لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۲۵

سوم ماه مه؛ روز جهانی خاموشی کامپیوتر!


آيا می توانيد يک شبانه روز را بدون کامپيوتر سپری کنيد؟!

آيا می توانيد يک شبانه روز را بدون کامپيوتر سپری کنيد؟! گروهی در کانادا روز سوم می را روز جهانی خاموشی کامپيوتر نامگذاری کرده اند و از همه مردم دنيا خواسته اند تا در اين حرکت با آنها همراه شوند.


امروزه زندگی بدون کامپيوتر تبديل به مسئله ای باورنکردنی برای بسياری از مردم دنيا شده است. اما يک سازمان غير دولتی در کانادا به نام Shutdown Day يا روز خاموش کردن از سال گذشته تلاش می کند برای يک روز هم که شده اين اتفاق غير ممکن را ، ممکن سازد!


هدف اين سازمان اين است تا به استفاده کنندگانِ از اين تکنولوژی مدرن نشان دهد، که کامپيوتر همه زندگی نيست و با خاموش کردن آن حتی برای ۲۴ ساعت کارهایِ ديگری در زندگی هست که می توان انجام داد. کارهايی از قبيل رجوع به طبيعت ، ورزش و معاشرت با خانواده و دوستان.


هدف اصلی اين سازمان غير دولتی اين است که به مردم درباره تاثيرات روانی استفاده بيش از حد از کامپيوتر، تلويزيون، بازيهای کامپيوتری ، موبايل و ساير وسايل از اين دست، هشدار دهد.

طرح اوليه اين گروه توسط دنيس بايستروف يک برنامه ريز کامپيوتر در مونترال کانادا شکل گرفت. وی به اين نتيجه رسيده بود که بيش از حد وقت خود را صرف کامپيوتر می کند و از زندگی طبيعی بيرون از دنيایِ کامپيوتر به دور افتاده است.


پس با تشکيل يک گروه و با استفاده از اينترنت ، از سالِ ۲۰۰۷ سعی کرد پيام خود را در سراسر دنيا پخش کند.


همه اين جنبش تنها با يک سوال ساده آغاز شد .سوال اين بود: آيا فکر می کنيد که قادر به زندگی به مدت ۲۴ ساعت بدون کامپيوتر هستيد؟


اين سوال ساده تبديل به اتفاقی بزرگ در دنيای مجازی شد تا جايی که در ماه اول راه اندازی وبسايت بيش از یک و نیم ميليون نفر از آن بازديد کردند و در روز ۲۴ مارس ۲۰۰۷ بيش از ۶۵۰۰۰ نفر کامپيوترهای خود را برای يک شبانه روز خاموش کرده و به کارهای ديگر پرداختند.


اين حرکت بعدها با تاسيس سازمان غير دولتی Shutdown Day يا روز خاموش کردن در ايالتِ کبک کانادا شکلی منسجم تر به خود گرفت.


هدف اصلی اين سازمان غير دولتی اين است که به مردم درباره تاثيرات روانی استفاده بيش از حد از کامپيوتر، تلويزيون، بازيهای کامپيوتری ، موبايل و ساير وسايل از اين دست، هشدار دهد.


همچنين اين جنبش می خواهد به مردم دنيا نشان دهد که ناخودآگاه با ظهور اين تکنولوژی ها چه تغييرات حساسی در زندگی شان رخ داده است.


امروز دنيس و همکارانش با همکاریِ هزاران داوطلب در نقاط مختلف دنيا سعی دارند به مردم جهان يادآور شوند که به غير از صفحه مانيتور در دنيا زيبايی های فراوانی برای لذت بردن وجود دارد.


  • 16x9 Image

    هانا کاویانی

    هانا کاویانی، از سال ۱۳۸۶ با رادیو فردا به عنوان خبرنگار و گزارشگر همکاری می‌کند. او در این مدت تحولات سیاسی و دیپلماتیک از جمله فراز و فرودهای مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران، و مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی را از نزدیک دنبال کرده است.

XS
SM
MD
LG