترغيب کند که بيشتر و بيشتر در مقابل طرحی که چاوز « سوسياليسم قرن بيست و يکم» می خواند و بر اساس آن بسياری از بخش های اقتصادی، دولتی خواهد شد مقاومت کنند.


به گفته خبرگزاری رویترز، رای دهندگان در واقع به کسی که فيدل کاسترو را «پدر» خطاب می کند، سرمايه داری را «شيطان» می داند و خود را «رفيق» می خواند، رای منفی دادند.قوانين جديد به دولت اين اجازه را می داد تا در مواقع «اضطراری» مطبوعات و رسانه ها را سانسور کند و کنترل کامل بانک مرکزی را به عهده بگيرد. همچنين املاک خصوصی را از افراد، تحت عنوان «اقتصاد سوسياليستی»، سلب مالکيت کند.

آقای چاوز پيشتر گفته بود:«رای مثبت به تغييير قانون اساسی، رای به چاوز و رای منفی به آن رای به جرج بوش است.»


اصلاحات پيشنهادی چاوز


رييس جمهوری ونزوئلا که از هشت سال پيش قدرت را به دست گرفته، قصد داشت ۶۹ بند قانون اساسی را تغيير دهد.


اين تغييرات راه را برای آقای چاوز هموار می کرد تا دوباره در انتخابات شرکت کند و دوران رياست جمهوری اش را طولانی تر کند.


قوانين جديد به دولت اين اجازه را می داد تا در مواقع «اضطراری» مطبوعات و رسانه ها را سانسور کند و کنترل کامل بانک مرکزی را به عهده بگيرد. همچنين املاک خصوصی را از افراد، تحت عنوان «اقتصاد سوسياليستی»، سلب مالکيت کند.


بخش های ملايم تر اين تغييرات، کاهش دادن ساعات کار روزانه از هشت ساعت به شش ساعت و تقويت رفاه اجتماعی به کمک ثروت هنگفت نفت اين کشوربود.


چاوز، دانشجويان مخالف را «بچه های بد اخلاق لوس» خوانده و کسانی که خواهان اصلاحات هستند – از جمله برخی متحدان سابقش – را «خائن» ناميده بود.


روز پنج شنبه در ونزوئلا، تظاهر کنندگان مخالف چاوز پيراهنی به تن داشتند که بر روی آن خطاب به چاوز نوشته شده بود: «خفه شو.»


XS
SM
MD
LG