لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۴
آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه، با استقبال از پاسخ ایران به کاترین اشتون برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت که این ممکن است آغاز گشایشی از سوی ایران باشد.

آلن ژوپه به خبرنگاران در وین گفت: «به نظر ما، این نامه همچنان مبهم است اما ممکن است آغاز گشایشی از سوی ایران باشد.»

روز چهارشنبه تهران اعلام کرد که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در نامه‌ای به کاترین اشتون، از آمادگی ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ خبر داده است.

در همین روز، سخنگوی کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی، تایید کرد که این نامه به دست اشتون رسیده است.

آلن ژوپه در ادامه به خبرنگاران گفت: «ما فرصتی داریم که هنگام بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز های ۲۰ و ۲۱ فوریه صداقت ایران را به محک آزمون بگذاریم.»

وزیر خارجه فرانسه افزود: «اگر ایران نشان دهد که واقعا آماده گفت‌وگو است، و آماده است هم تاسیسات و هم اسنادش را (به بازرسان) نشان دهد.، فکر می‌کنم شرایط می‌تواند برای از سرگیری مذاکرات مهیا شود.»

آلن ژوپه با این حال تاکید کرد که فرانسه با لغو تحریم‌ها برای آغاز گفت‌وگوها مخالف است و به گفته او این بر عهده ایران است که از خود «حسن نیت» نشان دهد.

سال گذشته مذاکرات میان سعید جلیلی و کاترین اشتون که به نمایندگی از گروه ۱+۵ طرف گفت‌وگو با ایران است، بدون هیچ نتیجه‌ای پایان یافت.

از آن هنگام، هم ایالات متحده حلقه تحریم‌های خود علیه ایران را تشدید کرده و هم متحدان اروپایی‌اش با تحریم نفت و بانک مرکزی، عرصه را بر ایران تنگ‌تر کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG