لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۸
تیم ملی والیبال ایران در نهمین مسابقه خود از رقابت‌های جام ‌جهانی ۲۰۱۱، مقابل برزیل تیم نخست فدراسیون جهانی والیبال قرار گرفت و با نتیجه ۳-۰ شکست خورد.

۹ جام قهرمانی در لیگ جهانی والیبال، دو قهرمانی در جام‌جهانی، کسب سه جام در رقابت‌های قهرمانی جهان، دو نشان طلا در المپیک، سه جام جایزه بزرگ جهانی و چهار طلا از رقابت‌های پان آمریکن، نتایجی است که باعث شده برزیل به عنوان پر افتخار‌ترین تیم والیبال جهان شناخته شود.

در ادامه دوازهمین دوره رقابت‌های جام جهانی که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود، کوبا در یک بازی دشوار، ۳-۲ مقابل تیم متحول شده چین به برتری رسید.

لهستان صدرنشین قدرتمند رقابت‌ها نیز با همین نتیجه ایتالیا را پشت سر گذاشت. این در حالی بود که آتزوری در دو گیم نخست به برتری رسیده بود.

از دیگر رقابت‌های روز جمعه، صربستان ۳-۱ بر مصر غلبه کرد. سه تیم بر‌تر این رقابت‌ها به صورت مستقیم راهی المپیک لندن خواهند شد.

تیم ملی ایران که در رده چهاردهم رنکینگ جهانی قرار دارد، پیش از این بر لهستان، آرژانتین، ژاپن، صربستان و مصر غلبه کرده و سه شکست را مقابل کوبا، آمریکا و چین متحمل شده بود.

برزیل نیز مانند ایران از هشت بازی خود ۵ پیروزی و ۳ شکست داشت. جالب آنکه یکی از باخت‌های این تیم مقابل صربستان، رقب مغلوب ایران رقم خورد. برزیل با پیروزی مقابل ایران، با توجه به شکست ایتالیا از لهستان، به رده سوم جدول صعود کرد.

دیدارهای بعدی ایران مقابل روسیه و ایتالیا خواهد بود که تیم‌های دوم و سوم رده بندی جهانی هستند و هر دو تیم نیز بخت صعود به المپیک را دارند.

نتایج ایران در این دو بازی اگرچه باعث صعودش به المپیک نخواهد شد اما تاثیر مستقیمی در سرنوشت تیم‌های بالا نشین جدول خواهد داشت.
شرح بازی ایران و برزیل در ادامه آمده است.

برزیل ۳ ایران ۰

با توجه به مصدومیت امیر حسینی پاسور ایران، مهدی مهدوی از ابتدا در ترکیب فرار گرفت. هر دو تیم از‌‌ همان آغاز بسیار پر انگیزه ظاهر شدند. ایران برای قدرتنمایی مقابل یکی از پر افتخار‌ترین تیم‌های جهان و برزیل هم برای کسب برتری ۳-۰ و هر سه امتیاز مسابقه.

در بازی تماشایی و ریسکی دو تیم، شاگردان برناردو رزنده سرمربی مشهور سلسائو با رسیدن به نتیجه ۱۶ بر ۱۱ راهی وقت استراحت فنی دوم شدند.

جیبا، ستاره ۳۵ ساله برزیلی‌ها درخشش چشمگیری داشت. در مقابل، دفاع و آبشارهای بازیکنان ایران نیز هنگام حمله کم نقص‌تر از دیدارهای منجر به شکست مقابل کوبا، چین و آمریکا بود.

آرش کشاورزی در امتیاز ۲۱ بر ۱۶ جایگزین کمالوند شد تا در دریافت‌های اول کمک کند. حمایت‌ها و دفاع عقب زمین برزیلی‌ها که تن به اشتباه نمی‌دادند، باعث شد ولاسکو در امتیاز ۲۲-۱۶ باز هم درخواست وقت استراحت کند.

در این گیم ایران نمایش خوبی داشت اما برزیل موفق شد با حساب ۲۵ بر ۲۰ به برتری برسد.

