لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۰۰

اجتماع معترضان در مقابل سفارت ایران در باکو


گروهی از دانشجویان دانشگاه دولتی باکو که تعداد آن‌ها بالغ بر صد نفر بود، روز جمعه، ۲۲ اردیبهشت ماه، مقابل ساختمان سفارت ایران در باکو تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.

پلیس جمهوری آذربایجان که معمولا اجازه برگزاری تجمعات اعتراض‌آمیز را نمی‌دهد، هیچ واکنشی به اجتماع دانشجویان مقابل سفارت ایران نشان نداد و تنها تردد اتوموبیل‌ها از خیابانی که سفارت ایران در آنجای دارد را محدود کرد.

دانشجویان با شعارهایی از جمله «ننگ به دولت ایران»، «اسلام آنگونه که می‌گویید نیست»، «ایران به آذربایجان مواد مخدر، تروریست و افراطگرایی می‌فرستد» اعتراض خود را نمایش داده‌اند.

جمعی از شرکت کنندگان در تظاهرات مقابل سفارت ایران همچنین به «تبلیغات منفی ایران» علیه جمهوری آذربایجان و «نقض حقوق شهروندان آذری» اعتراض داشتند.

ظاهرا تجمع اعتراض آمیز دانشجویان آذربایجانی در مقابل سفارت ایران در باکو، واکنشی است به تظاهراتی که روز سه شنبه مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در شهر تبریز برگزار شده بود.

این تظاهرات که به گزارش خبرگزاری فارس توسط «دانشجویان، روحانیون، جانبازان هشت سال دفاع مقدس که در کنار سایر اقشار شرکت‌کننده در تجمع‌ اعتراض‌آمیز علیه سیاست‌های ضد دینی و اسلام‌ستیزانه دولت جمهوری آذربایجان در مقابل سرکنسولگری این کشور در تبریز تجمع کرده بودند، خواستار حضور سرکنسول این کشور یا یکی از کارمندان ان برای ارائه توضیح در خصوص عملکرد دولت باکو و اجازه انجام رژه همجنس‌بازان در این کشور مسلمان شدند».

رژه همجنسگرایان و مدافعین حقوق همجنسگرایان از کشورهای مختلف دنیا، یکی از بخش‌های مسابقه آوازخوانی «یوروویژن» است که همه ساله در کشور میزبان این مسابقات برگزار می‌شود.

جمهوری آذربایجان امسال میزبان این دور از مسابقات آوازخوانی است که ۶ خرداد در باکو، برگزار خواهد شد و هنرمندانی از ۴۲ کشور در آن حضور خواهند داشت.

ایران از اسفندماه سال گذشته که بلیت شرکت در مسابقه در سایت رسمی یوروویژن به فروش اینترنتی گذاشته شد، این سایت را فیلتر کرده است.

ایران تاکنون به هیچ یک از کشورهای میزبان این مسابقات بخاطر رژه «مدافعین حقوق همجنسگرایان و خود همجنسگرایان» یا آنچه مطبوعات ایران «همجنس بازان» می‌نامند، اعتراض نکرده است. این مسابقه که در سال ۲۰۰۹ در روسیه، دیگر همسایه ایران نیز انجام شد و آرش خواننده پاپ ایرانی به همراه آیسل نماینده جمهوری آذربایجان در این مسابقه به نمایندگی از جمهوری آذربایجان شرکت کرده بوند، با هیچ واکنشی از طرف روحانیان ایران مواجه نشد.

هفته گذشته، آیت‌الله محسن مجتهد شبستری امام جمعه تبریز با هشدار به «حرکات ضداسلامی دولت جمهوری آذربایجان» گفت: سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت مردم تبریز در محکومیت حرکات ضداسلامی دولت باکو مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در این شهر تجمع اعتراض‌آمیز برگزار می‌کنند.

در این تظاهرات که رسانه‌های ایران از شرکت هزاران نفر در آن خبر دادند، شعارهایی علیه دولت آذربایجان سر دادند و با پلاکارت هایی روی آن الهام علی یف رئیس جمهور آذربایجان را «صهیونیست» خطاب کرده بودند، خواستار «حضور کارمندان کنسولگری و ارائه توضیح در خصوص عملکرد دولت باکو و اجازه انجام رژه همجنس‌بازان در این کشور مسلمان شدند».

دولت جمهوری آذربایجان مسابقه یوروویژن را فرصتی برای نمایش هنر، فرهنگ و جاذبه‌های توریستی جمهوری آذربایجان به مردم دنیا می‌بیند و طی یک سال گذشته فعالیت‌های زیادی برای آماده کردن محل برگزاری مسابقات و شرایط مناسب میزبانی انجام شده است.
XS
SM
MD
LG