لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۳۶

هشدار بانک مرکزی: رمز کارت‌های هوشمند بانکی خود را تغییر دهید


بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای که بر روی سایت خود منتشر کرد، از مردم خواست رمز کارت‌های هوشمند بانکی خود را تغییر دهند.

این اطلاعیه پس از آن صادر شده است که خبری درباره درز کردن رمز بسیاری کارت‌های بانکی از طریق سیستم شتاب و در معرض تهدید واقع شدن حساب‌های بانکی کاربران، در فضای مجازی اینترنت منتشر شد.

در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است: «به اطلاع می‌رساند در پی بروز برخی شایعات در فضای مجازی و به منظور ارتقای سطح ایمنی، ایجاد محدودیت در دسترسی غیرمجاز در شبکه کارتی کشور و حفاظت مشتریان در مقابل مخاطرات احتمالی ناشی از آن، به بانکهای کشور ابلاغ شده ضمن اعلام مراتب به دارندگان کارت‌هایی که طی چند ماه گذشته رمزخود را تغییر نداده‌اند، با مراجعه به خودپرداز‌ها یا شعب بانک مربوطه نسبت به تغییر رمز کارت اقدام نمایند.»

از صبح شنبه شایعه‌ای در فضای اینترنت مبنی بر هک شدن سیستم شتاب و درز کردن رمز ۳میلیون کارت بانکی منتشر شده بود. این شایعه از سوی نهادهای مسئول تکذیب نشد.

در ادامه این بیانیه خاطرنشان شده است: «پوزش از برخی مشتریان بانک‌ها که ناچار به تغییر اجباری رمز خود هستند، لازم به ذکر می‌داند اتخاذ این تمهیدات صرفاً به منظور ارتقای سطح ایمنی کارت‌ها صورت پذیرفته و درادامه توصیه‌های قبلی این بانک و بانک‌های کشور مبنی بر رعایت نکات ایمنی در خصوص نگهداری و کاربری کارت‌ها به مشتریان اکیداً توصیه می‌شود: حداقل هر سه ماه یک بار نسبت به تغییر رمز اول و دوم (اینترنتی) کارت خود اقدام نموده و از قراردادن رمزهای کارت در اختیار اشخاص دیگر تحت هر عنوان جداً اجتناب فرمایند.»

سایت تابناک گزارش داده است که تکذیب نشدن شایعه از سوی بانک مرکزی باعث موج منفی در میان کاربران شده است. همچنین اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص تغییر رمز عابر بانک‌ها احتمال صحیت این شایعه را تقویت کرده است؛ به ویژه اینکه بانک‌های خصوصی با ارسال پیامک به دارندگان حساب از آنها خواسته رمز کارت‌های بانکی خود را تغییر دهند.
XS
SM
MD
LG