لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۱

استقبال کلینتون و اشتون از اعلام آمادگی تهران برای ازسرگیری مذاکرات اتمی


هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده و کاترین اشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی، با استقبال از اعلام آمادگی ایران برای از سرگیری مذاکرات ابراز امیدواری کردندکه تهران از خود جدیت نشان دهد.

هیلاری کلینتون و کاترین اشتون که در واشینگتن در یک کنفرانس خبری شرکت کرده بودند، اظهار داشتند که پاسخ ایران به اشتون برای از سرگیری مذاکرات را بررسی کرده‌ و درباره آن گفت‌وگو کرده‌اند.

روز سه‌شنبه سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در نامه‌ای به کاترین اشتون، از آمادگی ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ خبر داده بود.

هیلاری کلینتون گفت: «این پاسخ دولت ایران همان است که منتظر آن بودیم و اگر ما (مذاکرات) را آغاز کنیم، این مذاکرات باید تلاشی مستمر باشد که منجر به نتیجه شود.»

وزیر خارجه ایالات متحده تصریح کرد: «اگر بنا شد که ادامه بدهیم ما باید اطمینان یابیم که، شاهد تلاش مستمر ایران در میز مذاکره باشیم تا وقتی که به نتیجه‌ای برسیم و ایران پایبندی خود به تعهدات بین‌المللی‌اش را نشان دهد.»

هیلاری کلینتون که در وزارت خارجه آمریکا سخن می‌گفت، افزود: «ما همه این عوامل را ارزیابی می‌کنیم اما به نظر من، آنچه مشخص است ... این است که ما بر این باوریم این گامی مهم است و ما از این نامه استقبال می‌کنیم.»

کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی، نیز در این کنفرانس خبری اظهار داشت که وی «محتاط» و در عین حال به از سرگیری مذاکرات «خوشبین» است.

کاترین اشتون گفت: «به نظر منT این امری مثبت است که می‌بینیم این نامه به دست ما رسیده و این امکان وجود دارد که ایران خواستار از سرگیری مذاکرات باشد.»

کاترین اشتون همچنین بر اهمیت رویکرد دو مسیره (تحریم و تشویق) با ایران تاکید کرد و گفت در مذاکرات سال گذشته که در استانبول برگزار شد، وی به سعید جلیلی گفته بود که گروه ۱+۵ حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را محترم می‌شمارد و ایران هم می‌تواند با ایده‌های خود بر سر میز مذاکرات بیاید. اشتون همچنین با اشاره به مذاکرات استانبول گفت که در وهله اول باید اعتمادسازی میان طرف‌های مذاکره انجام بپذیرد.

هیلاری کلینتون نیز در بخشی دیگر از اظهارات خود بر اهمیت یکپارچگی گروه ۱+۵ تاکید ورزید و اظهار داشت محور هرگونه گفت‌وگو با ایران باید در وهله اول برنامه هسته‌ای تهران باشد.

در این کنفرانس خبری کلینتون و اشتون، به سوریه نیز پرداختند و گفتند به تلاش خود برای پایان دادن به خشونت‌ها و حمایت از مخالفان ادامه خواهند داد.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه، نیز روز پنجشنبه با استقبال از پاسخ ایران به کاترین اشتون برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت که این ممکن است آغاز گشایشی از سوی ایران باشد.
XS
SM
MD
LG