لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۶

رای مجلس به کلیات بودجه بدون مشخص بودن رقم آن؛ قطع نطق توکلی در رادیو


مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه، کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۱ را با اینکه سقف درآمدها و هزینه‌های آن از سوی کمیسیون تلفیق مشخص نشده بود، به تصویب رساند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این اقدام مجلس با اعتراض شمار زیادی از نمایندگان مواجه شد.

در همین باره، سایت تابناک، نزدیک به محسن رضایی این اقدام مجلس را «قانون‌شکنی» دانسته و نوشت: «تعدادی از نمایندگان در نطق‌ها و تذکرات خود این تخلف آیین نامه‌ای را به رئیس‌مجلس گوشزد نمودند، اما با بهانه‌هایی همچون "دفع افسد با فاسد"، "انتخاب بین بد و بدتر" و "شما تصویب کنید سقف بودجه تا بعداز ظهر اعلام خواهد شد" نمایندگان را مجاب کردند تا امروز در سه شیفت کاری به بررسی چیزی بپردازند که اساسا وجود خارجی ندارد.»

مجلس در حالی به کلیات بودجه ۹۱ رای مثبت داده است که بنا بر ماده ۲۱۶ آیین نامه داخلی مجلس رای‌گیری درباره لایحه بودجه در مجلس منوط به «گزارش نهایی» کمیسیون تلفیق و مشخص شدن درآمدها و هزینه‌هاست.

اکنون قوه مقننه بدون مشخص بودن سقف بودجه به این لایحه رای داده و این در حالی است که مهمترین عنصر بودجه رقم آن است.

دولت که با تاخیر چند ماه، لایحه را بودجه را ارئه کرده، هم‌اکنون از تن‌خواه مصوب مجلس برای هزینه‌های خود استفاده می‌کند.

قطع نطق توکلی در رادیو

در همین روز شماری از نمایندگان و از جمله احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، علیه لایحه بودجه نطق کردند که به گزارش خبرگزاری مهر پخش سخنرانی تولکی در رادیو قطع شد.

احمد توکلی در نطق خود اظهار داشت که در زمان تقدیم لایحه بودجه آیین‌ نامه داخلی مجلس رعایت نشده و در نتیجه مجلس فرصت کافی برای رسیدگی به آن را نداشت.

تولکی بودجه سال ۹۱ را عامل افزایش «فقر» و «تبعیض» خواند و گفت: «لایحه بودجه بیش از سال‌های گذشته درهم برهم بود و منابع زیادی از سرمایه‌های موجود را در معرض فروش قرار می‌دهد و حجم عظیمی از تعهدات برای دولت بعدی فراهم می‌سازد.»

وابستگی بیشتر به نفت

محور دیگر انتقادهای احمد توکلی وابستگی بیشتر بودجه ۹۱ به درآمدهای نفتی بود.

توکلی گفت: «سال ۹۰ ما ۴۳۴ هزار میلیارد ریال اجازه دادیم که مستقیما از نفت استفاده شود. امسال این رقم به ۶۷۲ هزار میلیارد ریال رسیده است. یعنی ۵۵ درصد رشد پیدا کرده است. میزان تولید و صادرات نفت غیر واقع‌بینانه در نظر گرفته شده است. علاوه بر این افزایش‌ها حجم بی‌سابقه‌ای از منابع نفتی تحت عناوین دیگر مورد استفاده قرار گرفته است از جمله اینکه ۱۰.۵ میلیارد دلار اجازه داده شده هزینه شود در حالی که در لایحه بودجه نباید حتی به صورت دلاری تصویب می‌شد.»

توکلی همچنین به نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها از سوی دولت انتقاد کرد و گفت نحوه انجام کارها از سوی دولت و کمیسیون تلفیق این معنا را می‌دهد که «چون نفت داریم هر کاری می‌توانیم بکنیم.»

وی در ادامه به گوشه‌ای از اوضاع اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: «ما در حال رکود به سر می‌بریم، شرایط کاملا رکودی است در این شرایط عدم تعادل در اقتصاد ملی وجود دارد. تعداد چک‌های برگشتی از سال ۸۶ تا کنون دائما در حال اضافه شدن است وقتی تعداد نسبت چک‌های برگشتی اضافه می‌شود معنی‌اش این است که اقتصاد مشکل دارد. تعداد کارگران بیمه شده نزد سازمان تامین اجتماعی سیر نزولی داشته یعنی سال گذشته ۲۰۹ هزار نفر بیمه شده‌های شاغل در بنگاه‌ها هستند که اضافه شده‌اند در حالیکه دولت ادعا کرده بود که ۲.۵ میلیون شغل می‌خواهم ایجاد کنم.»

به گزارش مهر سخنرانی احمد توکلی که به طور مستقیم از رادیو پخش می‌شد قطع شد، که پس از آن نمایندگان به علی لاریجانی تذکر قانون اساسی دادند.
XS
SM
MD
LG