لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۲۲

محاکمه دسته بربرها در فرانسه آغاز شد


يوسف فوفانا رهبر گروه بربرها
در فرانسه، محاکمه ۲۷ نفری که درفوریه سال ۲۰۰۶ با ربودن و شکنجه یک جوان یهودی سبب مرگ او شدند، از روز چهارشنبه آغاز شد.
متهمین به هنگام دستگیری گفته بودند که «هدف از ربودن یک یهودی این بوده است که چون یهودیان پولدار و با یکدیگر متحد هستند، آنها می‌توانند د ازای دریافت باج، قربانی خود را آزاد کنند.»

هنگام آغاز محاکمه ۲۷ عضو گروهی که نام «دسته بربرها» را بر خود نهاده‌اند، يوسف فوفانا (رييس اين گروه) از تبار ساحل عاج و دارای مليت فرانسوی با فريادهای الله اکبر و خنده‌های تمسخر آميز تلاش کرد در برابر چشمان اعضای خانواده مقتول و مقام‌های دادگاه، فضايی تحريک آميز ايجاد کند.

وی نام کوچک خود را «عرب»، نام خانوادگی‌اش را «آفريقايی» با عقايد سلفی اعلام کرد و گفت تاريخ تولدش ۱۳ فوريه ۲۰۰۶ است؛ این همان روزی است که پيکر بی جان ايلان حليمی که به دست آنان ربوده و زير شکنجه کشته شده بود، کشف شد.

يوسف فوفانا، جوانی ۳۲ ساله از محله های مهاجر نشين اطراف پاريس، به عنوان يک فرد شرور رهبری خود را بر شماری از نوجوانان و جوانان ساده لوح و سرخورده از اجتماع تحميل کرد.

يوسف فوفانا و همدستانش برای به دست آوردن پول به شيوه‌ای در ذهن اين افراد آسان و سريع، ربودن ايلان حليمی، يک جوان يهودی را که مسئول فروش تلفن‌های دستی در فروشگاهی بود، طرح ريزی می‌کنند.

دختر جوانی از شيفتگان يوسف فوفانا که به گفته برخی روزنامه های فرانسوی ايرانی تبار است اما نامش افشا نشده، برای کشاندن ايلان حليمی به مکانی خلوت با او قرار ملاقات می‌گذارد و اين جوان يهودی به هنگام ديدار به دام می‌افتد.

ربايندگان در ازای آزادی او از خانواده اش ۴۵۰ هزار يورو مطالبه می‌کنند، اما چون خانواده اين جوان از طبقه مرفهی نيست امکان پرداخت باج را ندارد و پس از ۲۳ روز اسارت و شکنجه، ماموران پليس پيکر بی جان او را در مکانی دور از انظار می‌يابند.

در برابر تصميم مقام‌های قضايی فرانسه در غير علنی بودن جلسات دادگاه، مادر مقتول خواهان علنی شدن دادگاه شد تا تمام ماجرا به صورت روشن شود، اما بر اساس قانون چون دو تن از متهمان در حين ارتکاب جرم زير ۱۸ سال داشتند، دادگاه به شيوه غير علنی ادامه خواهد يافت.

به نوشته «فيگارو»، فوفانا با عاريه گرفتن نام‌های اسلامی نمايشی در تحريک جوانان مسلمان به وجود آورده است، اما کارنامه‌اش در جريان اين آدم‌ربايی نشان از طمع و حماقت او دارد و علنی ساختن محاکمه‌اش تنها به او فرصت می‌دهد تا هولناکی جنايت خود را لوث کند. به ويژه دو وکيل مدافع او يکی همسر کارلوس (تروريست مشهور) است و ديگری تنها وکيل فرانسوی است که دفاعيات صدام حسين را در محاکمه اش بر عهده داشت.

در کنار فوفانا، ۲۶ متهم ديگر هم محاکمه می‌شوند که يا در ربودن، شکنجه و قتل ايلان حليمی دست داشتند و يا اين که از اسارت او در زيرزمين خانه‌ای آگاه بودند اما سکوت اختيار کردند.
XS
SM
MD
LG