لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۵

استعفا با استخاره؛ دوازدهمین تغییر در لیگ بر‌تر فوتبال ایران


ابراهیم قاسم‌پور
ابراهیم قاسم‌پور، سرمربی داماش گیلان، با تایید خبر جدایی‌اش از این تیم می‌گوید: «استخاره کردم و بد آمد، به همین دلیل با داماش قطع همکاری می‌کنم.»

او پیش از انجام استخاره گفته بود که اگر استخاره‌اش خوب بیاید، به همکاری با داماش ادامه خواهد داد.

در حالی که هنوز نیم فصل دوم از یازدهمین دوره لیگ بر‌تر فوتبال ایران آغاز نشده، او دوازدهمین مربی از این فصل لیگ بر‌تر است که جای خود را به مربی دیگری خواهد داد و داماش گیلان باید در پایان نیم فصل اول، سومین سرمربی را روی نیمکت خود بنشاند.

در حال حاضر با ثبات‌ترین مربی لیگ برتری در ایران، منصور ابراهیم‌زاده سرمربی ذوب آهن اصفهان است که طی چهار فصل اخیر در این تیم فعالیت کرده است. مجید جلالی سرمربی فولاد خوزستان هم از سال ۲۰۰۸ هدایت این تیم را برعهده دارد.

برکناری سریع مربیان فوتبال در کشورهای حاشیه خلیج فارس، همواره سوژه‌ای برای رسانه‌های ورزشی و گزارشگران فوتبال در ایران بوده است. اما آمار‌ها نشان می‌دهد که ایران در این زمینه از اغلب کشورهای عربی پیش افتاده است.

در نهمین دوره رقابت‌های لیگ بر‌تر، رکوردی از تغییرات سرمربیان به جا گذاشته شد که حتی در کشورهای عربی هم کم سابقه بود. در آن فصل، ۴۳ سرمربی به این سمت منصوب شدند و فقط چهار تیم با‌‌ همان سرمربیان آغاز فصل، تا پایان ادامه دادند. در دهمین دوره لیگ بر‌تر هم فقط پنج تیم بدون تغییر به پایان لیگ رسیدند.

تغییرات، الزاماً به موفقیت تیم‌ها منتهی نمی‌شود. در فصل جاری لیگ بر‌تر از شش تیم صدر جدول، فقط سرمربی سپاهان تغییر کرده و سایر تغییرات به تیم‌های رده هفتم به بعد اختصاص دارد.

نکته مهم دیگر، کارنامه ضعیف مربیان خارجی است. کمتر سرمربی خارجی در فوتبال ایران توانسته یک فصل را از ابتدا تا انتها در تیم خود باقی بماند.

اکثر سرمربیان خارجی شاغل در لیگ بر‌تر نمی‌توانند رضایت مدیران تیمشان را برای همکاری تا پایان فصل جلب کنند.

برخی سرمربیان مثل احمدزاده در استقلال اهواز یا آذرنیا در تراکتورسازی در لیگ دو فصل قبل، بدون آنکه روی نیمکت بنشینند، پس از اعلام رسمی خبر انتصاب، جای خود را به گزینه بعدی دادند.

همچنین در اتفاقی کم سابقه، گاهی سرمربی یک باشگاه پس از قطع همکاری با تیمش، در ادامه‌‌ همان فصل، مجدداً به تیم سابق برمی‌گردد. مثلاً سرمربیان دو باشگاه ابومسلم و تراکتورسازی در لیگ نهم، در ادامه فصل مجدداً روی نیمکت‌‌ همان تیم‌ها نشستند.

مسئول تغییرات سرمربیان در فوتبال ایران، فقط مدیران باشگاه‌ها نیستند. ستاد منشور اخلاقی، برخی سرمربیان را از همکاری با تیم‌هایشان منع می‌کند که این مسئله در آخرین قسمت از برنامه ۹۰، توسط مالک باشگاه استیل آذین شرح داده شد و عزیزالله محمدی نیز آن را تکذیب نکرد.

دو سال قبل فرهاد کاظمی که نتایج خوبی با ابومسلم گرفته بود، به اجبار از این تیم جدا شد. کاظمی پس از سقوط ابومسلم به لیگ بر‌تر، ستاد منشور اخلاقی را مسئول مستقیم سقوط نماینده فوتبال خراسان معرفی کرده بود.

جدول زیر که مطابق رده بندی یازدهمین دوره لیگ بر‌تر فوتبال ایران تنظیم شده، فهرست سرمربیان شاغل در این دوره از رقابت‌ها را نشان می‌دهد.

۱-استقلال تهران ۳۶ امتیاز - پرویز مظلومی

۲-سپاهان اصفهان ۳۰ امتیاز - لوکا بوناچیچ (کرواسی)، کریم قنبری (موقت) و زلاتکو کرانچار (کرواسی)

۳-نفت تهران ۳۰ امتیاز – حسین فرکی

۴-تراکتورسازی تبریز ۲۹ امتیاز – امیر قلعه نویی

۵-صبا قم ۲۹ امتیاز – عبدالله ویسی

۶-ذوب آهن اصفهان ۲۴ امتیاز – منصور ابراهیم‌زاده

۷-داماش گیلان ۲۳ امتیاز - مهدی دینورزاده و ابراهیم قاسم‌پور

۸-صنعت نفت آبادان ۲۳ امتیاز - غلامحسن پیروانی، مجتبی مرتضوی (موقت) و خوزه آلبرتو کاستا (پرتغال)

۹-پرسپولیس تهران ۲۲ امتیاز - حمید استیلی، محسن عاشوری (موقت) و مصطفی دنیزلی (ترکیه)

۱۰-سایپا البرز ۲۱ امتیاز - مجید صالح

۱۱-فولاد خوزستان ۲۱ امتیاز - مجید جلالی

۱۲-شاهین بوشهر ۲۰ امتیاز - حمید درخشان و فیروز کریمی

۱۳-شهرداری تبریز ۲۰ امتیاز - می‌ودراگ یسیچ (صربستان) و علی اصغر مدیرروستا

۱۴-راه آهن ری ۱۶ امتیاز - علی دایی

۱۵-فجر سپاسی شیراز ۱۶ امتیاز - علی اصغر کلانتری و محمود یاوری

۱۶-مس کرمان ۱۶ امتیاز - عبدالصمد مرفاوی و می‌روسلاو بلاژویچ (کرواسی)

۱۷-ملوان بندرانزلی ۱۵ امتیاز - فرهاد پورغلامی

۱۸-مس سرچشمه ۱۲ امتیاز - احمد سنجری و اصغر شرفی

هفته هجدهم رقابت‌ها که نخستین هفته از دور برگشت رقابت هاست، از پنجشنبه پانزدهم دی ماه، پنجم ژانویه با انجام سه بازی آغاز می‌شود.

ملوان در بندرانزلی میزبان پرسپولیس است. شهرداری تبریز با مس کرمان روبرو خواهد شد و ذوب آهن اصفهان پذیرای راه آهن ری خواهد بود.

مهم‌ترین بازی هفته هجدهم، بازی استقلال و سپاهان اصفهان است که روز جمعه شانزدهم دی، ششم ژانویه در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد.

بنا بر اخباری منتشر شده در رسانه‌های ورزشی، برخی باشگاه‌ها در حال مذاکره برای جذب سرمربی جدید هستند و با ادامه رقابت‌های لیگ بر‌تر، آمار تغییرات افزایش خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG