لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۵

توافق دولت کودتا در مالی برای واگذاری قدرت به غیرنظامیان


مالی پس از کودتا
آمادو سانوگو فرمانده کودتاگران مالی اعلام کرد که توافق منعقد شده با کشورهای همسایه مالی برای واگذاری قدرت به غیر نظامیان در این کشور، ظرف چند روز آینده با روی کار آمدن دولت وحدت ملی موقت، اجرا خواهد شد.

کودتای نظامی ۲۲ مارس گذشته در مالی، باعث آشوب فراگیر در این کشور شده است. این آشوب به شورشیان اسلامگرای شمال این امکان را داد که اعلام استقلال کنند.

کودتای نظامی در اعتراض به سیاست‌های دولت در برخورد با جدایی‌طلبان شمال صورت گرفت.

کشورهای همسایه مالی به شدت کودتا در این کشور را مورد انتقاد قرار داده و تاکید کردند شرط ارائه کمک برای مقابله با شورشیان شمال، کناره‌گیری نظامیان از قدرت است.

کودتاگران مالی جمعه با واگذاری قدرت به غیر نظامیان در مقابل پایان تحریم‌های اقتصادی و غیر اقتصادی کشورشان و همچنین اعلام عفو تمام شرکت کنندگان در کودتا، موافقت کرده بودند.

سانوگو روز شنبه ۱۹ فروردین در مصاحبه با رسانه‌های خارجی گفت که نظامیان قصد دارند قدرت را هرچه سریع‌تر به غیر نظامیان واگذار کنند. او در این باره افزود: «در چند روز آینده نخست تعیین و دولت جدید تشکیل خواهد شد.»

توافق میان کودتاگران مالی و ۱۵ کشور غرب آفریقا موسوم به گروه اقتصادی «اکوواس»، تاریخ مشخصی برای آغاز واگذاری قدرت به غیر نظامیان مشخص نکرده است.

این توافق از آمادو تومانی توری رئیس جمهور پیشین مالی که در کشور پنهان شده، خواسته است استعفای خود را از قدرت اعلام کند. پس از آن دادگاه قانون اساسی «خلا در پست ریاست کشور» را اعلام خواهد کرد و در پی آن دیونکوندا تراوری رئیس پارلمان را به عنوان رئیس جمهور موقت برگزیند.

رئیس جمهور وظیفه انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت موقت وحدت ملی را دارد. این دولت موظف است در نزدیک‌ترین زمان ممکن، انتخابات برگزار کند.

رئیس پارلمان مالی در پی کودتا، از کشور گریخت. اما یک مسئول بلند پایه که در مذاکرات حضور داشت به خبرنگاران گفت که او به زودی به کشور باز خواهد گشت.

جبرئیل باسولیه وزیر امور خارجه بروکینافاسو که به عنوان نماینده کشورهای عضو گروه «اکوواس» با کودتاچیان مالی مذاکره کرده است، به تلویزیون دولتی این کشور گفت: «به محض واگذاری قدرت به غیر نظامیان، تحریم‌های مالی رفع خواهد شد.»

با توجه به نا‌امنی فراگیر در مالی به ویژه در شمال این کشور، برگزاری انتخابات دشوار به نظر می‌رسد.

گروه اسلامگرای «جنبش ملی آزاد سازی ازواد»، که در پی کودتا بخش‌های وسیعی از شمال مالی را به تصرف خود در آورده، استقلال شمال و برپایی کشور جدیدی اعلام کرده است.

این اقدام از سوی جامعه جهانی از جمله آمریکا، اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و گروه «اکوواس» محکوم و «مردود» اعلام شده است.

کشورهای عضو گروه «اکوواس» پیشنهاد داده‌اند که برای حفظ تمامیت ارضی مالی، نیروهای نظامی خود را به این کشور روانه کنند. فرمانده کودتاچیان مالی اما خواستار تجهیز ارتش مالی به ادوات نظامی و وسایل حمل و نقل و ارتباط شده است.
XS
SM
MD
LG