لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۴
نبیل بن یعقوب الحمر مشاور حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین گفت که این کشور در آینده‌ای بسیار نزدیک «گفت‌و‌گوی فراگیری» برای پایان دادن به بحران یک ساله بحرین آغاز خواهد کرد. در مقابل اپوزیسیون گفت که از این موضوع خبر ندارد.

خبرگزاری دولتی بحرین سخنان نبیل بن یعقوب الحمر را پس از آن منتشر کرد که شیخ عیسی قاسم روحانی برجسته شیعه بحرینی، روز جمعه تظاهرات اعتراض آمیز بزرگی را با خواست دموکراسی رهبری کرد. تظاهرات جمعه بزرگ‌ترین حضور خیابانی معترضان از زمان آغاز اعتراض‌های بحرین در یک سال پیش ارزیابی می‌شود.

الحمر گفته است: «به زودی گفت‌و‌گوی فراگیری که همه بخش‌های جامعه بحرین را در بر می‌گیرد آغاز خواهد شد.»

او تاکید کرده که همگان خواستار پایان دادن به بحران هستند. در مقابل خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از شخصیت‌های بلند پایه جمعیت معترض شیعه وفاق گزارش داده که گفته است هیچ اطلاعاتی از طرح گفت‌و‌گوی جدید در دست ندارند.

اما جمعیت الوفاق از حادثه‌ای سخن گفت که می‌تواند اوضاع بحرین را پیچیده‌تر کرده و تنش‌ها را بیشتر کند. اشاره این جمعیت به قتل فاضل میرزا جوان ۲۲ ساله شیعه در روز جمعه بود. او در اثر اصابت گلوله گاز اشک آور در جریان درگیری معترضان با نیروهای پلیس جان خود را از دست داد.

تشییع جنازه این جوان روز شنبه نیز شاهد درگیری میان تشییع کنندگان و پلیس بود. تشییع کنندگان شعارهایی علیه نظام حاکم بر بحرین سر دادند و در مقابل نیروهای پلیس ضد شورش برای متفرق کردن آنها گاز اشک آور شلیک کردند. شماری از جوانان در پاسخ کوکتل مولوتوف به سمت نیروهای پلیس پرتاب کردند.

جمعیت الوفاق از ادامه حضور در جلسات «گفت‌و‌گوی ملی» که ژوئیه گذشته به در خواست پادشاه بحرین برگزار شد، امتناع کرد و آن را «نیرنگ» توصیف کرد. شیعیان که اکثریت ساکنان بحرین را تشکیل می‌دهند، می‌گویند که سیاست‌های تبعیض آمیزی علیه آنها از سوی خاندان حاکم بر این کشور اعمال می شود؛ مسئله‌ای که حکومت بحرین آن را رد می‌کند.

سال گذشته نیروهای امنیتی بحرین با استفاده از زور به حضور خیابانی معترضان در میدان مروارید منامه پایان دادند و وضعیت فوق العاده حاکم کردند. نیروهای نظامی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت هم بنا به درخواست دولت بحرین به منظور کمک در آرام کردن اوضاع به این کشور اعزام شدند و در مقابل ساختمان‌های مهم حکومتی و مرز‌ها مستقر شدند.

ایالات متحده آمریکا از حکومت بحرین خواسته با جمعیت الوفاق و دیگر گروه‌های اپوزیسیون وارد گفت‌و‌گو شود.

احزاب اپوزیسیون شیعه می‌گویند که خواستار اصلاحاتی فراگیر هستند که پارلمان و دولت را در بر می‌گیرد. آنها خواهان آن هستند که دولتی منتخب در کشورشان روی کار بیاید و به پارلمان اختیارات بیشتری داده شود.

شیخ خالد بن احمد وزیر دیوان پادشاهی بحرین در ژانویه و فوریه گذشته جلسات گفت‌و‌گوی جداگانه‌ای با جمعیت وفاق و شماری دیگر از گروه‌های اپوزیسیون برگزار کرد تا از نظرات آنها در خصوص گفت‌و‌گوهای احتمالی مطلع شود. اما فعالان جوان و شماری دیگر از گروه‌ها، مخالف گفت‌و‌گوی جمعیت الوفاق با حکومت هستند.

در تظاهرات جمعه شماری از معترضان تابلوهایی حمل کرده بودند که بر روی آنها نوشته بود با هر گونه گفت‌و‌گو با «قاتلان» مخالف هستند. شمار تظاهر کنندگان جمعه حدود ۱۰۰ هزار نفر ارزیابی شده‌ است.

فعالان بحرینی می‌گویند که از زمان برقراری وضعیت فوق العاده در بحرین تا کنون دستکم ۲۷ نفر به دلیل خشونت بیش از حد پلیس کشته شده‌اند. از سال گذشته تا کنون تقریبا به شکلی روزانه جوانان و نیروهای ضد شورش در مناطق شیعه نشین با یکدیگر درگیر می‌شوند.
XS
SM
MD
LG