ولاسکو در گیم دوم از نادی، بازارگرد، زرینی، مهدوی، ظریف و کمالوند استفاده کرد.
این گیم با برتری ایران آغاز شد تا این فاتحان والیبال آسیا باشند که زود‌تر از حریف به امتیاز ۸ می‌رسند. در ادامه با سرویس خوب لوکاس، نتیجه به تساوی کشیده شد. کمالوند با آبشار ناقص خود، برای نخستین بار در گیم دوم باعث پیش افتادن طلایی پوشان با نتیجه ۱۲ بر ۱۱ شد.

آرش کشاورزی در امتیاز ۱۷ بر ۱۲ جای کمالوند را گرفت. برتری نسبی برزیل همچنان تداوم پیدا کرد. وقتی قهرمان آمریای لاتین بیستمین امتیازش را ثبت کرد، کمالوند به جای خود بازگشت و نظری افشار جایگزین زرینی شد. پاس‌های کوتاه و سرعتی پاسور برزیل، بازیکنان ایران را مجبور می‌کرد تا فقط نظاره گر آبشار مهاجم برزیل باشند. این گیم هم با کسب نتیجه ۲۵ بر ۱۸ به سود خود برزیل به پایان رسید.

در گیم سوم، ایران بازی را ترکیب نادی، مهدوی، غفور، ظریف، زرینی و کمالوند آغاز کرد. برزیل که برای باقی ماندن در جمع تیم‌های بر‌تر و حفظ شانس صعود به المپیک به هر ۳ امتیاز این مسابقه نیاز داشت، با تمام قوا بازی می‌کرد.

در امتیاز ۱۳ بر ۶ کمالوند بیرون رفت تا نظری افشار به جای او بازی کند. فقط مواقعی که دریافت‌های اول ایران و جمع آوری توپ‌های عقب زمین به خوبی انجام می‌شد، این تیم به امتیاز می‌رسید.

میزان اشتباهات بازیکنان ایران و اختلاف امتیازات در گیم سوم به مراتب بیشتر از دو ست قبلی بود و برزیل با نتیجه ۲۵-۱۶ این گیم سوم را هم برد.

کمیته فنی رقابت‌ها، جیبا کاپیتان برزیل را به عنوان بهترین بازیکن میدان معرفی کرد. او با کسب ۱۵ امتیاز، عنوان امتیاز آور‌ترین بازیکن را هم به خود اختصاص داد. در تیم ایران هم کمالوند و زرینی هر کدام ۸ امتیاز کسب کردند.

خولیو ولاسکو سرمربی ایران در پایان بازی گفت: در فصل تابستان فیلم بازی‌های برزیل را به عنوان الگوی این رشته به بازیکنانم نشان داده بودم. ما در دریافت و بازی در نزدیک آنتن نسبت به گذشته بسیار بهتر شده‌ایم، اما به نظرم هنوز در ضد حمله و دفاع دچار مشکلاتی هستیم.

ولاسکو درباره بازی برزیل گفت: آنها به ما نشان دادند که چگونه از توپ‌های مرده و شرایط سخت، می‌توان امتیاز کسب کرد.

فرهاد ظریف لیبروی ایران نیز در نشست خبری حاضر شد و گفت: در بازی با بهترین تیم جهان، چیزهای زیادی یاد گرفتیم. بازی با این تیم برای ما بسیار مفید بود، چرا که جزئیات والیبال را از آنها آموختیم.

سرمربی تیم ملی والیبال برزیل نیز با تحسین عملکرد نماینده موفق والیبال آسیا در این رقابت‌ها گفت: ایران بازی‌های خوبی از خود به نمایش گذاشته و معتقدم شگفتی ساز این دوره از مسابقات محسوب می‌شود. تماشاگران با تماشای بازی خوب ایرانی‌ها انرژی می‌گیرند.

جیبا کایپتان برزیل هم گفت: بازی‌های آخر بسیار مهم است و تیم‌های حاضر در المپیک را مشخص خواهد کرد. ما به بازی‌های آخرمان به چشم مرحله نیمه نهایی و فینال یک تورنمنت نگاه می‌کنیم.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG